Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świebodzińskie muzykowanie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku [ZDJĘCIA]

Wiesław Zdanowicz
Wiesław Zdanowicz
Grupa System - zespół muzyczny ze Świebodzina
Grupa System - zespół muzyczny ze Świebodzina Archiwum prywatne
Wiodącą rolę w życiu muzycznym Świebodzina w powojennych latach (do 1975 roku) odgrywał Powiatowy Dom Kultury. Oprócz standardowych sekcji zainteresowań istniało przy „Pedeku” wiele zespołów artystycznych.

Lubusze
14 października 1967 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie działalności legendarnego dzisiaj zespołu rozrywkowego „Lubusze”. Muzycy występowali, zarówno na terenie miasta, jak również koncertowali w Zielonej Górze. W 1968 r. w przeglądzie winobraniowym zajęli I miejsce. W 1969 r. „Lubusze” wygrali trzydniowy przegląd zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świebodzińskiej (TPZŚ) w amfiteatrze łagowskim w ramach „Dni Ziemi Świebodzińskiej”. Był to zespół o dużych możliwościach artystycznych, o czym świadczy skład personalny (Bohdan Wierzbicki, Tadeusz „Faza” Szczepaniak - akustyk, Tomasz Szubczyński, Bogdan Sulatycki, Roman Drozd, Jerzy Kuroczycki, Andrzej Rutkowski, Bogdan Kuba Wiśniewski), jednak rozpadł się w 1969 roku, gdy A. Rutkowski razem z kolegami odszedł do POM-u i tam powstał zespół „C-4011”.
Chochoły
Inny zespół młodzieżowy działający wówczas przy „Pedeku” to „Chochoły”. Rozpoczynał akcję koncertową od własnego środowiska. W 1968 r., występując w przeglądzie winobraniowym w Zielonej Górze, zajął III miejsce. Działalność tej formacji była także krótka i trwała około trzech lat. „Chochoły” grały własne kompozycje, oparte na własnych tekstach, przez cały czas istnienia trwały w niezmienionym składzie: Marian Stencel - gitara, Jerzy Grabka - gitara solowa, Zenon Feliś - bas, Zenon Filipowicz - perkusja, Bolesław Durkalec - śpiew.
Lubusze bis
Po rozpadzie „Lubuszy” i „Chochołów” pozostali muzycy z obu zespołów dobrali do połączonego składu dwóch gitarzystów, by podtrzymać znaną i lubianą markę. Tak w „stare buty” „Lubuszy” wszedł nowy zespół w składzie: Jerzy Grabka - gitara prowadząca, śpiew, Zenon Filipowicz - perkusja, śpiew, Bolesław Durkalec - śpiew, Jerzy Rawski - gitara, Waldemar Kostecki - gitara basowa. Grali pół roku. Grabka odszedł do grupy Wulkan. „Lubusze” byli „etatowym” zespołem PDK. Uczestniczyli we wszystkich imprezach organizowanych przez swego sponsora, grali na każdym przeglądzie - od piosenki żołnierskiej przez piosenkę polską aż po radziecką. Przy kilku zmianach personalnych trwali do 1978 roku.
Wulkan
W 1970 r. powstał chyba najciekawszy, ale i najbardziej kontrowersyjny zespół pod nazwą „Wulkan”. Muzycy występowali w małym, trzyosobowym składzie: Ryszard Roj (bas, organki, śpiew); Jerzy Grabka (gitara solowa, śpiew); Władysław ”Zeppelin” Jackiewicz (perkusja, śpiew). Grali dużo i chętnie, również na festynach organizowanych m.in. z okazji Dni Regionalnych lub Winobrania. „Wulkan” nigdy nie brał udziału w przeglądach typu piosenki żołnierskiej, czy radzieckiej. M.in. dlatego pozostawał niewygodny. Wulkan rozpadł się w 1977 r. - po prostu „wybuchł” o 30 lat za wcześnie.
Wir
Po rozwiązaniu grupy Wulkan w 1977, do starego składu dołączył basista zespołu „Syriusze”. Trio w nowym w składzie, Jan Jackiewicz - gitara basowa, śpiew, Jerzy Grabka - gitara, śpiew, Władysław „Zeppelin” Jackiewicz - perkusja, przyjęło nazwę „Wir”. Zespół dość radykalnie zmienił styl wykonywanej muzyki, z ciężkiego hard, hevy-rocka na muzykę lekką i taneczną. „Wir” nawiązuje współpracę z GOK-iem w Lubrzy, gdzie przygrywa na zabawach i wieczorkach tanecznych. W 1978 roku Zeppelina zastępuje Zenon Filipowicz - perkusja. W tym też czasie zespół przenosi się do POM-u w Świebodzinie. Tam obsługuje wszystkie imprezy. W 1980 roku Wir podpisuje stałą umowę na tzw. „granie do kotleta”, obsługując dancingi oraz imprezy rozrywkowe organizowane przez restaurację Polonez w Lubrzy. W tym okresie „Wir” - będąc zawsze otwartym na współpracę - zaprasza do grania innych muzyków, m. in. „Kichusia” Olechnowicza - akordeon, Ryszarda Grabowskiego - saxofony, Stanisława Iwachów - gitara basowa, Władysława Mosiejko - organy, Leszka Mojsiejczyka - organy. Zespół zakończył działalność w 1983 roku.
Świebodziński Dom Kultury
Powiatowy Dom Kultury, od czasu przejęcia placówki przez gminę, współpracował już jako Świebodziński Dom Kultury z wieloma zespołami grającymi różnorodną muzykę: od repertuaru festynowego i weselnego, poprzez standardy muzyki światowej i formy dęte, blaszane, aż po ostrego rocka i rap.
Formacje te to sprawdzony partner w realizacji festynowych imprez plenerowych: „Alex”, „Vivo”, „Relax”, „Artec”. Zespoły rockowe to kolejno: „System”, „ASO”, „Rawski’s Group”, „Index”, „Kombajn do Zbierania Kur po Wioskach”, „Shaft”, „En-clave”, „Bardzo Elegancko”.
Alex
Popularny w regionie zespół występuje od 1997 roku. Gra „wszystko i dla wszystkich” - od studniówek po dożynki i festyny. Repertuar dostosowany jest do konkretnych potrzeb odbiorców i okoliczności. Bardziej ambitne, ulubione przez siebie utwory zespół grywa na próbach lub podczas udziału w przeglądach. W skład zespołu wchodzą: Bogdan Hanebauer - instrumenty klawiszowe, Jerzy Chowaniec - gitara, Marek Pazgrat - instrumenty perkusyjne. Wszyscy śpiewają.
Vivo
Przez siedem lat, od kwietnia 1996 roku do sierpnia 2002 roku, na świebodzińskich scenach występowała grupa Vivo. Założył ją Stanisław Mosiejko wespół z Jerzym Welkierem i Antonim Juruszem. Zespół obsługiwał imprezy okolicznościowe, festyny i wesela. W końcowym etapie kariery zespół tworzyli: St. Mosiejko, Janusz Kołodyński, Małgorzata Grupa i Roman Drozd.
Relax
Zespół Relax jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych zespołów muzycznych na naszym terenie. Z tą marką związali się: Bogdan Serafinowicz, Janusz Sałbut i Ryszard Roj. Muzycy znani z występów na festynach, zabawach tanecznych i weselnych. We wcześniejszym wcieleniu zespołu, pod nazwą „Styl”, grywali w latach 1999 - 2001 Janusz Sałbut i Mirosław Roj.
Artec
Zespół tworzą ojciec i syn - Bolesław i Artur Pawelscy ze Świebodzina. Artur jest uczniem Andrzeja Rutkowskiego z klasy instrumentów klawiszowych. Artec wykonuje urozmaicony repertuar - od muzyki biesiadnej do klasyki rocka; chętnie występuje na festynach, zabawach tanecznych i uroczystościach weselnych. Współpracuje z Klubem Seniora ŚDK.
System
Pierwszą jaskółką amatorskiego muzykowania rockowego, która wzbiła się ponad przeciętność, była grupa System, przez wiele lat rockowa wizytówka Świebodzina w Polsce, której członkowie (Mariusz Górazda, Krzysztof Kucharski, Wojciech Szarłowicz, Stanisław Jachwak, Lech Rawski i Leszek Szpigiel) sięgnęli po ogólnopolskie laury, m. in. VIII i VI miejsca w Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, dwukrotnie półrecital w II programie TVP. Sukcesy zespołu godne są podkreślenia tym bardziej, że dwaj muzycy, w tym perkusista, byli „sprawni inaczej”, co było zdumiewającym wówczas precedensem na polskiej scenie estradowej.
Śladem członków „Systemu” poszli inni: Index, Rawski’s Group z liderem Jerzym Rawskim i trio ASO, powstałe w październiku 1979 roku. Na miejscowym rynku muzycznym samodzielnym i niezależnym bytem był zespół Monastery.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto