W Kołatce – przysiółku w gminie Bobrowice (pow. Krosno Odrzańskie), położonym nad północnym brzegiem jeziora Błeszno, w pierwszych dniach maja odbyło się VII centralne zgrupowanie (KSW) polskiego oddziału Federacji IMAF, zrzeszającego zawodników, działaczy i trenerów sztuk walki. W tym gronie nie mogło zabraknąć świebodzinian.

- Celem majowego zgrupowania, odbywającego się raz w roku, jest przeprowadzenie egzaminów, ale i podszlifowanie technik, są to też konsultacje różnych stylów: karate, Ju-Jitsu, Kenjutsu, Kobudo - tłumaczy sensei Mirosław Wiśniewski ze Świebodzina.

- Ze wszystkich sekcji i klubów z całej Polski zjeżdżają wszyscy do jednego miejsca i ćwiczą pod okiem fachowo przygotowanych instruktorów, którzy są odpowiedzialni za poszczególne dziedziny. Ukoronowaniem takiego seminarium, podsumowania rocznej działalności, są egzaminy - na stopnie uczniowskie Kyu i mistrzowskie Dan (na czarny pas).

- W IMAF jest jeden centralny egzamin przed komisją złożoną z sensejów, fachowców, którzy mają doświadczenie i odpowiednio wysokie stopnie. Do egzaminu takiego mają prawo przystąpić za zgodą swojego trenera uczestnicy zgrupowania, adepci, którzy posiadają uczniowskie brązowe pasy (Kyu). Posiadacze czarnych pasów mogą podwyższać swoje stopnie, np. z pierwszego Dan na drugi.

Świebodzinianie przygotowywali się długo i starannie do udziału w zgrupowaniu KSW i egzaminów. Jak podkreślił sensei Wiśniewski: - Harowali długo na swoje stopnie. Wiadomo, w sztukach walki przez rok niczego się nie uzyskuje. Trzeba lat, by osiągnąć odpowiedni poziom, i pomarzyć o czarnym pasie. Trud się opłacił.

W czasie zgrupowania IMAF Polska w Kołatce, na centralnym egzaminie, spośród świebodzinian stopnie wywalczyli: Sensei Artur 2 Dan Ju-Jitsu, Sensei Tomek 1 Dan Ju-Jitsu, Sensei Paweł 1 Dan Ju-Jitsu, Sensei Mariusz 1 Dan Ju-Jitsu, Sensei Michał 1 Dan Kenjutsu, Sensei Agnieszka 1 Dan Kenjutsu, Sensei Przemek 1 Dan Kenjutsu, Sensei Neil 1 Dan Kenjutsu. Ponadto Agnieszka i Przemek 1 Kyu w Kobudo, Ania 4 Kyu Iaido, Jakub 6 Kyu Kenjutsu. - Jestem z was dumny! - podkreślił sensei Wiśniewski.

Dodajmy, że poszczególne Konsultacje Sztuk Walki Federacji IMAF Polska każdorazowo odbywają się w innej części kraju. - Wiąże się to, oczywiście, z kosztami, ale jeśli już ktoś poświęcił się sztukom walki, na takie sprawy nie patrzy i jedzie. Centralne zgrupowania świadczą też o sile organizacji. Nie ma rozdrabniania się.

Sensei Wiśniewski ma tak wysoki stopień w sztukach walki, że mógłby sam egzaminować i nadawać stopnie mistrzowskie. W polskiej sekcji IMAF starają się jednak tego unikać. Są komisje, są obiektywne oceny, nie ma powodów do poddawania ich krytycznym osądom.

- Nigdy by to się nam nie udało, gdyby nie trud włożony w przygotowanie nas do tego wielkiego zaszczytu. Jesteśmy dumni z reprezentowania klubu JJ Świebodzin i Ciebie Mistrzu - podsumował pobyt w Kołatce Mariusz Karolewski, 1 Dan Ju-Jitsu.

Na zakończenie KSW IMAF Polska odbył się turniej Kenjutsu i Kobudo. Początkujący i zaawansowani zawodnicy zdobywali kolejne medale, a świeżo upieczeni sędziowie odbyli swoją pierwszą praktykę.

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę. Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem


Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!