Jedź, spaceruj, odkrywaj! Trasy już czekają na mieszkańców i turystów!

We wtorek w kameralnym gronie spotkały się osoby, które pracowały nad utworzeniem tras aktywnej turystyki. Skromna uroczystość to znak, że trasy już czekają na mieszkańców i turystów.

Za projekt odpowiedzialna jest Lokalna Organizacja Turystyczna „Świeboda”, która do współpracy zaprosiła starostwo powiatowe (finansujące inwestycję) oraz seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i historyka.

Pomysł, to nic innego, jak chęć pokazania, co znajduje się w naszej okolicy. – Pomimo tego, że na co dzień poruszamy się po tym terenie, to mijamy miejsca warte uwagi. Za pomocą specjalnych oznaczeń chcemy pokazać to, obok czego przechodzimy obojętnie – mówi Andrzej Lichuta z LOT Świebodzin.

Chodzi m. in. o architekturę Świebodzina, ale też miejsca w oddalone o kilka bądź kilkanaście kilometrów, ukryte w lesie, przy drogach. Usytuowanie tablic informacyjnych z opisem miejsc, ulotki, a także specjalna aplikacja powodują, że do perełek naszego terenu samodzielnie mogą dotrzeć mieszkańcy i turyści.

W efekcie powstały dwa szlaki rowerowe, a także trasa pieszo-spacerowa i nordic – walking. Na starcie i na mecie znajdują się tablice informacyjne, a na nich podstawowe wiadomości dotyczące szlaku: opis, mapa, zdjęcia.

Trasa „Szlak rowerowy z historią i przez lasy” liczy 33 km, bądź w dłuższym wariancie 37. Atrakcją jest…przyroda, w tym m. in. jezioro Paklicko, poniemieckie bunkry, ruiny starego młyna, osada na sztucznej wyspie jeziora Paklicko Wielkie. Początek trasy znajduje się w Parku Łęgowskim, a dalej prowadzi w okolice Lubrzy.

Kolejna trasa rowerowa „Las - bunkry – zapory” ma 43 kilometry, a podczas przejażdżki będziemy mogli obejrzeć poniemieckie bunkry i urządzenia hydrotechniczne. Szlak rozpoczyna się na ścieżce rowerowej Świebodzin-Chociule. Następnie przez Łąkie, Międzylesie, Cząbry, Rokitnicę, przejeżdżamy przez Ołobok oraz Lubogórę i wracamy do Świebodzina.

Zaś trasa trzecia – piesza, to nic innego, jak spacer po Świebodzinie (3 km) zahaczający o najciekawsze zabytki: mury obronne, basztę, szkołę parafialną, ratusz, ruiny zamku. Trasa nordic – walking (7/12 km) prowadzi natomiast w kierunku Rozłóg, lasem do plaży w Wilkowie, dookoła jeziora i wraca do Świebodzina.

Posiadacze smartfonów z dostępem do Internetu mogą wykorzystać QR kody. Po zeskanowaniu zostaną przeniesieni na stronę internetową, gdzie odtworzymy przebieg trasy i znajdziemy pakiet informacji o miejscach, które mijamy. Ponadto każdy szlak ma ślad GPS, dzięki czemu można kontrolować swoje położenie.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Więcej na temat:

Powiązane