Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Niekarzyna bronią swojej szkoły, w której uczyły się cztery pokolenia. Na sesję przyszli z transparentami

Renata Tereszkiewicz-Mac
Renata Tereszkiewicz-Mac
Mieszkańcy Niekarzyna przybyli na sesję rady gminy by zamanifestować swój sprzeciw. Chcą by ich dzieci uczyły się w ich wsi.
Mieszkańcy Niekarzyna przybyli na sesję rady gminy by zamanifestować swój sprzeciw. Chcą by ich dzieci uczyły się w ich wsi. Marcin Ruszkiewicz
Radni gminy Skąpe zdecydowali, że szkoła w Niekarzynie zostanie zamknięta i przeniesiona do Radoszyna. Przeciwko tej decyzji protestują mieszkańcy wsi, którzy twierdzą, że zostali oszukani przez wójta.

Na wtorkowej (29 stycznia) sesji za zmianą lokalizacji szkoły podstawowej z Niekarzyna na Radoszyn byli prawie wszyscy radni (10 głosów za, przy jednym przeciw i jednym wstrzymującym). Na sesję przyjechali też mieszkańcy Niekarzyna, by wyrazić swój sprzeciw. Głośno protestowali przed i w trakcie obrad.

Wójt przekonuje, że przekształcenie szkoły podstawowej w Niekarzynie poprzez zmianę jej nazwy i siedziby nie powoduje ustania jej bytu prawnego a zmiana nazwy ma jedynie charakter porządkowy z uwagi na przeniesienie siedziby szkoły do sąsiedniej miejscowości.

Nowe obwody szkolne

W gminie działają cztery placówki: trzy szkoły podstawowe - w Międzylesiu (114 uczniów), Ołoboku (163) i Niekarzynie (64) - a także gimnazjum w Radoszynie, które w czerwcu opuści ostatni rocznik. Właśnie w miejsce gimnazjum ma się przenieść szkoła z Niekarzyna. Po zmianach, od września liczba uczniów będzie następująca: SP Ołobok - 136 uczniów, SP Międzylesie - 113 uczniów, SP Radoszyn - 98 uczniów.

Osobną uchwałą rada gminy ma zmienić obwody szkolne. W podstawówce w Radoszynie mają się uczyć dzieci z Niekarzyna, Pałcka, Darnawy i Kaliszkowic oraz dołączą dzieci z Radoszyna. Gmina liczy również na dzieci z Kępska (gm. Świebodzin).

Co przyniesie zmiana?

Przede wszystkim poprawę jakości edukacji oraz warunków w jakich będą uczyli się uczniowie, pracowali nauczyciele. - Dzisiejsza uchwała jest konsekwencją „wygaszania” gimnazjum w Radoszynie. Pod względem bazy jest to nasza najlepsza placówka, wyposażona w piękne boiska, salę gimnastyczną oraz kuchnię i stołówkę. Posiada również bibliotekę, a także wszystkie potrzebne gabinety dydaktyczne wyposażone w multimedia_- mówi Zbigniew Woch. Wójt gminy Skąpe dodaje, że szkoła w Niekarzynie jest pod tym względem uboga, bo mieści się w zabytkowym pałacu a budynek szkoły i otaczający go park są w rejestrze konserwatora zabytków. Zatem podnoszenie standardu szkoły w Niekarzynie, zgodnie z oczekiwaniem uczniów i rodziców, jest mocno ograniczone.

Jedyne słuszne wyjście

- Nie jest to klasyczna likwidacja a przekształcenie polegające na tym, że uczniowie zostaną przeniesieni do pustego nowego obiektu. To będzie ich szkoła. Oni nie zostaną „doklejeni” do istniejącej szkoły, wtłoczeni do klas, gdzie ich będzie po 20 czy 25. Klasy będą liczyć po 10 - 12 uczniów. Nadal to będzie mała przyjemna szkoła. Szkoła uczniów, nauczycieli i obsługi - argumentuje wójt. Z. Woch zapewnia, że to jest jedyne słuszne wyjście oraz, że nie ekonomia jest jedynym powodem zmiany, tylko logika wykorzystania najlepszej bazy dydaktycznej uczniom ze szkoły podstawowej w Niekarzynie.

Szkoła w Radoszynie to obiekt świeżo wyremontowany. Budynek szkolny jest przede wszystkim budynkiem parterowym (do 1999 r. był szkołą podstawową) i ma zdecydowanie lepszą bazę lokalową: 8 sal lekcyjnych, salę gimnastyczną, kuchnię i stołówkę szkolną oraz bibliotekę. Każda sala lekcyjna jest wyposażona w rzutnik multimedialny.

Przekształcenie, co będzie istotne, nie spowoduje zmiany kadry pedagogicznej, pracowników obsługi szkoły oraz dyrektora szkoły (zmieni się miejsce świadczenia pracy). Z uwagi na powyższe, dzieci w przekształconej szkole w Radoszynie nie będą miały dyskomfortu zmiany wychowawców i nauczycieli, a proces dydaktyczny, wychowawczy i opiekuńczy będzie kontynuowany.

Zyskają organizacje

Co się stanie z budynkiem po opuszczonej szkole w Niekarzynie? - Mamy plan, by zrobić tam placówkę kulturalną, coś na wzór domu kultury - informuje wójt. - Nie mogą wyremontować świetlicy, a będą otwierać dom kultury. Nie wierzymy wójtowi. Budynek zostanie zdewastowany, a później sprzedany - ripostują mieszkańcy.

Niekarzyn liczy 370 mieszkańców. Gmina chce przeznaczyć dotychczasowy budynek szkoły dla lokalnych organizacji funkcjonujących w Niekarzynie. Pomieszczenia będą również pełniły funkcje świetlicy wiejskiej, w której zatrudniony będzie opiekun. Salka gimnastyczna umożliwi aktywność sportową i dodatkową formę spędzania czasu przez dzieci i dorosłych w godzinach popołudniowych.

Jednocześnie nowa siedziba szkoły podstawowej w Radoszynie będzie miała istotne znaczenie w środowisku lokalnym wsi. Warto zaznaczyć, że budynek szkoły został wybudowany pod koniec lat 60. w czynie społecznym. - Wszyscy mieszkańcy są zgodni co do utworzenia szkoły podstawowej w Radoszynie - zapewnia sołtys Karol Dauksza.

Jednak mieszkańcy Niekarzyna powołali komitet obrony swojej szkoły. Na czele stanęła Ewa Spyrka, długoletnia mieszkanka Niekarzyna. - Czwarte pokolenie mieszkańców uczęszcza do tej szkoły. Jest to najstarsza szkoła w gminie, powstała 74 lata temu. Bronimy tej szkoły. Szkoła to nie jest budynek, pieniądze - to są przede wszystkim dzieci. Stawiać sprawy ekonomiczne na pierwszym miejscu jest nie w porządku. Czujemy się zawiedzeni taką decyzją - uważa E. Sperka.

Decyzję podejmie kurator oświaty

O przyszłości szkoły w Niekarzynie ostatecznie zadecyduje kurator oświaty. Co, jeśli nie zgodzi się z koncepcją gminy? Co w przypadku negatywnej opinii kuratora oświaty? Dowiadujemy się, że radni przyjęli już stanowisko na komisjach wspólnych rady gminy, w którym jednoznacznie wskazali na kategoryczną odmowę utworzenia czwartej szkoły podstawowej na terenie gminy Skąpe. Utworzenie czwartej szkoły spowoduje drastyczne obciążenie dla budżetu gminy - argumentują - to niewątpliwie doprowadziłoby do nieuchwalenia budżetu gminy na rok 2020, a nawet skutkowałoby programem naprawczym z powodu niespełnienia wskaźników wynikających z ustawy o finansach publicznych.

POLECAMY: Protest mieszkańców za pozostawieniem szkoły w Niekarzynie

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto