Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czyje świebodzińskie opowieści wigilijne najbardziej spodobały się komisji w konkursie ogłoszonym przez bibliotekę

Renata Zdanowicz
W Bibliotece Publicznej w Świebodzinie rozstrzygnięty został konkurs pt. Świebodzińska Opowieść Wigilijna"
W Bibliotece Publicznej w Świebodzinie rozstrzygnięty został konkurs pt. Świebodzińska Opowieść Wigilijna" Wiesław Zdanowicz
- Czas przedświąteczny jest czasem magicznym, czasem zadumy, radości i niespodzianek, ale i czasem tworzenia czegoś wyjątkowego - powiedziała dyrektorka biblioteki. W środę, 20 grudnia, rozstrzygnięty został konkurs na świebodzińską opowieść wigilijną.

Inspiracją do ogłoszenia konkursu „Świebodzińska Opowieść Wigilijna” była 205. rocznica urodzin Karola Dickensa, angielskiego powieściopisarza, autora książek o trudnej doli ludzi, a szczególnie dzieci niesprawiedliwie skrzywdzonych przez los. W powieściach Dickensa jest jednak nadzieja. Dzięki dobrym ludziom i szczęśliwym zbiegom okoliczności, książkowi bohaterowie zyskują szczęście.

- Część utworów pisarza stanowią tak zwane opowieści gwiazdkowe, należą do nich „Świerszcz za kominem” i „Opowieść wigilijna” - przypomina Edyta Zakrzewska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Świebodzinie. - Jak widać po nadesłanych pracach, opowieść wigilijna zyskała sympatię młodych mieszkańców Świebodzina. Do konkursu przystąpiło kilkudziesięciu uczniów świebodzińskich szkół. Już komisja bała się, że nie zdąży do świąt sprawdzić wszystkich prac, które czyta się z wielką przyjemnością.

Dyrektorka biblioteki do oceny prac konkursowych zaprosiła komisję w składzie: Joanna Czeszejko, nauczycielka Powiatowego Zespołu Szkół (przewodnicząca); Emilia Węcłowska, radna miejska i Renata Zdanowicz, dziennikarka.

Jury, po wnikliwej ocenie prac, przyznało nagrody i wyróżnienia. Zwycięzcą w kat. klas IV-V szkół podstawowych został Jakub Jędrzejczak, kolejne miejsca zajęli Jakub Król i Maciej Bazel, a wyróżnienia otrzymały: Emilia Gądek, Dominika Kołpowska i Irena Śledzińska. W kat. klas VI-VII przyznano dwa pierwsze miejsca, otrzymali je Antonina Kłudka i Maksymilian Kamiński. Na miejscu drugim znalazła się Jolanta Zaleska, a na trzecim Zuzanna Brodowska. Wśród gimnazjalistów najwyżej oceniona została praca Wiktorii Cichańskiej, wyróżnienie otrzymał Jonatan Błaszczuk.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w siedzibie biblioteki. Zebrani wysłuchali kolęd w wykonaniu Agaty Hańdziuk. - Pierwsze kolędy były śpiewane przez Rzymian w ramach uroczystego uczczenia pierwszego stycznia, później zwyczaj śpiewania pieśni przejęli chrześcijanie, aby uczcić narodziny Jezusa - uchyliła rąbek historii E. Zakrzewska. - Dodała, że najstarsza polska kolęda to „Zdrów bądź królu anielski”, która pochodzi z ok. 1420 roku.

Konkurs objął patronatem honorowym burmistrz Dariusz Bekisz. Na konkurs napłynęło 26 prac. Zostaną one wyeksponowane w holu biblioteki przy ul. Bramkowej.
Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.

Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto