Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mostki. Dokładnie 10 lat temu, 5 czerwca, wspólnie - nauczyciele, uczniowie, rodzice - protestowali przeciw przemocy

Wiesław Zdanowicz
Wiesław Zdanowicz
Szkoła bez przemocy - wydarzenie na terenie szkoły podstawowej w Mostkach 5 czerwca 2009 roku z udziałem uczniów ze szkół w Mostkach i Boryszynie
Szkoła bez przemocy - wydarzenie na terenie szkoły podstawowej w Mostkach 5 czerwca 2009 roku z udziałem uczniów ze szkół w Mostkach i Boryszynie Wiesław Zdanowicz
Dzień szkoły bez przemocy, 5 czerwca, był świętem wszystkich tych, którzy nie zgadzają się na przemoc i nie zamierzają pozostawać wobec niej obojętni. W latach 2006 - 2013 w polskich szkołach prowadzony był specjalny program społeczny „Szkoła bez przemocy”. Jedną z takich placówek była Szkoła Podstawowa w Mostkach (gm. Lubrza). W galerii prezentujemy zdjęcia z przebiegu ówczesnego wydarzenia.

Dziesięć lat temu w Mostkach protestowali przeciw przemocy

Do programu, obchodzonego zwyczajowo 5 czerwca, przyłączyły się niemal od początku szkoły podstawowe i gimnazja funkcjonujące w świebodzińskim regionie, m.in. w Szczańcu (najwcześniej, bo już w 2001 organizując na ten temat publiczne debaty), w Świebodzinie (Dwójka i Jedynka) oraz w Mostkach, gdzie imprezy z nim związane cieszyły się największym zainteresowaniem uczniów.

Dodajmy, że każda kolejna edycja poświęcona była innemu motywowi przewodniemu, ale co roku miała jeden i ten sam cel - integrować uczniów, budować pozytywne relacje pomiędzy uczniami, nauczycielami i rodzicami, a także prezentować, poprzez aktywne działanie, pozytywne wzorce zachowań.

O jednym z takich wydarzeń, które odbyło się w Mostkach, informował w wydaniu Nr 24/2009, czyli dokładnie dziesięć lat temu, świebodziński tygodnik Dzień za Dniem.

„W piątek 5 czerwca (2009 roku - dop. red.) w miejscowej Publicznej Szkole Podstawowej jej Samorząd Uczniowski, Dyrektor i Rada Pedagogiczna byli gospodarzami „Dnia bez przemocy”. Gośćmi koleżanki, koledzy i nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej w Boryszynie.

Imprezę wspomogło wiele instytucji. Świebodziński PKS bez odpłatności przewiózł dzieci z Boryszyna, tam i z powrotem. Piekarnia „Rojek” z Międzyrzecza zafundowała pieczywo na drugie śniadanie, które dzieci z apetytem skonsumowały na świeżym powietrzu w przyszkolnym parku. Z pomocą nadeszli Lech Żyża, Urząd Gminy w Lubrzy i PSP Boryszyn. Dodajmy, że szkoła musiała uzyskać specjalne zezwolenie Sił Powietrznych w Warszawie na wypuszczenie w przestworza kilkuset balonów.

W imprezie wziął udział radny gminny, a jednocześnie sołtys Lubrzy i członek samorządowej Komisji ds przemocy - Stanisław Kendzia, księża Marek Konkol i Jarosław Lubera, emerytki Anna Kościel¬ska (była dyrektor przedszkola) i Łucja Ciapcia, a także wychowawcy klas, dyrektorki obu szkół - Małgorzata Kubiak i Lucyna Kucała.

W programie dnia dzieci miały różne atrakcje, a wśród nich m.in.: spotkanie z policjantem, który przeprowadził pogadankę jak radzić sobie z przemocą oraz pokaz tresury psa policyjnego, mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami szkół w Boryszynie i Mostkach, warsztaty plastyczne nt. integracji, tolerancji, stop przemocy.

Na boisku szkolnym odczytano fragmenty listów dzieci skierowanych przeciwko przemocy, a następnie wypuszczono w niebo o godz. 12.00 czerwone balony na znak solidarności przeciwko przemocy.

Dzień zakończył występ w auli szkolnej członkini zespołu „System Ewakuacyjny” - Eweliny Falkowskiej”.

Podobnie przebiegało to wydarzenie w tej samej placówce trzy lata później, 3 czerwca 2011 roku. Atrakcji było wiele: od lodów, waty cukrowej i dmuchanych zamków, przez wypuszczenie do nieba czerwonych balonów na znak uwolnienia się od agresji i przemocy, po ciekawe spotkania między innymi z policjantem, strażakami oraz mistrzem Polski w biegach przełajowych - Mateuszem Bakiem z Lubrzy. Wszyscy wzięli udział w „Biegu z mistrzem”.

Przypomnijmy również, że to ogólnopolskie przedsięwzięcie w skali kraju wspierali jako Ambasadorzy Projektu, bardzo znani Polacy, m.in. byli to: Tomasz Majewski - mistrz olimpijski w pchnię¬ciu kulą; Leszek Blanik - mistrz olimpijski, świata i Europy w gimnastyce; Piotr Gruszka - wicemistrz świata i mistrz Europy w siatkówce; Paweł Wojciechowski - mistrz świata w skoku o tyczce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto