Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ola mówi, że na pielgrzymce są dla siebie jak rodzeństwo, tworzą jedną wielką rodzinę, zwracają się do siebie „siostro”, „bracie”

Renata Zdanowicz
Podczas ewangelizacji młodzi ludzie zachęcają swoich rówieśników, dzieci i także dorosłych do wspólnego śpiewu
Podczas ewangelizacji młodzi ludzie zachęcają swoich rówieśników, dzieci i także dorosłych do wspólnego śpiewu Archiwum prywatne
Każdego roku, w ostatnim tygodniu lipca, ze Szczańca rusza pielgrzymka. Po raz czwarty uczestniczyła w niej Aleksandra Bursztyn. - Wcześniej chodziła w niej moja mama Agnieszka - podkreśla z dumą.

We wtorek, 31 lipca, po mszy w miejscowym kościele parafialnym pw. św. Anny, ze Szczańca na Jasną Górę wyruszyła 27. Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna. Młodzi katolicy mają co roku do przejścia ok. 365 km. Na miejsce dotarli już 14 sierpnia.

Szczaniecka pielgrzymka wyruszyła po raz pierwszy w 1992 roku. Jej założycielami są księża - wtedy jeszcze klerycy - Dariusz Presnal i Leszek Zioła. Na pierwszą pielgrzymkę zjechało się 180 młodych ludzi. Salezjanie i młodzież z SPE głosi wszystkim napotkanym na trasie ludziom Dobrą Nowinę.

Dwa lata po powstaniu Salezjańskiej Pielgrzymki Ewangelizacyjnej ci sami moderatorzy chcąc zanieść dobrą nowinę w każde miejsce np. więzienia, szpitale, przedszkola założyli wspólnotę Pustyni Miast.

W ten sposób powstały dwa odłamy Salezjańskich Wspólnot Ewangelizacyjnych. „SPE i Pustynia - w całej Polsce jedna siła!” - tak brzmi jeden z okrzyków.

Obecnie moderatorami pielgrzymki są księża Michał Mejer i Michał Sabada. Co roku 30 lipca młodzież z całej Polski zjeżdża się do Szczańca by na wieczornej mszy rozpocząć pielgrzymkę. Podczas tej mszy następuje uroczyste poświęcenie i wręczenie chust pielgrzymom.

Następnego dnia z samego rana rozpoczynają pielgrzymowanie do tronu Jasnogórskiej Pani. - Nasza wędrówka trwa 15 dni. Dziennie przechodzimy średnio 25 km i mamy 2-3 postoje w ciągu dnia. Na postojach goszczą nas mili gospodarze, którzy szykują dla nas napoje i jakiś poczęstunek - opowiada Aleksandra Bursztyn.

Pielgrzymi przechodzą przez 23 miejscowości, w których nocują i, w których odbywają się wieczorne ewangelizacje oraz czuwania modlitewne. Podczas ewangelizacji młodzi ludzie zachęcają swoich rówieśników, dzieci i także dorosłych do wspólnego tańca, śpiewu a także do oglądania przygotowanych scenek teatralnych.

Kim jest kadra pielgrzymki? To księża, klerycy, bracia i siostry zakonne. - Idąc w pielgrzymce każdy z nas jest przydzielony do danej diakoni. Posiadamy diakonie teatralną, która odpowiedzialna jest za scenki grane podczas ewangelizacji czy czuwania, muzyczną, do której obowiązków należy animowanie mszy, śpiewanie podczas ewangelizacji i w trasie. Są też medyczni, bez których by się nie obeszło, oni zawsze wiedzą co zrobić z bolącymi nogami. Z kolei drogówka pilnuje by nikomu nic złego się nie stało, oraz utrzymuje porządek na drodze by nie było żadnych kolizji ani nieprzyjemnych sytuacji. Posiadamy również „technicznych”, którzy są odpowiedzialni za każdy kabelek, głośnik czy mikrofon - wylicza A. Bursztyn. Dodaje, że pielgrzymi są bardzo uzdolnieni, grają na różnych instrumentach, śpiewają w pielgrzymkowym chórze.

Podczas trasy każdy z uczestników ma możliwość spowiedzi, która odbywa się na początku lub na końcu pielgrzymki.

- Na pielgrzymce jesteśmy dla siebie jak rodzeństwo, tworzymy jedną wielką rodzinę, zwracamy się do siebie siostro, bracie. W SPE idzie co roku duża grupa z Rosji oraz osoby z za granicy. Na pielgrzymce każdy dzień rozpoczynamy mszą świętą - podkreśla nasza rozmówczyni.

W miejscowości Boszkowo w jeziorze dominickim odbywa się co roku chrzest młodego pielgrzyma. Osoba, która idzie po raz pierwszy będzie miała udzielany chrzest i musi znaleźć sobie chrzestnego, który był już wcześniej na pielgrzymce. Młody pielgrzym składa przysięgę wierności kadrze i że będzie przestrzegać regulaminu pielgrzymkowego.

W Truskolasach z kolei odbywa się uroczyste wręczenie odznaczenia w formie złotej rybki dla pielgrzymów z czteroletnią formacją a osoby z ośmioletnim stażem wyróżniane są wielorybem.

Szczaniecka pielgrzymka na Jasną Górę wchodzi 14 sierpnia i pokazuje tam całego Ducha pielgrzymki. O godzinie 19.30 na wałach prowadzi ostatnią ewangelizacje, następnie o godz. 22.00 ma czuwanie w bazylice, a o północy rozpoczyna się msza, która kończy SPE.

- Dla mnie była to czwarta pielgrzymka. Stanowi to dla mnie ogromnie wielkie znaczenie i ma duży wpływ na moje życie - podkreśla Aleksandra Bursztyn.

Zobacz także: Salezjańska pielgrzymka wyruszyła ze Szczańca

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto