Jeśli kupujemy gotowy projekt domu jednorodzinnego, możemy także wprowadzić w nim zmiany w zakresie określonym przez biuro, które taki plan przygotowało. Kto jednak może dokładnie wprowadzić zmiany, aby były one zgodne z prawem?


Niebagatelną zaletą gotowych projektów domów jednorodzinnych jest ich przystępna cena – możemy kupić je już w cenie od około 1 800 złotych. Ponadto możemy również otrzymać je w rekordowo krótkim czasie – nawet w parę dni. Nie zapominajmy też o jeszcze jednym walorze gotowych projektów, a mianowicie wizualizacjach i rzutach dostępnych na stronach internetowych. Nie musimy już domyślać się, jak będzie wyglądać projekt, ponieważ mamy wszystko jak na dłoni.


Jednak zdarza się, że jakiś gotowy projekt domu spełnia nasze oczekiwania tylko częściowo. Przykładowo, chcielibyśmy, aby w budynku były inaczej rozmieszczone okna, aby wydzielić w nim pokoje w nieco inny sposób, zastosować inne materiały budowlane. W takiej sytuacji istnieje możliwość wprowadzenia modyfikacji do projektu, ale pod pewnymi zastrzeżeniami.


Jakie zmiany można wprowadzić w gotowym projekcie?


Gdy chcemy zakupić gotowy projekt domu, najczęściej na stronie biura możemy znaleźć informacje o tym, jakie modyfikacje są możliwe do wykonania w projekcie bez potrzeby uzyskiwania pisemnej zgody jego autora.


Zmiany te dotyczą między innymi wymiarów zewnętrznych rzutu poziomego w granicach do 5%, zmian wysokości pomieszczeń, nachylenia połaci dachowych w określonym stopniu, realizacji ścianek działowych, materiałów na ściany, posadzki, izolacje, wykończenie pod warunkiem zachowania wymaganych parametrów. Możemy też niekiedy wprowadzać zmiany w instalacjach wewnętrznych.


Jeśli chodzi o zmiany bardziej ingerujące w konstrukcję budynku – zmieniające jego kształt, wprowadzające nowe elementy albo usuwające je, warto skonsultować się z biurem, aby dowiedzieć się, czy potrzebna będzie pisemna zgoda.Kto może wprowadzić modyfikacje w projekcie gotowym?


Zasadniczo, zmiany w gotowym projekcie domu jednorodzinnego mogą być przeprowadzone przez każdego architekta, który jest wpisany do Regionalnej Izby Architektów i uzyskał odpowiednie uprawnienia projektowe.


Zmiany przeprowadzane są najczęściej przez architekta adaptującego, czyli zajmującego się adaptacją projektu domu – przystosowaniem go do miejscowych warunków. Wtedy architekt może też nieco zmodyfikować projekt zgodnie z oczekiwaniami klienta. Oczywiście, warto pamiętać o tym, że im więcej zmian wprowadzimy w oryginalnym projekcie, tym więcej będziemy musieli zapłacić za usługi architekta adaptującego.
Źródło: https://pracownia-projekty.dom.pl/


Dom