Nie ma zgody na wydobywanie ropy i gazu! Mieszkańcy Rusinowa (gm. Świebodzin) żądają wstrzymania robót [WIDEO, ZDJĘCIA]

Renata Zdanowicz

Parę dni temu mieszkańcy Rusinowa wypatrzyli ciężarówki wypełnione betonowymi płytami, znikające w pobliskim lesie. W środku lasu wycięto drzewa, przygotowano plac, na którym ma stanąć szyb wiertniczy. Po co? Nikt z lokalnych urzędników nie potrafił wyjaśnić mieszkańcom, co się dzieje.

W środę (13 marca) odbyło się zebranie wiejskie, na które przyjechał pierwszy zastępca burmistrza Przemysław Nitschka. Agata Bilewicz, sołtys Rusinowa, powiedziała nam, że mieszkańcy chcieli zasięgnąć jakichkolwiek informacji, lecz nikt im ich nie udzielił. Pytali w starostwie powiatowym, w gminie Lubrza, w gminie Świebodzin. - Jedynie zastępca burmistrza odpowiedział nam na pytanie przyjeżdżając wczoraj na zebranie, i zaczął działać. Nikt z PGNiG nas w ogóle nie poinformował, że ma coś zacząć robić na naszym terenie - zaznacza sołtys A. Bilewicz.

Dzisiaj (14 marca) mieszkańcy spontanicznie wyszli na drogę dojazdową do terenu inwestycji. Na ulotce napisali: „Żądamy zatrzymania odwiertów w celu wydobycia gazu i ropy w naszej okolicy. Dotyczy wsi: Rusinów, Glińsk, Witosław i Lubrza. Blokujemy drogę w Rusinowie. Bądźcie z nami. Odwierty zagrażają naszemu życiu i zdrowiu”.

W czwartek o godz. 13.00 na drodze spotkało się wielu mieszkańców. Przyjechali też z sąsiednich wiosek. - Do momentu, jak nie dostaniemy na maila zapewnienia, że przestaną jeździć i wstrzymają prace, będziemy stać i protestować, bo nie po to żeśmy się tu zebrali, żebyśmy nie wykorzystali tej szansy. Jest to nasze zdrowie i zdrowie naszych dzieci - argumentuje pani sołtys.

Na pikiecie, razem z I zastępcą, pojawił się burmistrz Świebodzina Tomasz Sielicki. W rozmowie z mieszkańcami padło wspólnie wypowiedziane zdanie: „Nie szukajmy winnych, szukajmy rozwiązania, zabezpieczmy nasze dzieci”.

- Mamy zobowiązanie, że na tydzień prace zostają wstrzymane, ciężki sprzęt zostanie wyprowadzony. On musi wyjechać - mówił do mieszkańców T. Sielicki.

Co dalej? W poniedziałek (18 marca) o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie w świetlicy wiejskiej, na które samorządowcom obiecali przyjazd przedstawiciele centrali PGNiG w Warszawie.

Burmistrz apeluje do mieszkańców gminy, aby jak najwięcej osób zjawiło się na spotkaniu, na którym będzie można wyjaśnić obawy i niepokoje. - Taki dialog to jest najlepsze, co nas mogło w tej chwili spotkać - zaznaczył T. Sielicki.

Mieszkańcy Rusinowa mają prawo czuć się pominięci w związku z rozpoczętą inwestycją, która będzie miała wpływ na środowisko, w którym żyją. - Nikt z nami nie rozmawiał, a Konstytucja mówi o tym, że jako mieszkańcy mamy prawo do konsultacji społecznych. Jako mieszkańcy mamy prawo wiedzieć, co nas czeka. Traktują nas jak ciemnogród, bo jest wioska, bo można robić, co się chce... - mówi pani sołtys.

Mieszkańcy - jak przyznali - czerpią informacje z Internetu. - Bo nikt z nami na ten temat nie rozmawiał! - zaznaczają. Chcą, by ktoś im przedstawił wiarygodne dane, jakie mogą być skutki prowadzenia odwiertu w pobliżu miejsca, które wybrali na swoje siedlisko.

Warto wiedzieć, że w Rusinowie na ponad 80 posesji, w ostatnim czasie wybudowało się 26 nowych domów. Właściciele ziemi mają do sprzedania kolejne działki. Ludzie osiedlają się w Rusinowie licząc na czyste powietrze. Czy kopalnia gazowa im w tym przeszkodzi?

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

20.03.2019, 11:28

Wiercenia w Polsce prowadzi się bez przerwy odkąd odkryto ropę . Szkoda tylko że ludzie tego nie widzą. Szkody dla zdrowia są podobne jak przy podgrzewaniu wody na kuchence gazowej w domu. Przewaznie przy blokadach chodzi o to zeby Pgnig zrobilo nowy asfalt, chodnik, remizę lub inne dobro za swoją kasę. Pozdrawiam i odsyłam mieszkańców do Zielonej Góry gdzie o wierceniach im opowiedzą praktycy.

18.03.2019, 13:31

Czytam i nie wierzę, że jeszcze gdzieś może być takie zacofanie i ciemnogród. Wdychanie gazu i trucie wody? Zanim zaczniecie rzucać sztachetami, proponuję zasięgnąć języka i poczytać. W Prawie Geologicznym i Górniczym jest zapis, że Państwo jest właścicielem kopalin poniżej 30m. Dotyczy to gazu, ropy, węgla i wszelakich innych dóbr. W dzisiejszych czasach mieszkańcy gminy powinni witać firmy wiercące z otwartymi ramionami bo jak uda się "trafić" na złożę to podatki zostaną w gminie. Nowe drogi, nowe chodniki, wyposażenie dla szkół itd. Pracuje w podobnej firmie i wiem jak bogacą się gminy gdzie jest wydobycie. A takiego sołtysa który jest niedouczony wykopałbym ze wsi. Poczytajcie Państwo jak Chevron wiercił koło Zamościa i posłanka PiS przeciwstawiła całą wieś przeciwko tej firmie. Efekt był taki, że przenieśli się do gminy obok i do dzisiaj pobierają bagatelne kwoty. Nie dajcie się zmanipulować bo jest to jak wygrana w totolotka dla gminy i osób w niej mieszkających.

18.03.2019, 11:37

http://m.rawicz24.pl/artykuly/40-lat-od-pamietnego-wybuchu-gazu-w-rawiczu,43314.htm
Dla wszystkich niedowiarków - zobaczcie co podczas próbnych odwiertów starło się w Rawiczu 45lat temu. Doszło do poważnego skażenia środowiska. A wam się wydaje, że to nic takiego.... Ludzie chcą zdrowo żyć, a nie wdychać szkodliwe, chemiczne opary!!!

18.03.2019, 11:30

Zobaczcie co się może stać podczas wykonywania odwiertów! Wcale nie dziwię się mieszkańcą, że się boją!!!

https://m.youtube.com/watch?v=sfYh8b6K0xs

18.03.2019, 10:15

Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca bez zgody mieszkańców! Skandal!

18.03.2019, 10:13

Walczcie drodzy mieszkańcy i nie poddawajcie się, nie pozwólcie wygrać tym którym zależy na zyskach kosztem Waszego zdrowia!

17.03.2019, 23:38

Czytam te wszystkie wypowiedzi ludzi i bardzo smutny jest fakt jak bardzo niektórzy są zaślepieni pustymi informacjami jakie podaje wam zakłamany świat, takie odwierty to współczesna grabież. Przyjeżdża firma PGNiG i nie tyle co okrada ziemie to jeszcze niszczy i zatrówa ludzi, powietrze i glebę.

17.03.2019, 23:27

Powiem wprost, TAK BYĆ NIE MOŻE! żyję w tej wiosce od urodzenia i nigdy nikt nas tak nie oszukał i okazał taki brak szacunku. Nie można wierzyć w żadne słowa przedstawiciela PGNiG.
Nigdy nie uczą nas o zagrożeniach związanych z odwiertem czy to próbnym, czy też stałym. A takowe są bardzo ryzykowne dla zdrowia ludzi i naszej ziemi. Wspieram tą akcję całym sercem, to nasza ziemia i nikt nie ma prawa decydować za nas!

17.03.2019, 22:11

ciekawe co ci mieszkancy powiedzieliby gdy okolica okazala się małym Kuwejtem ,a oni bogaci bo nawet za stare rudery dostaliby kuoe kasy. a zreszta to tylko badania na razie.

17.03.2019, 21:30

Nie powinno być takich sytuacji że nie ma konsultacji społecznych z mieszkańcami i nikt nic nie wie a inwestycja trwa. Szczególnie w przypadku gdy może być to szkodliwe dla zdrowia osób tam mieszkających i przyrody.

17.03.2019, 20:24

Nie zniszczycie nam środowiska oraz wody
Gazu wdychać nie chcemy wstrętne ludziska
To my Wasz suweren Wam tego zabraniamy
Na odwierty sie nie zgadzamy i do walki sie zabieramy
Powstania wlkp były aż trzy i daliśmy rade
Wiec omińcie barykady albo nie wchodźcie nam w paradę.

17.03.2019, 19:29

Nie zniszczycie nam środowiska, nie zatrujecie wody i nie będziemy wdychać gazu. NIE NIE NIE. To my Wasz suweren Wam tego zabraniamy. Nie zgadzamy się na te odwierty. 3 powstania wielkopolskie były i daliśmy radę to damy radę i czwarty raz. Jeśli chcecie wznowić prace to najpierw będziecie musieli zdobyć barykady.

17.03.2019, 18:58

Rafał Rap Wy bezduszni niszczyciele,
Pomyślcie o naszym zdrowiu, ciele.
Nie wstyd Wam niszczyć naturę co?
W każdym z Was drzemie jawne zło.
Zatruwać chcecie rodziców i dzieci,
Żaden juz ptak tu nie przyleci.
Bedą cierpiały rośliny, zwierzyna,
Czy warto tą walkę zaczynać?
Nie tylko nam zaszkodzić chcecie,
Jesteście tak głupi ze o tym nie wiecie?
Mózgi totalnie wyprane macie,
I kim Wy właściwie się nazywacie...
Po rozum do głowy zajrzyjcie wreszcie,
Bo zło czynicie w naszym mieście.
A my Wam na to nie pozwolimy,
I nasze miejsce na ziemi obronimy!!!

17.03.2019, 18:33

Ja też całym mym sercem,
Wspieram i zaciskam ręce.
Niech moc będzie z Wami,
Walczcie wszelkimi siłami.
Bo w ludziach jest moc,
Czy to dzień czy to noc.
Trzeba utrzeć nosa tym,
Wszystkim okrutnym i złym.
Naturę nam niszczą naszą,
Bo na kasę wciąż się łaszą.
Będzie walka na całego,
Aż do upadłego.
Nie ma innej możliwości,
Wygrajcie w całej rozciągłości.

17.03.2019, 17:44

Macie racje, a w swych chatkach będziecie używać świeczek do podgrzewania jedzenia.
Czy ktoś z was strajkujących zastanowił się co się uzyskuje z ropy naftowej??
Czy ktoś kiedykolwiek był na wiertni?
Ludzie zastanówcie się trochę samo NIE bo NIE to nie argument !!

17.03.2019, 16:14

Brawo

17.03.2019, 15:36

Super, że w końcu ludzie nie boją się walczyć o swoje zdrowie! To chodzi o przyszłość naszych dzieci. Świadomość godna pochwały. Brawa i szacunek dla ludzi, którzy to zorganizowali!

17.03.2019, 15:34

Całą sobą jestem z Wami
Nie dajcie się!
Mądrzy mieszkańcy to skarb

17.03.2019, 15:33

Jesteście super!
Gdybym tylko był bliżej 😔
Wspieram!

17.03.2019, 15:33

Nie dla trucia ☠
Brawo mieszkańcy

17.03.2019, 15:22

BRAWO WY!

17.03.2019, 15:20

Zdrowie najważniejsze! Macie rację.
Siostra dajesz czadu 😍 wierzę w Was 😍

17.03.2019, 15:19

Tak trzymać

17.03.2019, 15:18

Tak tak tak! Brawo mieszkańcy!

17.03.2019, 15:18

Nie ma zgody! I bardzo dobrze!

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3