Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszył Festiwal Filmowy Opolskie Lamy 2018. Trwa święto filmowe w Opolu [ZDJĘCIA]

Natalia Popczyk
16. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy potrwa do 13 października.
16. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy potrwa do 13 października. Natalia Popczyk
Takie święto filmowe jest w Opolu i na Opolszczyźnie tylko raz do roku. Projekcjami w kinie Helios oraz w kinie Meduza rozpoczął się w środę 16. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy. Impreza potrwa do 13 października.

Uroczyste otwarcie natomiast odbyło się w Sali Kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, gdzie zagrali Czesław Mozil zaprezentował swój muzyczny stand-up Czesław Śpiewa Solo Act oraz zespół Na Górze.

Opolskie Lamy 2018 PROGRAM

4.10.2018 / CZWARTEK

16:00 Pokazy filmów z Konkursu Głównego BLOK I + Filmy amatorskie
Blok 218 min.
Kino Meduza / wstęp wolny
Cykl: Konkurs Główny

18:00 Wszyscy jesteśmy Chrystusami
reż. M. Koterski / Polska 2006 / 107 min.
Muzeum Śląska Opolskiego / wstęp wolny
Cykl: Retrospektywa Marka Koterskiego

Głównym motywem filmu są bolesne wspomnienia Sylwka - Syna o piciu jego Ojca - Adama. Naprzemianlegle do tego - zaczyna się w Adamie odwijać taśma własnych wspomnień, tworzących - wraz z opowiadaniem Syna - listę największych strat i ran, zadanych przez picie - sobie i bliskim. Ze wspomnień Adama wynika jeszcze coś: czarna sztafeta pokoleń. Ojciec Adama też pił i Adam poprzysiągł sobie, że nie przysporzy nigdy takiego strachu i wstydu swojemu synowi.
A jednak... Zresztą Ojciec Adama też to sobie w dzieciństwie przysięgał... Więc, czy można przerwać tą czarną sztafetę?

18:00 Dni przemiany
reż. T. Jurkiewicz / Polska 2018 / 50 min.
MBP ul. Minorytów / wstęp wolny
Cykl: Dokumentalna Odsłona Kina
Po filmie spotkanie z reżyserem

Frydrychowice to rolnicza wieś w gminie Wieprz niedaleko Krakowa. Życie płynie tu spokojnym rytmem. 50-letni Krzysztof Szczur wiedzie uporządkowane życie szkolnego konserwatora. Proboszcz Józef przygotowuje się do udziału w turnieju tenisa ziemnego. Pani Zosia z otwartym sercem oczekuje przybycia do Polski Ojca Świętego Franciszka z okazji Światowych Dni Młodzieży. Chce przeżyć wizytę papieża na polskiej ziemi, być może ostatni raz w życiu.

Krzysztof zostaje wybrany przewodniczącym lokalnego komitetu Światowych Dni Młodzieży. Wraz z całą społecznością wsi musi poradzić sobie z zakwaterowaniem kilkuset Brazylijczyków i Francuzów w lokalnej szkole i prywatnych domach. Wszyscy pragną, aby pielgrzymi czuli się tu jak najlepiej. Na przeszkodzie stają brak znajomości języka, problemy organizacyjne i ciągłe zmiany harmonogramu przyjazdów. Dochodzą do tego nieporozumienia kulturowe. Kamera skupia się na zapleczu Światowych Dni Młodzieży opowiadając o tej stronie wydarzenia, do której nie dotarły oficjalne media, szukając autentycznych więzi, które narodziły się pomiędzy pielgrzymami, a ich gospodarzami. Tematem tego pełnego humoru obserwacyjnego filmu jest zderzenie kultur, ale i międzyludzka solidarność niezależna od języka, koloru skóry i kraju urodzenia.

18:00 i 20:30 Donbas
reż. S. Łoźnica / Francja 2018 / 110 min.
Kino Studio / MDK / wstęp: kasy Kina Studio
Cykl: Panorama Kina Światowego

Noworosja – państwo-widmo, rządzone przez watażków, istniejące tylko dzięki wsparciu mitycznej matki – Rosji. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Łoźnica zrobił film na wskroś nowoczesny. Odwołuje się do tego, jak dziś postrzegamy świat - często pokawałkowany na dziesiątki filmików, które scrollujemy z rosnącą obojętnością. Film, podzielony na 13 segmentów, będący galerią osobliwych postaci, zmierza ku szokującemu finałowi.
„Donbas” uhonorowanego Nagrodą Smok Smoków Krakowskiego Festiwalu Filmowego Siergieja Łoźnicy to opowieść o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji w dobie post-prawdy i fake-newsów, o każdym z nas.

20:00 Tully
reż. J. Reitman / USA 2018 / 96 min.
Kino Meduza / wstęp 13 zł
Cykl: Kino: Kobiety

Mąż, dom i trójka dzieci! Marlo to prawdziwa superbohaterka, ale czasem nawet superbohaterki potrzebują chwili wytchnienia. Pewnego wieczoru w drzwiach domu Marlo zjawia się tajemnicza niania, Tully... Młoda, piękna i zwariowana opiekunka szybko wywraca do góry nogami życie całej rodziny. Marlo musi zmierzyć się z przebojową i pełną energii dziewczyną, która ma w sobie wszystko to, co Marlo utraciła.

20:00 Igielnik
reż. D. Haywood / Wlk. Brytania 2017 / 82 min.
Kino Meduza / wstęp 13 zł
Cykl: Kino: Kobiety

Lyn i Iona, zżyte ze sobą matka i córka, cieszą się na życie w nowym mieście. Na początku jest im trudno, ale w końcu Iona znajduje nowe przyjaciółki: Kelly, Stacey i Chelsea. Matka czuje się osamotniona, w związku z czym próbuje nawiązać bliższą relację z sąsiadką Belindą. Lyn i Iona udają, że są szczęśliwe, ale dużo w tym pozorów. Okazuje się bowiem, że przyjaciółki Iony nie są z nią do końca szczere. Zagubiona dziewczyna podejmuje coraz bardziej desperackie kroki, żeby się dopasować. Obie, nie radząc sobie z realiami nowego życia, uciekają w świat fantazji i kłamstw.

