Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. Pracownicy urzędu gminy Skąpe, radni i sołtysi zostali wyróżnieni z okazji Dnia Samorządowca

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Odznaczeni za aktywność na rzecz gminy - to oni inspirują mieszkańców
Odznaczeni za aktywność na rzecz gminy - to oni inspirują mieszkańców Gmina Skąpe
Uroczysta sesja rady gminy Skąpe, która odbyła się w Ciborzu we wtorek, 18 czerwca, związana była z obchodami Dnia Samorządowca. Aktów dekoracji zasłużonych urzędników, w imieniu Prezydenta RP, dokonał wicewojewoda lubuski Wojciech Perczak. Posiedzenie rady gminy wyjątkowo odbyło się w sali świetlicy wiejskiej w Ciborzu. Sesja miała uroczysty charakter, była bowiem okazją do wręczenia odznaczeń pracownikom urzędu gminy, radnym i sołtysom .

Pracowali rzetelnie na rzecz gminy Skąpe. Dostali medale

Prezydent RP Andrzej Duda nadał odznaczenia zasłużonym pracownikom Urzędu Gminy Skąpe. Aktu dekoracji dokonał wicewojewoda Wojciech Perczak.

Medalem Złotym za długoletnią służbę odznaczeni zostali: Henryka Martonis, Ewa Moryson i Jan Czarnuszewicz

Henryka Martonis ma 44-letni staż pracy. Z wykształcenia jest technikiem ekonomistą. Od podstaw tworzyła księgowość Zakładu Gospodarki Komunalnej. Swoją wiedzą i umiejętnościami wspierała pracę kolejnych kierowników zakładu. Pierwsza na stanowisku pracy i ostatnia w gotowości do opuszczenia urzędu. Ma opinię sumiennej i dokładnej, nie przeoczy żadnego sprawozdania czy raportu, dopilnuje każdej cyferki, by zgadzał się bilans.

Ewa Moryson posiada 41-letni staż pracy, też jest technikiem ekonomistą. Obecnie jest w UG inspektorem ds. płac. Pani Ewa jest pracowitym i sumiennym pracownikiem. Przez współpracowników postrzegana jest jako „niezastąpiona osoba” na swoim stanowisku. Nie odmówi nikomu pomocy, skrupulatna i obowiązkowa. Służy wsparciem mniej doświadczonym, nie straszne jej są wszelkie kontrole, gdyż na polu dokumentacyjnym jest mistrzynią szczegółów i solidności. Dodatkowo pani Ewa jest członkiem zespołu Śpiewaczego „Stefania” w Radoszynie.

Jan Czarnuszewicz posiada 44-letni staż, z wykształcenia technik rolnik. W 2007 r. zdobył tytuł licencjata w zakresie administracji publicznej. Pan Jan pełnił funkcje kierownika referatu organizacyjnego i spraw obywatelskich, był kierownikiem kancelarii tajnej. Doskonały organizator wszelkich szkoleń w zakresie postępowania w sytuacjach kryzysowych, strażnik porządku i pilnowania procedur w UG. Ostoja spokoju, opanowania i wewnętrznej dyscypliny.

Medalem „Zasłużony dla samorządu” odznaczeni zostali: Halina Staszyńska, Michał Ligas, Józef Roszczyk i Zbigniew Waśko

Halina Staszyńska - radna gminy 4 kadencji, w ostatniej przewodnicząca rady, ponadto była sołtys Ołoboku. Założycielka zespołu śpiewaczego „Błękit Ołobok”, aktywna działaczka KGW, wiceprezes Stowarzyszenia LGD Brama Lubuska.

Michał Ligas - radny 5. kadencji, społeczny zastępca wójta. Inicjator a później przewodniczący komitetu gazyfikacji Ołoboku.

Józef Roszczyk - radny 4. kadencji, wiceprzewodniczący rady. Wybitnie aktywny samorządowiec. Dzięki jego staraniom udało się przebudować drogę wojewódzką w Skąpem, wspierał starania o pozyskanie środków na budowę sali gimnastycznej w Międzylesiu, dzięki jago zaangażowaniu powstała sala gimnastyczna w Ołoboku. Inicjator większości imprez i festynów na terenie gminy. W 2016 r. dostał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Skąpe.

Zbigniew Waśko, radny 4 kadencji, swoje działania koncentruje głównie na wspieraniu mieszkańców bloków po pegeerowskich w Radoszynie, którzy po przemianach ustrojowych zostali pozostawieni sami sobie. Dokłada starań w celu podniesienia estetyki wokół bloków, aktywnie zabiega o zorganizowanie placu zabaw, budowy oświetlenia drogi przy blokach, miejsca na śmietniki, doprowadza wodę do pomieszczeń gospodarczych, współuczestniczy w oczyszczanie stawu ppoż., skutecznie interweniuje w sprawie przystanków na żądanie, dzięki jego zaangażowaniu powstaje utwardzona droga przy blokach w Radoszynie.

Medalem „Zasłużony dla samorządu” odznaczeni zostali sołtysi: Mirosława Tomczyk, Jan Bogusz, Józef Działo, Stanisław Gnyszk, Andrzej Kołakowski, Aleksander Kwolik i Wojciech Niemyt

Mirosława Tomczyk 14 lat była sołtysem Ołoboku, aktywna działaczka KGW, organizatorka wielu imprez i festynów wiejskich. Była kierowniczką Gminnej Biblioteki w Skąpem i Ołoboku, prowadziła miejscowy zespół teatralny i drużynę harcerską.

Jan Bogusz jako sołtys Rokitnicy zainicjował utworzenie społecznego przedszkola we wsi, samodzielnie pozyskał pieniądze na remonty świetlicy wiejskiej, mobilizował mieszkańców do pomocy przy budowie sklepu we wsi, dzięki niemu powstaje we wsi sieć wodociągowa.

Józef Działo przez 12 lat był sołtysem Międzylesia. Bezinteresowny, cieszący się powszechnym szacunkiem i uznaniem człowiek, pomagający wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. Bardzo dobry organizator, wieś pod jego „rządami” odzyskała dawną świetność, angażuje się, z sukcesami, do ratowania zabytkowego kościoła w Międzylesiu. Aktywizuje do działania mieszkańców, swoją silną osobowością w czasie sprawowania funkcji sołtysa reaktywował KGW.

Stanisław Gnyszka 21 lat był sołtysem Pałcka. Za jego sołtysowania nastąpiło zwodociągowanie i elektryfikacja wsi, współorganizator utworzenia placu zabaw, festynów, bali i imprez dla dzieci i dorosłych. Przez lata czynnie zaangażowany w działalność zespołu śpiewaczego z Pałcka.

PRZECZYTAJ:W Darnawie mieszkańcy upiększają swoją miejscowość

Andrzej Kołakowski 17 lat przewodniczył Osiedlu Cibórz, radny gminy dwie kadencje. Inicjator akcji sprzątania miejscowości, reaktywacji plaży przy jeziorze Ciborze. Dzięki jego staraniom powstał utwardzony plac targowy, chodniki i nowy przystanek autobusowy, plac zabaw i park z urządzeniami siłowni zewnętrznej, rozpoczęła działalność świetlica wiejska w Ciborzu. Organizator festynów, bali i imprez dla dzieci i dorosłych.

Aleksander Kwolik przez 14 lat był sołtysem wsi Skąpe. Czynny prezes OSP Skąpe. Jako prezes klubu sportowego Grom Skąp inicjował budowę boiska sportowego i jego ogrodzenia, czynnie zaangażowany w gazyfikację Skąpego, skanalizowania oraz zwodociągowania części wsi, skutecznie zabiegał o przebudowę dróg w miejscowości oraz utworzenia nowego przystanku autobusowego.

Wojciech Niemyt 16 lat był sołtysem Niekarzyna, radny gminy, członek OSP, dbał i remontował maszyny rolnicze, które były pod opieką sołtysa a miały służyć wszystkim gospodarzom. Zabiegał skutecznie o wykonanie oświetlenia wsi oraz remont sali wiejskiej.

POLECAMY: Pogoda na środę (26.06.2019) w Lubuskiem

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.
Zajrzyj też na Facebooka tygodnika Dzień za Dniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto