Anteny na głowie świebodzińskiego Chrystusa. Kuria wydała nowe oświadczenie!

W piątek, 27 kwietnia, kuria diecezjalna w Zielonej Górze wydała nowe oświadczenie w sprawie anten zamontowanych na figurze Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie. Jest zgoła odmienne niż to, które wydała na początku tygodnia. Poniżej publikujemy treść oświadczenia. Proboszcz przyznał się, że kierowana przez niego parafia zawarła umowę z firmą zajmującą się dostarczaniem usługi dostępu do Internetu!
 Alicja Kucharska

- W związku z informacjami zamieszczanymi w mediach w sprawie urządzeń znajdujących się na figurze Chrystusa Króla Wszechświata, a także w nawiązaniu do moich wcześniejszych wypowiedzi w tej sprawie, pragnę poinformować, że ks. Jan Romaniuk, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, przedstawia obecnie stanowisko zdecydowanie odmienne od tego, które wyrażał w swoich wcześniejszych wypowiedziach dla dziennikarzy oraz w osobiście udzielanych mi wyjaśnieniach - informuje ks. Andrzej Sapieha
Rzecznik Prasowy Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze.

Przyznaje on mianowicie, że w 2016 r. kierowana przez niego parafia zawarła umowę z firmą zajmującą się dostarczaniem usługi dostępu do Internetu. Na mocy tej umowy parafia dokonała użyczenia powierzchni na figurze Chrystusa w celu zamontowania tam urządzeń służących do przesyłu internetowego. W zamian za użyczenie parafia otrzymała bezpłatny monitoring wizualny oraz dostęp do szerokopasmowego Internetu. Mogli z niego za darmo korzystać również pielgrzymi i turyści poprzez tzw. Hotspot zlokalizowany w pobliżu figury Chrystusa. Umowa nie przewidywała innych gratyfikacji dla parafii.
- Informuję jednocześnie, że biskup diecezjalny z zaskoczeniem przyjął powyższe wyjaśnienia proboszcza parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie oraz wcześniejsze doniesienia medialne w tej sprawie. Decyzja proboszcza u umieszczeniu urządzeń do przesyłu internetowego na figurze Chrystusa nie była konsultowana z biskupem, ani nie poinformowano o niej właściwych instytucji diecezjalnych - mówi rzecznik prasowy kurii.

Bp Tadeusz Lityński polecił usunąć urządzenia znajdujące się na szczycie figury Chrystusa w Świebodzinie, ponieważ ich obecność może ranić wrażliwość wielu osób, zwłaszcza wierzących. Ks. Jan Romaniuk przyjął tę decyzję i zobowiązał się do przeprowadzenia demontażu w najbliższych dniach, najpóźniej do 10 maja 2018 r.
- W imieniu biskupa diecezjalnego dziękuję dziennikarzom za zajęcie się tą kwestią i za poinformowanie o niej opinii publicznej. Wyrażam przy tym ubolewanie z powodu sposobu, w jaki media były o tej sprawie informowane. Proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie wprowadził w błąd zarówno mnie, jak i dziennikarzy, którzy kontaktowali się z nim osobiście. Mam nadzieję, że obecnie przedstawione wyjaśnienia będą dla Państwa satysfakcjonujące - zakończył ks. A. Sapieha.

Przypomnijmy, że po tym, gdy odkryto instalacje zamontowane na figurze, proboszcz parafii zaprzeczał, że były to anteny służące do przesyłu internetu. Taki był pierwszy komentarz kurii:
- Rozmawiałem z ks. Janem Romaniukiem, proboszczem parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, na terenie której znajduje się figura Chrystusa. Powiedział mi on, że na szczycie monumentu znajduje się instalacja odgromowa, nic mu nie wiadomo natomiast o umieszczonych tam antenach – wyjaśniał ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii diecezjalnej w Zielonej Górze. - Proboszcz dodał również, że w okresie, gdy pełni on swój urząd, to jest od lipca 2014 r., parafia nie zawierała żadnej umowy na umieszczenie tego rodzaju urządzeń na figurze Chrystusa. Na otrzymuje również żadnych dochodów z takiego tytułu.

Również podczas rozmowy telefonicznej z naszą redakcją, sam proboszcz zaprzeczał medialnym doniesieniom, stwierdzając że według jego wiedzy znajduje się tam instalacja odgromowa.

W środę natomiast pytania o instalację zadaliśmy w świebodzińskich urzędach. Dowiedzieliśmy się m. in., że w planie zagospodarowania przestrzennego, który uchwalono w 2014 roku „obejmuje się ochroną z zakresu dóbr kultury współczesnej istniejącą dominantę wysokościową – pomnik Chrystusa Króla, zlokalizowaną w strefie lokalizacji dominanty” I – co ciekawe – ustala się zakaz umieszczania na obiekcie pomnika reklam i urządzeń infrastruktury technicznej.

Ponadto w starostwie usłyszeliśmy, że zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 b Prawa budowlanego, zgłoszenia organowi administracji architektoniczno- budowlanej wymaga instalowanie urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych. –Na instalację zwykłych anten do przesyłu internetowego nie trzeba mieć zgody. Zgłoszenia powinno dokonywać się w przypadku instalacji, które mogą wytwarzać pola elektromagnetyczne. Wówczas przed zainstalowaniem, należy zgłosić prace w wydziale ochrony środowiska.

Anteny w koronie Chrystusa Króla

Alicja Kucharska

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

27.04.2018, 19:30

Szkoda, że proboszcz nie zamontował wiatraków elektrowni wiatrowej w dłoniach Chrystusa. Na górze tak wieje, że parafia miałaby zdecydowanie większe zyski niż z tych anten, tak dziadowsko pochowanych na głowie Chrystusa.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3