Spółdzielcy mają wybór! Muszą tylko przyjść na walne zebranie. Członkowie spółdzielni mieszkaniowej zdecydują, co dalej z pustą działką

Renata ZdanowiczZaktualizowano 
Gminny teren rekreacyjny w miejscu niezagospodarowanej działki czy dawnego amfiteatru na osiedlu Widok. Który pomysł zwycięży? Renata Zdanowicz
Mieszkańcy osiedla Widok w Świebodzinie oczekują dostępnego miejsca do rekreacji, dla dzieci i dorosłych, które zrobi gmina. Problem w tym, że nie są zgodni, w którym miejscu ma takie powstać. W poniedziałek, 13 maja, o godz. 17.00 odbędzie się walne zebranie spółdzielców. Swoją obecność zapowiedzieli radni i władze miasta. Przede wszystkim stawić się na nie powinni spółdzielcy, którzy dotąd nielicznie uczestniczyli w zebraniach.

Spółdzielcy mają wybór! Muszą tylko przyjść na walne zebranie

Jerzy Naks, zastępca szefa spółdzielni informuje: „na Widoku są dwa mniejsze place zabaw, z jedną ławeczką, huśtawką oraz cztery place wyposażone w huśtawki, bujaki, piaskownice, zjeżdżalnie i ławeczki. Na tych placach zabawki będą stopniowo wymieniane na bardziej estetyczne i trwałe. Na utrzymanie placów zabaw Spółdzielnia nigdy nie otrzymała dofinansowania z Urzędu Miejskiego. Na os. Widok są jeszcze dwa miejskie place zabaw, przy przedszkolu i byłym hotelu Eltermy”.

Co należy wiedzieć o działce 222/27

W ubiegłym roku na walnym zebraniu Świebodzińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, przy małej frekwencji (z os. Widok było może 7 osób), spółdzielcy uchwalili upoważnienie dla zarządu do sprzedaży działki 222/27 (przed budynkiem 27 na os. Widok). Nikt uchwały nie zaskarżył, mimo że było na to sześć tygodni. Za to w przedwyborczej gorączce, wybuchł osiedlowy spór o zagospodarowanie pustej działki. Grupa mieszkańców, zarówno tych nie będących członkami spółdzielni, jak i członków z osiedla Widok nadal oczekuje, że w tym miejscu powstanie zagospodarowany teren rekreacyjny, mały park. Wyjaśnijmy, że działka ma przeznaczenie pod budownictwo wielomieszkaniowe ze znaczną częścią usługową i 30 proc. udziałem terenów zielonych. Mogą więc powstać kolejne budynki.

Wartościowa działka

- O sprawach Spółdzielni decydują jej członkowie a nie wszyscy mieszkańcy. Działka 222/27 jest własnością wszystkich członków Spółdzielni, również tych z os. Łużyckiego, Os. Centrum, ul. Żaków, ul. Kamiennej i Sobieskiego, ul. Konarskiego, 3 Maja, Okrężnej, Głowackiego. To oni wyłożyli środki na jej zakup i utrzymanie. Uchwała spółdzielców jest niezmieniona, nie mamy możliwości zrobienia czegoś innego niż zbycie tej działki - potwierdza J. Naks. Dodaje, że obecny burmistrz przejął pomysł poprzednika i chce tam tworzyć park. - Burmistrz bardzo by chciał przejąć działkę za darmo, ale my nie możemy tak pozbyć się majątku Spółdzielni, moglibyśmy być posądzeni o niegospodarność. Działka jest własnością ŚSM, a nie tylko części jej mieszkańców. To jest majątek znacznej wartości. Szacuję, że stanowi równowartość rocznego funduszu remontowego całej spółdzielni. Za środki uzyskane ze sprzedaży można wymalować 70 klatek schodowych, wymienić poziome instalacje wodne w 30-40 budynkach w całych naszych zasobach albo udzielić pożyczkę dla kilku budynków na termoizolację ścian zewnętrznych - tłumaczy J. Naks.

Prawdziwego parkingu wciąż nie ma

Dlaczego przez rok zarząd ŚSM nie poczynił niczego w kierunku sprzedaży działki? Wiceprezes tłumaczy, że ŚSM zastosowała się do życzenia mieszkańców bloku 27 i zgodnie z sugestią poprzedniego burmistrza dokonała geodezyjnie podziału działki 222/27, by wydzielić pas terenu w celu powiększenia tzw. dzikiego parkingu. - Wystąpiliśmy z wnioskiem o zatwierdzenie podziału do burmistrza, po uzyskaniu decyzji gminy skierujemy sprawę do starostwa. Wszystko to po to, by w przyszłości gmina mogła, zgodnie z deklaracjami, wybudować na powiększonej działce drogi wewnętrznej normalny parking - wyjaśnia wiceprezes.

Przeczytaj: Demontaż placu zabaw na osiedlu Widok w Świebodzinie

Co zatem z budową parkingu i drogi przed blokiem 27, skoro działki zostały wydzielone? - Przedmiotowa działka dalej znajduje się w posiadaniu ŚSM, w związku z czym wszystkie pytania dotyczące prac na tym terenie należy kierować do ŚSM - odpowiada burmistrz Tomasz Sielicki.

Centralny plac tak, ale na koszt gminy

Idea zeszłorocznego protestu miała pokazać, że mieszkańcy oczekują, by gmina utworzyła centralny plac zabaw na os. Widok, ogólnie dostępny dla wszystkich dzieci mieszkających na osiedlu. - Wszyscy płacimy podatki i miasto powinno zabezpieczyć ten temat. Koszty utrzymania placów zabaw są wysokie, dlaczego więc tylko spółdzielcy muszą je ponosić - zauważa mieszkanka.

Był już amfiteatr, może być plac zabaw?

Pomysł centralnego placu zabaw popiera również spółdzielnia. - Nasza propozycja jest od zawsze taka, by stworzyć taki plac pod wieżą Bismarcka. Mamy tam w użytkowaniu wieczystym 1,5 ha działkę. Od 1975 roku była tam ścieżka zdrowia, jest amfiteatr i splantowany plac, na którym kiedyś planowano budowę kaplicy. W planie zagospodarowania przestrzennego miasta ten teren jest oznaczony jako las i przeznaczony wyłącznie na cele rekreacyjne i sportowe. My proponujemy burmistrzowi rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego, żeby tam stworzył centralnie położony dla całego osiedla Widok plac zabaw a nie pod czyimiś oknami - zaznacza J. Naks.

Burmistrza wiąże zdanie mieszkańców

Czy gmina rozważa zagospodarowanie terenu przy wieży Bismarcka i resztek amfiteatru na cele rekreacyjne? - Gmina nie planuje w najbliższym czasie przejęcia i zagospodarowania na cele rekreacyjne terenów w okolicy wieży Bismarcka i amfiteatru. Dążymy natomiast do pozyskania terenów pod rekreację zgodnie ze stanowiskiem mieszkańców i ich wolą, bo to ich zdanie jest dla nas wiążące, nie natomiast opinia Pana Prezesa ŚSM. Wobec powyższego wystosowaliśmy do ŚSM pismo, w którym zwracamy się o zwrot działki znajdującej się naprzeciw bloku nr 27, albowiem nie został przez wiele lat zrealizowany cel na jaki została przekazana w wieczyste użytkowanie - odpowiada burmistrz T. Sielicki.

O sprawach Spółdzielni decydują jej członkowie a nie wszyscy mieszkańcy - wiceprezes ŚSM

W ocenie J. Naksa, lokalizacja miejsca do rekreacji na działce położonej na obrzeżach osiedla przed blokiem 27 oddzielonej dodatkowo parkingami na 100 samochodów nie zaspokoi oczekiwań mieszkańców całego osiedla Widok.

Jakie jest stanowisko zarządu osiedla, który reprezentuje Małgorzata Osica, również radna gminna. - Chcemy, by teren przy amfiteatrze pozostał nienaruszony, jako teren zielony. Mieszkańcy mówią, że bez sensu jest tam budowanie placu zabaw, skoro jest duży plac koło sali sportowej SP7. Z placu przed blokiem 27 korzystało by więcej dzieci i teren jest płaski.

Czy tym razem spółdzielcy przyjdą na walne zebranie?

Dlatego mieszkańcy os. Widok nie pozostają bierni. Jak informuje M. Osica, zostały zebrane podpisy pod projektami uchwał, które trafią na walne zebranie spółdzielni. - Nasza propozycja dotyczy uchylenia ubiegłorocznej uchwały o sprzedaży działki przed blokiem 27 i przekazanie jej gminie poprzez wcześniejsze rozwiązanie użytkowania wieczystego, żeby gmina mogła tam zrobić teren rekreacyjny dla wszystkich mieszkańców - mówi M. Osica. Ponadto radna dodaje, że przedstawiciel urzędu powiedział na spotkaniu z grupą radnych, że jeśli dojdzie do zwrotu działki dla gminy, a spółdzielnia poniosła koszty związane z tą działką, to gmina jest świadoma tego, że będzie musiała to zwrócić.

Nie możesz przyjść osobiście - wyznacz pełnomocnika

Przewodnicząca uważa, że „z dwóch stron jest problem, bo to nie tylko spółdzielnia jest winna, ale sami mieszkańcy też się nie interesowali”. - Jak mieszkańcy chcą zmian, to trzeba chodzić na walne zebrania. Fajnie się rzuca hasłami, żeby podzielić spółdzielnię. Sześć tygodni było na zaskarżenie uchwały o sprzedaży działki i nikt się tym nie zainteresował, spółdzielcy nie znają statutu, swoich praw. Macie teraz próbę, zobaczymy 13 maja ile ludzi przyjdzie na zebranie, ile się zainteresuje. Jak nie przyjdziecie, nie płaczcie później, że nic nie jest robione - jasno wykłada M. Osica.- Rozdawaliśmy spółdzielcom pełnomocnictwa na wypadek, gdyby ktoś nie mógł osobiście przyjść na zebranie, żeby wyznaczył pełnomocnika - dodaje.

Walne zebranie w Betoniku

Na osiedlu Łużyckim i w zasobach rozproszonych zamieszkuje ok. 2.400 członków spółdzielni tj. ponad 75 proc. mieszkańców, a na os. Widok ok. 700 członków, dlatego Walne Zgromadzenia odbywają się w siedzibie Spółdzielni tj. w Betoniku na os. Łużyckim. Ustalenia poczynione na walnym zebraniu są ważne, bez względu na to ile osób wzięło w nim udział.

O tym, w jakim kierunku ma działać zarząd Świebodzińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zadecydują spółdzielcy, ale wyłącznie ci, którzy będą obecni na walnym zgromadzeniu członków w poniedziałek, 13 maja o godz. 17.00 w Klubie Betonik na osiedlu Łużyckim.

Jest problem w Waszej okolicy? Dzwońcie pod nr 607 316 678 lub piszcie na FB Dzień za Dniem lub redakcja@dzienzadniem.pl
POLECAMY: UWAGA! TVN: Trzyletnia Nella wpadła do studni. „Byłam pewna, że straciłam dziecko”

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

Wideo

Materiał oryginalny: Spółdzielcy mają wybór! Muszą tylko przyjść na walne zebranie. Członkowie spółdzielni mieszkaniowej zdecydują, co dalej z pustą działką - Świebodzin Nasze Miasto

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3