20:00 Thelma
reż. J. Trier / Dania 2017 / 116 min.
Miejsce X / wstęp wolny
Cykl: Kino: Kobiety

Początek studiów w Oslo to dla młodej kobiety początek nowego życia. Po raz pierwszy rodzi się w Thelmie miłość. Przeżywanie i uporządkowanie związanych z dorosłością emocji komplikuje nie tylko nieustająca kontrola ze strony rodziców – religijnych fanatyków. Okazuje się, że w Thelmie drzemią ukryte, nadprzyrodzone siły, które pozwalają bohaterce zmieniać i kształtować rzeczywistość. Siły te dają o sobie znać w chwilach, gdy Thelma przeżywa stres lub niepokój.Wkrótce zawładną ciałem i umysłem dziewczyny, zmienią życie jej i otoczenia. Czy wtedy Thelma stawi czoła pytaniom o własną tożsamość?

5.10.2018 / PIĄTEK

17:00 Pokazy filmów z Konkursu Głównego BLOK II
Blok 158 min.
Kino Meduza / wstęp wolny
Cykl: Konkurs Główny

18:00 Ojciec, czyli o Pieronku
reż. Sz. J. Wróbel / Polska 2017 / 95 min.
Muzeum Śląska Opolskiego / wstęp wolny
Cykl: Dokumentalna Odsłona Kina
Po filmie spotkanie z reżyserem

Pochodzący z Żywiecczyzny Biskup Tadeusz Pieronek ma na swoim koncie doktorat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z zakresu prawa kanonicznego i habilitację Akademii Teologii Katolickiej w Krakowie. Z ramienia Stolicy Apostolskiej od 1990 roku uczestniczył w rokowaniach z rządem RP w sprawie zawarcia konkordatu. Od 1987 roku krajowy duszpasterz prawników. W latach 1993-1998 pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. A na Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie wykładał od 1965 roku. Spod jego skrzydeł wyszło wielu duchownych, którzy dziś są ważnym głosem w Kościele.

Jaki wpływy na historię Biskupa Pieronka urodzonego w 1934 roku miało pochodzenie, rodzinne Radziechowy? Rodzinne relacje – tata, brat i on za swoje zasługi otrzymali najwyższe odznaczenia? Jaki wypływ miała kultura góralska, wiersze, czasy okupacji i mało znana historia jego wybitnego taty? Ten film ma pokazać historię człowieka, księdza, z Żywiecczyzny, który chętnie rozmawiał z młodzieżą na Przystanku Woodstock i nigdy nie unikał trudnych tematów. Ma on również przypomnieć historię Władysława Pieronka, ojca ks. biskupa, kronikarza, legionisty, społecznika, samorządowca, który w swojej działalności walnie przyczynił się do powstania m.in. pierwszego wiejskiego kina w Polsce.

18:00 Najbrzydszy samochód świata
reż. G. Szczepaniak / Polska 2017 / 46 min.
MBP ul. Minorytów / wstęp wolny
Cykl: dokumentalna odsłona kina
Po filmie spotkanie z reżyserem

Najmłodszym bohaterem dokumentu jest ponad pięćdziesięcioletni samochód marki Wartburg. Auto wciąż jest w drodze, a za jego sterami siedzi Bogdan wraz z matką. Film drogi, który toczy się pomiędzy Majdankiem a Niemcami, jest w gruncie rzeczy podróżą w przeszłość – odtwarzaniem wspomnień czasów wojny. To także portret wyjątkowej relacji matki i syna. Bogdan poświęca niemal cały czas dla Kazimiery – za wyjątkiem chwil, kiedy przypadkowym osobom z dumą prezentuje osobliwą brzydotę samochodu.

20:00 Granica
reż. A. Abbasi / Dania 2018 / 101 min.
Kino Meduza / WSTĘP 13 ZŁ
Cykl: Panorama Kina Światowego

Dawno, dawno temu na przystani promowej pracowała bardzo, ale to bardzo brzydka celniczka. W wolnych chwilach Tina chodziła boso po lesie, a do snu czytała kryminały Lisy Marklund. Nie miała szczęścia w miłości, a jej ojciec chorował na amnezję. Za to w pracy była bardzo doceniana, bo umiała wykryć przemycany alkohol (podając dokładną liczbę butelek, zanim jeszcze torba delikwenta została otwarta), a nawet wyczuwała złe zamiary kontrolowanych osób. Pewnego dnia przed jej stanowiskiem stanął jednak tajemniczy mężczyzna, którego zamiarów nie umiała rozpoznać. Był to bez wątpienia facet ze skłonnością do... trollowania.

20:00 koncert: The Dumplings
wstęp: 40 zł / 50 zł w dniu koncertu
bilety dostępne na www.ncpp.opole.pl lub w kasach NCPP

The Dumplings to nowoczesna elektronika nasiąknięta głębokim basem. Taneczny smutek i chwytliwe melodie. Elektropopowy duet mocno stawia na elektronikę w duchu nowych brzmień , ale nie zapomina o chwytliwych piosenkach - znaku rozpoznawalnym twórczości Justyny Święs i Kuby Karasia. Piosenka „Nie gotujemy” została obejrzana 5,5 mln razy w serwisie YouTube, Kocham być z Tobą – ponad 8 mln. Błyskotliwy debiut The Dumplings w 2013 roku sprawił, ż e ich muzyką zainteresowały się największe wytwórnie w Polsce. W ciągu miesią ca zdobyli 13 tysięcy fanów na Facebooku (aktualnie jest ich ponad 110 tysięcy). Piosenki The Dumplings znalazły się w filmie „Facet(nie)potrzebny od zaraz” i spektaklu „ONY” Teatru im. Juliusz Ostrewy w Gorzowie Wielkopolskim. Kuba Karaś skomponował muzykę do spektaklu „Elling” w Teatrze Śląskim w Katowicach.

20:30 Monodram: Nie lubię pana, panie Fellini
reż. Marek Koterski / wyk. Małgorzata Bogdańska
Opolski Teatr Lalki i Aktora
wstęp wolny - wejściówki do odebrania w kasach teatru
Cykl: Wydarzenia towarzyszące

"Nie lubię pana, Panie Fellini" to monodram Małgorzaty Bogdańskiej w reżyserii Marka Koterskiego. Biograficzna opowieść o włoskiej aktorce Giulietcie Masinie staje się pretekstem do spojrzenia na kobietę uniwersalną, ponadczasową, wierną, która zatraca siebie z miłości do genialnego, lecz niewiernego męża. Ale czy geniusz usprawiedliwia nielojalność i niewierność. "Czym jest dla mnie miłość? Całym życiem". Jedni dostrzegą w tym piękno, inni tragizm.

SOBOTA 6.10.2018

10:00 Niesamowita historia wielkiej gruszki
reż. A. Næsby Fick, J. Lerdam / 82 min. / dla dzieci: 4+
Kino Meduza / Wstęp wolny
Cykl: Lamy Dzieciom

Film jest opowieścią o kocie Mitcho i słoniu Sebastianie, mieszkających w spokojnej wiosce Solby. Pewnego dnia para przyjaciół postanawia wyruszyć na poszukiwania tajemniczej Gruszki, o której od dawna krążą niezwykle legendy i opowieści. Ich wspólna wyprawa będzie obfitować w liczne przygody i okaże się sprawdzianem ich przyjaźni.

12:00 Wielki zły lis i inne opowieści
reż. B. Renner, P. Imbert / 80 min. / dla dzieci: 6+
Kino Meduza / Wstęp wolny
Cykl: Lamy Dzieciom

Twórcy nominowanego do Oscara filmu „Ernest i Celestyna” tym razem zapraszają na wieś, która bynajmniej nie jest miejscem sielskiej ciszy i spokoju. W pierwszej historii bohaterami są Kaczka i Królik, którzy w zastępstwie bociana ze złamanym skrzydłem, mają dostarczyć pewnej rodzinie niemowlę… W drugiej opowieści poznajemy niezdarnego Lisa, który codziennie bez rezultatu próbuje pożreć Kurę. Wilk podpowiada mu, żeby najpierw ukradł jajko, potem wyhodował sobie kurczaka i dopiero go zjadł. Plan tylko wydaje się banalnie prosty… W trzeciej — Kaczka i Królik zauważają, że na ścianie domu wisi Święty Mikołaj. Nie orientując się, że to jedynie świąteczna dekoracja, wyruszają na misję ratunkową… Przezabawna i pięknie zanimowana adaptacja komiksu reżysera Benjamina Rennera, który powstawał pierwotnie na potrzeby jego rodziny.

16:00 Pokazy filmów z Konkursu Głównego BLOK III
Blok 200 min.
Kino Meduza / wstęp wolny
Cykl: Konkurs Główny

17:00 Notatki z życia. Edward Żebrowski
reż. M. Zmarz-Koczanowicz / Polska 2017 / 75 min.
MBP ul. Minorytów / wstęp wolny
Cykl: Dokumentalna Odsłona Kina
Po filmie spotkanie z reżyserką

Film opowiada o życiu i twórczości jednego z najciekawszych polskich reżyserów filmowych, który zmarł w 2014 roku. Odnalezione po jego śmierci notatki posłużyły autorom filmu jako pretekst do opowiedzenia o fenomenie jego osobowości, która fascynowała wielu mu współczesnych jak również jego młodych studentów. Opowiadają o nim między innymi : Małgorzata Jaworska, Krzysztof Zanussi, Wojciech Marczewski, Agnieszka Holland, Agnieszka Smoczyńska, Michał Komar, Michał Klinger i Herbert Distel.

16:00 Festiwale: MFF ŻubrOFFKa
blok filmów: ok. 87 min.
Kino Meduza / wstęp wolny
Cykl: Wydarzenia Towarzyszące
● Zupa truskawkowa reż. Sylwia Aleksandra Szkiłądź, / 5’45
● Raz dwa zero reż. Anna Pawluczuk / 14’30”

● Lepiej być nie może, reż. Ewa Radzewicz / 12’58

● Pussy Chronicles reż. Justyna Grzybowska / 4’25
● Umowa reż. Ewa Smyk / 4’28
● Czułość reż. Emilia Zielonka / 24’54
● klip Miss God: Weź Swoją Więź reż. Joanna Zubrycka / 4’44

● Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji reż. Agnieszka Waszczeniuk, 7’5
● Debiut reż. Katarzyna Kijek / 7’12”


18:00 Baby są jakieś inne

reż. M. Koterski / Polska 2011 / 90 min.
Narodowe Centrum Polskiej Piosenki / wstęp wolny
Cykl: Retrospektywa Marka Koterskiego

Reżyser Marek Koterski, twórca filmów "Dzień świra" i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", powraca do zapalnego tematu relacji damsko-męskich. "Baby są jakieś inne" to najnowsza rozprawa arcymistrza słownego humoru ze stereotypowymi opiniami na temat ról kobiet i mężczyzn oraz chwytliwym, acz coraz bardziej mylnym przekonaniem, kto z nas jest z Wenus, a kto wziął się z Marsa. "To temat, który fruwa w przyrodzie, wypływa w książkach, gazetach, parlamentach, na uniwersytetach i nagli, by go złapać, podjąć. Poza politycznymi i ekologią - najważniejszy obecnie cywilny temat na świecie", tłumaczy reżyser.

Scenariusz "Bab…" jest debiutem wschodzącej gwiazdy polskiego scenopisarstwa - Adama Miauczyńskiego, którego nazwisko nie powinno być obce licznym fanom twórczości Koterskiego. Najnowsza komedia autora "Dnia świra" powstała w Studiu Filmowym "Kadr" (producent "Rewersu" nagrodzonego Złotymi Lwami na Festiwalu w Gdyni w 2009 roku oraz "Sali samobójców").

Tak jak w przypadku poprzednich filmów Koterskiego, kinomani wybierający się na "Baby są jakieś inne" mogą spodziewać się dzieła pełnego pasji i namiętności, tyle że role zostaną tym razem odwrócone. Jak zaznacza Marek Koterski, bohaterowie jego komedii dokonują "obrony przez atak" "To odgryzanie się mężczyzn, wyraźnie słabszych i przegranych - zagonionych pod ścianę, w narożnik, do kąta. Gadają na baby krytycznie, sarkastycznie, agresywnie, oskarżająco, żarliwie".

20:00 Gala wręczenia Honorowej Lamy Markowi Koterskiemu
Narodowe Centrum Polskiej Piosenki / wstęp wolny
Cykl: Retrospektywa Marka Koterskiego

20:00 Nadmiar łaski
reż. G. Zanasi / Włochy 2018 / 110 min.
Kino Meduza / wstęp 13 zł
Cykl: Panorama Kina Światowego

Życie nie rozpieszcza Lucii i Arturo. Ktoś w ich małżeństwie pozwolił sobie na zdradę – i poznajemy ich właśnie podczas gorącej kłótni. Muszą jednak nad sobą panować, z uwagi na to, że ich nastoletnia córka Rosa rzekomo śpi. Koniec końców, Arturo opuszcza dom rodzinny, najwyraźniej na zawsze. Lucia, przepracowana inspektorka nadzoru, zbyt delikatna na brutalną rzeczywistość wokół, musi się zatem przygotować na istotne zmiany w życiu.
Niedługo potem bohaterka w trakcie jednego z wyjazdów służbowych spotyka kobietę, którą początkowo bierze za bezdomną uchodźczynię. Ta jednak przedstawia się jej jako... Matka Boska...

W filmie występuje plejada gwiazd doskonale znanych fanom produkcji dystrybuowanych przez Aurora Films, jak Alba Rohrwacher („Szczęśliwy Lazzaro”, „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”), Giuseppe Battiston („Ostatnie prosecco hrabiego Ancillotto”, „Po latach”, „Dobrze się kłamie…”) czy Valerio Mastandrea („The Place”, „Dobrze się kłamie…”).

21:00 Westworld
Dwa pierwsze odcinki pierwszego sezonu serialu
Kino Meduza / wstęp wolny

Dziesięcioodcinkowy serial HBO Westworld to mroczna odyseja o narodzinach sztucznej inteligencji i ewolucji grzechu. To opowieść o świecie, w którym każdy człowiek może zrealizować nawet najbardziej wyrafinowane fantazje.
Cykl: Seriale

NIEDZIELA 7.10.2018

10:00 Niesamowita historia wielkiej gruszki
reż. A. Næsby Fick, J. Lerdam / 82 min. / dla dzieci: 4+
Kino Meduza / Wstęp wolny
Cykl: Lamy Dzieciom

Film jest opowieścią o kocie Mitcho i słoniu Sebastianie, mieszkających w spokojnej wiosce Solby. Pewnego dnia para przyjaciół postanawia wyruszyć na poszukiwania tajemniczej Gruszki, o której od dawna krążą niezwykle legendy i opowieści. Ich wspólna wyprawa będzie obfitować w liczne przygody i okaże się sprawdzianem ich przyjaźni.

12:00 Wielki zły lis i inne opowieści
reż. B. Renner, P. Imbert / 80 min. / dla dzieci: 6+
Kino Meduza / Wstęp wolny
Cykl: Lamy Dzieciom

Twórcy nominowanego do Oscara filmu „Ernest i Celestyna” tym razem zapraszają na wieś, która bynajmniej nie jest miejscem sielskiej ciszy i spokoju. W pierwszej historii bohaterami są Kaczka i Królik, którzy w zastępstwie bociana ze złamanym skrzydłem, mają dostarczyć pewnej rodzinie niemowlę… W drugiej opowieści poznajemy niezdarnego Lisa, który codziennie bez rezultatu próbuje pożreć Kurę. Wilk podpowiada mu, żeby najpierw ukradł jajko, potem wyhodował sobie kurczaka i dopiero go zjadł. Plan tylko wydaje się banalnie prosty… W trzeciej — Kaczka i Królik zauważają, że na ścianie domu wisi Święty Mikołaj. Nie orientując się, że to jedynie świąteczna dekoracja, wyruszają na misję ratunkową… Przezabawna i pięknie zanimowana adaptacja komiksu reżysera Benjamina Rennera, który powstawał pierwotnie na potrzeby jego rodziny.

16:00 Pokazy filmów z Konkursu Głównego BLOK I + Filmy amatorskie
Blok 218 min.
Kino Meduza / wstęp wolny
Cykl: Konkurs Główny

16:00 Festiwale: Lubelski Festiwal Filmowy
blok filmów: ok. 95 min.
Kino Meduza / wstęp wolny
Cykl: Wydarzenia Towarzyszące

● Aleksytymia reż. Alena Alenkina / Rosja 2016 / 22 min.
● Balkon reż. Toby Fell-Holden / Wielka Brytania 2015 / 17 min.
● Pora obiadowa reż. Alireza Ghasemi / Iran 2017 / 15 min.
● Piękna figura reż. Hajni Kis / Węgry 2016 / 17 min.
● Oddech reż. Just Philippot / Francja 2015 / 24 min.

19:00 Dzika grusza
reż. Nuri Bilge Ceylan, Turcja, Macedonia, Francja, 2018, 188 min.
Kino Meduza / wstęp 13 zł
Cykl: Panorama Kina Światowego

Bohater "Dzikiej gruszy", absolwent pedagogiki Sinan, przed ostatnimi egzaminami wraca do rodzinnego Çan w północno-zachodniej Turcji. Jako przybysz z większego miasta patrzy z mieszanką niechęci i pobłażania na prowincjonalną społeczność, którą opuścił przed laty. Stopniowo jednak życie w Çan angażuje go coraz bardziej, a marzenia o sukcesie - i wymarzonej karierze pisarza - okazują się trudne do urzeczywistnienia.

20:00 53 wojny
reż. E. Bukowska / Polska 2017 / 82 min.
Kino Helios / Wstęp Kasy Kina Helios
Cykl: Panorama Kina Polskiego
Po filmie spotkanie z reżyserką

Anka i Witek są kochającym się małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka coraz bardziej zatruwa jej rzeczywistość. Gdy on po raz kolejny wyjeżdża w rejony objęte wojną, ona zaczyna szykować się na najgorsze… „53 wojny” to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

PONIEDZIAŁEK 8.10.2018

18:00 Pokazy filmów z Konkursu Głównego BLOK II
Blok 158 min.
Kino Meduza / wstęp wolny
Cykl: Konkurs Główny

18:00 Wieś Pływających Krów
reż. K. Trzaska / Polska 2017 / 78 min.
Muzeum Śląska Opolskiego / wstęp wolny
Cykl: Dokumentalna Odsłona Kina

Trójka uduchowionych i ekologicznie świadomych młodych Berlińczyków - Elle, Mario i Jon, w ramach wakacyjnej wyprawy, a także poszukiwań miejsc, gdzie ludzie żyją w zgodzie z naturą, zwiedza wschód Polski i trafia na malutką podlaską wieś, gdzie wynajmują stary drewniany dom bez żadnych wygód od miejscowego gospodarza, zajmującego się hodowlą krów i produkcją mleka - pana Stanisława. Przybysze z Berlina medytują, modlą się do księżyca, kapią nago przy studni, jedzą warzywa wygrzebane ze śmietnika, w ramach oszczędzania pożywienia na ziemi.
Dla miejscowych są bardziej egzotyczni, niż jakiekolwiek osoby znane im z telewizji. Czy mimo bariery komunikacyjnej i kulturowej przepaści jest możliwe porozumienie pomiędzy dzisiejszym neo-hipisami i rolnikami z Podlasia?
Film w zabawny sposób opowiada o poszukiwaniu utopijnej jedności z naturą i przygląda się modnym obecnie trendom na tzw.: "zdrowe życie w zgodzie z naturą". Czy poszukiwania zdrowego i ekologicznie świadomego pożywienia nie jest tylko modą zamożnych mieszkańców dużych miast? Co się wydarzy gdy bardzo szczytne poglądy młodych Berlińczyków zderzą się z twardą prozą wiejskiego życia? Reżyserka bez prób oceniania przygląda się bohaterom z wydawałoby się, przeciwnych obozów.
Nowa wizja ekologicznej przyszłości kontra stara podlaska tradycja, a w tle ludzkie radości i dramaty oraz dużo humoru i piękna strona wizualna.

19:00 Wieża. Jasny Dzień
reż. J. Szelc / Polska 2017/ 106 min.
Miejska Biblioteka Publiczna / wstęp wolny
Cykl: Panorama Kina Polskiego
Po filmie spotkanie z spotkanie z aktorkami: A. Krotoska i M. Szczerbowska

Mula mieszka z mężem, chorą matką i córką Niną w wiejskim domu. Tuż przed pierwszą komunią świętą Niny odwiedzają je brat z rodziną oraz Kaja, młodsza siostra Muli, która zniknęła nagle przed sześcioma laty. Kaja jest biologiczną matką Niny. Mula obawia się, że niezrównoważona Kaja chce odebrać jej dziecko. Reszta rodziny, początkowo dystansująca się od Kai, zaczyna wierzyć w nowy początek i zgodę sióstr, co jeszcze potęguje frustrację Muli. Kobieta postanawia wyrzucić siostrę z domu. Mimo to w dniu komunii Niny dochodzi do pojednania. Jednak istnieje inny, ważniejszy powód, dla którego Kaja powróciła...

19:00 Over the limit
reż. M. Prus / Polska 2017 / 74 min.
Narodowe Centrum Polskiej Piosenki / wstęp wolny
Cykl: Dokumentalna Odsłona Kina
Po filmie spotkanie z reżyserką Martą Prus
20-letnia Rosjanka Margarita Mamun trenuje gimnastykę artystyczną. W przygotowaniach do olimpiady w Rio de Janeiro pomagają jej dwie trenerki, reprezentujące różne podejścia do sportowego sukcesu i wchodzące z bohaterką w odmienne relacje. Film w emocjonalny sposób opowiada o psychicznych kosztach, jakie niesie ze sobą uprawianie wyczynowego sportu. Pokazuje, jak dążenie do mistrzostwa łączy się z brutalnym hartowaniem charakteru zawodniczki.

20:00 Mustang
reż. D.G. Ergüven / Francja 2015 / 97 min.
Kino Meduza / wstęp 13 zł
Cykl: Kino: Kobiety

Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej "pozbyć się problemu" i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

20:00 Tajemnice Silver Lake
reż. D.R. Mitchell / USA 2018 / 139 min.
Kino Helios / wstęp kasy Kina Helios
Cykl: Panorama Kina Światowego

Bohaterem nowego filmu Davida Roberta Mitchella jest bezrobotny pożeracz popkultury z Los Angeles Sam (Andrew Garfield przekonująco wydobywa ze swojej postaci rys wiecznej chłopackości), który chciałby zrobić coś sensownego, ale chwilowo poprzestaje na masturbacji i grze na Nintendo. Tajemnicze zniknięcie atrakcyjnej dziewczyny z sąsiedztwa obudzi jednak w młodzieńcu niezmordowanego Philipa Marlowe'a. Na ślad spisku (w który zamieszani są milioner, zabójca psów i autor muzycznych hitów) naprowadzają Sama informacje zakodowane na starych VHS-ach, hollywoodzkie lokacje, znaki na ścianach, piosenki i komiksy.

20:00 NIEMY MOVIE – ZNAK ZORRO
reż. F. Niblo / 1920 / 75 min.
Teatr im. Jana Kochanowskiego / Modelatornia
wstęp wolny - wejściówki do odebrania w kasach teatru

Pierwsza ekranizacja napisanej ledwie rok wcześniej powieści Johnstona McCulley. Bogaty, młody arystokrata prowadzi podwójne życie, aby pomagać ciemiężonym rodakom. Na co dzień udaje tchórzliwego i znudzonego panicza (prześmieszna kreacja Douglasa Fairbanksa), ale w decydujących momentach zakłada czarne przebranie i pod pseudonimem "Zorro" walczy z oprawcami. Z pozoru lekka opowieść, która nie stroni jednak od obrazów przejmujących i smutnych (sceny chłosty i więzienia).

Ścieżka dźwiękowa jest inspirowana tradycyjnymi motywami ludowymi z czasów hiszpańskiej Kalifornii. Opieraliśmy się na gitarach klasycznych (m. in. oryginalnej, nietypowej gitarze meksykańskiej), tradycyjnych instrumentach perkusyjnych (udu, clave, cajón. grzechotki). A w dialogach nie zabrakło oczywiście hiszpańskiego "Señor!" - Wojciech Błażejczyk

WTOREK 09.10.2018


18:00 Pokazy filmów z Konkursu Głównego BLOK III

Blok 200 min.
Kino Meduza / wstęp wolny
Cykl: Konkurs Główny

18:00 Festiwale: MFF Animowanych Animocje
blok filmów ok. 60 min.
Kino Meduza / wstęp wolny
Cykl: Wydarzenia Towarzyszące

● Made in France, reż. Lamia Akhabbar, Robin Cioffi, Brice Dublé, Stanislas Gruénais, Maxime Guerry, Alexia Portal / Francja 2017 / 6’31’’
● Cel Mai Bun Client (The Best Customer), reż. Serghei Chiviriga / Rumunia 2017 / 12’10”
● Riot, reż. Frank Ternier / Francja 2017 / 13’26’
● Nachtstück (Nocturne), reż. Anne Breymann / Niemcy 2016 / 5’19’’
● Matko! (Oh Mother!), reż. Paulina Ziółkowska / Polska 2017 / 12’15’’
● Wicked Girl (Kötü Kiz) reż. Ayce Kartal / Turcja 2017 / 8’ 04’’

18:00 Samui Song
reż. Pen-Ek Ratanaruang / Niemcy 2017 / 108 min.
Muzeum Śląska Opolskiego / wstęp wolny
Cykl: Panorama Kina Światowego

Viyada, trzydziestoletnia aktorka popularnych seriali, specjalizuje się w rolach czarnych charakterów. Jej życie prywatne także coraz bardziej przypomina filmową intrygę: kobieta tkwi w chłodnym małżeństwie z bogatym obcokrajowcem, niespełnionym rzeźbiarzem, coraz silniej angażującym się w religijny ruch pod przewodnictwem surowego guru. Bohaterka zmuszona będzie sięgnąć po drastyczne środki, by wydostać się z coraz bardziej opresyjnej sytuacji.

Błyskotliwie poprowadzona, pełna napięcia narracja prowadzi widza w psychologiczny dramat z freudowskim zacięciem. Stylowe, chłodne zdjęcia kontrastują ze skrywanym głęboko kłębowiskiem emocji, które musi w końcu wybuchnąć. Reżyser nie kryje hitchcockowskich inspiracji, jednak jego opowieść o mrocznej seksualności, przybieraniu masek w najbliższych relacjach oraz instytucjach czerpiących zyski z duchowych poszukiwań okazuje się współczesna i uniwersalna. Ironiczny czarny kryminał staje się krytyką (nie tylko tajskiego) społeczeństwa.

18:00 Opera o Polsce
reż. P. Stasik / Polska 2016 / 41 min.
MBP ul. Minorytów / wstęp wolny
Cykl: Dokumentalna Odsłona Kina
Po filmie spotkanie z reżyserem

Polaku, kim jesteś? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest filmowy kolaż, który łączy materiały archiwalne i współczesne, zdjęcia dokumentalne i inscenizowane, a wśród nich doniesienia prasowe, ogłoszenia towarzyskie, oferty sprzedaży i fragmenty przemówień. Nawiązując do rodzimej tradycji dokumentu kreacyjnego w ujęciu Wojciecha Wiszniewskiego, film pokazuje różne przejawy polskości: rytuały patriotyczne i religijne, codzienne obyczaje, ale także charakterystyczne pejzaże czy intymne wspomnienia z dzieciństwa.

19:00 Republika. Narodziny legendy
reż. R. Kruk / Polska 2017 / 51 min.
Muzeum Polskiej Piosenki / wstęp wolny
Cykl: Dokumentalna Odsłona Kina
Po filmie spotkanie z reżyserem i perkusistą zespołu Republika - Sławomirem Ciesielskim

Jest połowa lat 70. W Toruniu działa środowisko artystyczne skupione wokół Studenckiego Klubu Pracy Twórczej "Od Nowa". Młodzi ludzie rozwijają tam różne formy aktywności: powstają teatry, zespoły muzyczne, działają plastycy i performerzy. W tym artystycznym tyglu kilkoro znajomych zakłada grupę Res Publika, późniejszą Republikę. Tak zaczyna się film opowiadający o pierwszym okresie działalności zespołu, zakończonym jego rozpadem w 1986 roku.

W filmie wykorzystano ciekawe, mało znane archiwa filmowe i muzyczne, fragmenty nagrań, nigdy niepublikowane zdjęcia oraz różne interpretacje i omówienia wybranych utworów zespołu. Opowieść o rodzącym się fenomenie Republiki porusza również kontekst historyczny czasów i miejsca twórczego fermentu, jakim było toruńskie środowisko studenckie.

20:00 Zimna wojna
reż. P. Pawlikowski / Polska 2018 / 84 min.
Kino Helios / wstęp kasy Kina Helios
Cykl: Panorama Kina Polskiego

Pełna pasji historia miłości kobiety i mężczyzny, którzy poznali się wśród ruin powojennej Polski. Dzieli ich niemal wszystko, a szczególnie pochodzenie i temperament. Od początku wydają się tragicznie niedobrani. Okazuje się jednak, że mimo wszelkich różnic i przeciwności są na siebie skazani i nie są w stanie się rozstać. Raz po raz rozdzielają ich polityka, wady charakteru i nieszczęśliwe zrządzenia losu, podczas gdy zimnowojenna Polska lat pięćdziesiątych, Berlin, Jugosławia i Paryż stanowią tło dla ich historii miłosnej rozgrywającej się w niesprzyjających czasach.

20:00 NIEMY MOVIE – GABINET DOKTORA CALIGARI
Teatr im. Jana Kochanowskiego / Modelatornia
reż. R. Wiene / 1920 / 73 min.
wstęp wolny - wejściówki do odebrania w kasach teatru

Tytułowy doktor Caligari to wędrowny magik, pokazujący na jarmarku swoje kuriozoum - lunatyka, który obudzony z głębokiego snu, przepowie jednemu z odwiedzających rychłą śmierć. Tak zaczyna się seria morderstw, które w dziwny sposób są Doktorowi na rękę. Film Roberta Wienego zapada w pamięć szczególnie dzięki scenografii grupy der Sturm, wszystko jest tu zniekształcone, przerysowane, kontrastowe, współtworzące atmosferę grozy. W naszym wykonaniu do filmu "wraca" brakująca warstwa dźwiękowa, odgłosy nocy, muzyka złożona ze sztucznych elementów na równi ze scenografią, jarmarczna orkiestra z akordeonem i skrzypcami i oczywiście "naturalny" głos doktora Caligari.

Ten film jest sam w sobie bardzo charakterystyczny, głównie za sprawą scenografii, ale czasami łapię się na tym, że przypominając sobie kolejne sceny, mam już w głowie muzykę i odgłosy, które zagraliśmy na żywo, że one już stanowią całość. - Jan Jędrzejczyk

ŚRODA 10.10.2018

18:00 Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA
Kino Meduza
blok filmów min. / wstęp wolny

18:00 American Honey
reż. A. Arnold / USA 2016 / 158 min.
Muzeum Śląska Opolskiego / wstęp wolny
Cykl: Kino: Kobiety

18-letnia Star (debiutująca na ekranie Sasha Lane) o niczym bardziej nie marzy niż o wyrwaniu się z małego miasteczka, gdzie mieszka z ojczymem i młodszym rodzeństwem. Po kolejnej domowej kłótni porzuca dotychczasowe życie i dołącza do przypadkowo spotkanej grupy rówieśników, którzy wspólnie krążą po Ameryce. Łączy ich poszukiwanie przygody i łatwych pieniędzy. Włóczęga jest ich codziennością, motele ich domem, a życie – niekończącą się zabawą w rytmie popularnych hitów. Przewodzi im Crystal (Riley Keough), decydująca o tym, kto zostanie przyjęty do grupy, a kto z niej wyrzucony. Jej najbliższy współpracownik – Jake (Shia LaBeouf) – bierze Star pod swoje skrzydła. Ich wspólne przygody na granicy prawa wkrótce przeradzają się w fascynację i uczucie, które zostanie wystawione na próbę.

19:00 Miłość i puste słowa
reż. M. Imielska / Polska 2018 / 77 min.
MBP ul. Minorytów / wstęp wolny
Cykl: Dokumentalna Odsłona Kina
Po filmie spotkanie z głównym bohaterem Adamem Piątkowskim

Pełnometrażowy film dokumentalny o zmaganiu się z chorobą Alzheimera.
Opowieść o Adamie i Wandzie. Są małżeństwem od blisko czterdziestu lat, nie tylko kochającym się, ale także bardzo zaprzyjaźnionym. Przez całe swoje życie byli dla siebie całym światem. Dziś on jest zdrowy, ona cierpi na chorobę Alzheimera. Punktem wyjścia dla opowiadanej historii jest obrazowe badanie rezonansem magnetycznym, które potwierdza u Wandy gwałtowny rozwój choroby. Wszystkie kolejne, opisywane przez nas wydarzenia są związane z opieką, jaką Adam otacza żonę.

18:00 oraz 20:00. Płomienie
reż. Chang-dong Lee / Korea Płd. 2018 / 148 min.
Kino Meduza / wstęp: 13 zł
Cykl: Panorama Kina Światowego

Marzący o karierze pisarza Jong-so, został zmuszony do powrotu na rodzinną wieś. Chłopak przeżywa właśnie zauroczenie Haemi (Jeon Jong-seo), która twierdzi, że zna go ze szkoły. Pod jej nieobecność Jong-soo opiekuje się kotem, którego nigdy nie udaje mu się zobaczyć, choć znika zostawiane dla niego jedzenie. Z dalekiej podróży Haemi przywozi Bena, zamożnego, pewnego siebie światowca, i to z nim spędza teraz czas. Zrozpaczony Jong-soo krąży wokół szczęśliwej pary - aż do dnia, w którym dziewczyna znika. Z dnia na dzień chłopak nabiera coraz większej pewności, że to Ben jest za to odpowiedzialny.

20:00 NINA
reż. O. Chajdas / Polska 2017 / 130 min.
Kino Helios / wstęp wolny: wejściówki dostępne w kinie przed seansem
Cykl: Panorama Kina Polskiego
Po filmie spotkanie z reżyserką

Nina, trzydziestoparoletnia nauczycielka, która nie może mieć dzieci, szuka surogatki. Wydaję się, że razem z mężem Wojtkiem, znaleźli idealną kandydatkę. Magda, pozornie szczęśliwa dwudziestopięciolatka, bawi się życiem, nie ma zobowiązań. Nina zakochuje się w kobiecie, która mogłaby urodzić jej dziecko. To historia nieoczekiwanej miłości, umiejętności wypełniania pustki, skomplikowanych wyborów.

CZWARTEK 11.10.2018

18:00 Wataha 2
Dwa pierwsze odcinki drugiego sezonu serialu
Kino Meduza / wstęp wolny
Po filmie spotkanie z reżyserką Katarzyną Adamik
Cykl: Seriale

Straży Granicznej udaje się schwytać nielegalnych imigrantów. Później patrol odkrywa okrutną zbrodnię. Rebrow w swoim domku w lesie daje schronienie uciekającej Ukraince i jej choremu synkowi. Iga Dobosz przyjeżdża w Bieszczady, aby rozpocząć śledztwo w sprawie morderstwa imigrantów. ABW również interesuje się wydarzeniami przy granicy. W grę wchodzi przemyt narkotyków. Kalita wychodzi z więzienia. Z ośrodka dla uchodźców znika Marta Siwa.

18:00 W ułamku sekundy
reż. F. Akin / Francja 2017 / 106 min.
Muzeum Śląska Opolskiego / wstęp wolny
Cykl: Kino: Kobiety

W ułamku sekundy życie Katji eksploduje i rozpada się bezpowrotnie, gdy jej mąż i kilkuletni synek giną w zamachu bombowym. Przyjaciele i rodzina w trakcie żałoby próbują podtrzymać kobietę na duchu i zapewniają, że sprawcom zostanie wymierzona sprawiedliwość. Jednak z czasem, gdy policja zaczyna podejrzewać o udział w zamachu dwoje młodych neonazistów, w Katji narasta potrzeba osobistej zemsty na ludziach, którzy odebrali jej tych, których kochała.

18:00 Universam grochów
reż. Tomasz Knittel / Polska 2018 / 39 min.
MBP ul. Minorytów / wstęp wolny
Cykl: Dokumentalna Odsłona Kina
Po filmie spotkanie z reżyserem

Uniwersam Grochów to nieistniejąca już pierwsza dzielnicowa galeria handlowo-usługowa, powstała w latach 70. na warszawskiej Pradze Południe. Przez lata swojej świetności Uniwersam stanowił centrum życia handlowego i społecznego prawobrzeżnej Warszawy. Pod koniec 2016 roku, po prawie 40 latach warszawski kultowy dom handlowy został zburzony.
Film Tomasza Knittla pokazuje świat Uniwersamu oczami ludzi tam pracujących, mieszkających w okolicy i spędzających czas na dziedzińcu galerii. Zakamarki i tajemnice tego osobnego świata poznajemy m. in. z 72-letnim Wiesławem, złotą rączką i dobrym duchem tego miejsca. Film zaprasza widza do zanurzenia się w przedziwnym mikrokosmosie, będącym jeszcze niedawno tak blisko centrum stolicy europejskiego kraju, a jednocześnie miejscem od tego centrum tak oddalonym. "UNIVERSAM GROCHÓW" dokumentuje ostatnie miesiące istnienia galerii; jest próbą uchwycenia niezwykłej mozaiki ludzkiej w momencie wielkich zmian. To opowieść o przemijaniu, o ludziach pozornie wykluczonych, dla których nie ma miejsca w nowoczesnej metropolii.

18:00, 20:30 Szczęśliwy Lazzaro
reż. A. Rohrwacher / Francja 2018 / 125 min.
Kino Studio / MDK / wstęp: kasy Kina Studio
Cykl: Panorama Kina Światowego

Tytułowy Lazzaro (Adriano Tardiolo) jest mieszkańcem zapomnianej przez Boga i ludzi sycylijskiej wsi, bezlitośnie eksploatowanej przez baronową Alfonsinę De Lunę (Nicoletta Braschi) i jej ekonoma. Nieznający ironii, występku ani fałszu chłopak jest wcieleniem najszlachetniejszej dobroci, przez wszystkich uznawanej jednak za zwykłą głupotę. Kiedy więc Lazzaro udzieli schronienia znudzonemu synowi arystokratki, ten postanowi dla zabawy wykorzystać naiwność wieśniaka.

20:00 Młodość Astrid
reż. P.F. Christensen / Dania 2018 / 123 min.
Miejsce X / wstęp wolny
Cykl: Kino: Kobiety

Znamy ją jako starszą panią, która napisała fenomenalne (choćby "Dzieci z Bullerbyn" czy "Pippi Pończoszanka") książki dla dzieci. Taką też Astrid poznajemy w pierwszych scenach filmu Christensen, gdy odbiera życzenia urodzinowe, przesłane przez dzieci z całego kraju. Pisarka cofa się pamięcią do lat młodości - wspomina jak za zgodą rodziców zaczęła pracować w lokalnej gazecie, a przy okazji uwikłała się w romans z wiele od niej starszym przełożonym. "Młodość Astrid" to jednak nie tylko biografia popularnej pisarki, to przede wszystkim opowieść o losie niezależnej kobiety, która chce żyć na własnych warunkach i mieć możliwość rozwijania swojego niebywałego talentu literackiego.

PIĄTEK 12.10.2018

19:00 Gala Finałowa 16. FFOL
Narodowe Centrum Polskiej Piosenki / wstęp wolny

SOBOTA 13.10.2018

16:00 Pokaz Filmów Nagrodzonych Konkursu Głównego 16. FFOL
Kino Meduza / wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto