Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świebodzin. Znieważyli ratownika medycznego i policjantów. Poniosą konsekwencje

Red
KPP ŚWIEBODZIN
Dwóch mężczyzn przekonało się, że znieważenie funkcjonariusza publicznego lub naruszenie jego nietykalności nie pozostanie bezkarne. Jeden z nich w sobotę, 8 września, znieważył ratownika medycznego, zaś w poniedziałek drugi znieważył interweniujących wobec niego policjantów.

Oficer prasowy świebodzińskiej policji przypomina, że zgodnie z arty. 226, par. 1 Kodeksu Karnego: Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

- Ratownik medyczny, policjant, strażak, pracownik urzędu, nauczyciel są funkcjonariuszami publicznymi i znieważenie ich jest przestępstwem. Również naruszenie ich nietykalności cielesnej jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat trzech - mówi sierż sztab. Marcin Ruciński, oficer prasowy KPP Świebodzin.

W sobotę (8 września) 60-letni mężczyzna opuścił budynek komendy, gdzie dzień wcześniej był doprowadzony do wytrzeźwienia. Gdy dotarł do domu, wezwał pogotowie ratunkowe, ponieważ miał się źle poczuć. - W trakcie czynności wykonywanych przez ratownika medycznego, znieważył go słowami powszechnie uznawanymi za obelżywe - zaznacza oficer prasowy.

Mężczyzna został zatrzymany przez policję i ponownie trafił do celi, którą opuścił kilka godzin wcześniej...

Dwa dni później, w poniedziałek 10 września, podczas interwencji 33-letni mieszaniec Świebodzina znieważył dwóch funkcjonariuszy plując na mundury. Naruszył też nietykalność cielesną jednego z nich.

- Mężczyzna również został zatrzymany i odpowie za przestępstwa z art. 222 k.k. oraz 226 k.k. - podkreśla sierż. sztab. Ruciński.

Mężczyznom grozi kara pozbawienia wolności do roku.

- Należy pamiętać, że niezależnie od sytuacji, jeśli mamy uwagi co do postępowania funkcjonariuszy publicznych, możemy zgłosić skargę na sposób przeprowadzenia interwencji, legalność oraz zasadność ich postępowania do ich przełożonych lub właściwego miejscowo prokuratora, ale pod żadnym pozorem nie wolno ich znieważyć lub naruszyć ich nietykalności cielesnej - zaznacza funkcjonariusz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto