Duch księdza Norberta wciąż unosi się nad łagowskim amfiteatrem Duch księdza Norberta wciąż unosi się nad łagowskim amfiteatrem

Proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Łagowie, ksiądz Norbert Nowak był nie tylko duchownym, lecz działaczem społecznym i kulturalnym. Zdjęcie wykonane na 50-lecie kapłaństwa księdza Norberta (© Wiesław Zdanowicz)

Sezon wypełniony imprezami? W tym roku w Łagowie całoroczny harmonogram wydarzeń jest podobny jak w latach poprzednich. Imprezy sportowe, muzyczne, rodzinne, integracyjne… Każdy znajdzie coś dla siebie!

Gama imprez jest dość duża, choć w tym roku i tak musieliśmy się ograniczać z uwagi na planowany remont podzamcza - mówi wójt Czesław Kalbarczyk. - Póki co, pogoda dopisuje, a Łagów jest na tyle uroczy i piękny, że przyciąga turystów samoczynnie i, co warte podkreślenia, Łagów jest już wypromowany. Można wręcz powiedzieć, że w dni weekendowe mamy problem z przyjęciem turystów, jest ogromny tłok, niemniej są oni zawsze mile przyjmowani i mile widziani. Jesteśmy gotowi do przyjęcia: mamy mnóstwo punktów gastronomicznych, noclegowych, lodziarni, wypożyczalni…

W niedzielę, 3 czerwca, ruszył XXIV Bieg Łagowskiego Lata. Do pokonania 10-kilometrowej trasy zgłosiła się rekordowa liczba zawodników, w biegu głównym pobiegło prawie 300 osób. Relację zdjęciową z zawodów można zobaczyć na portalu internetowym swiebodzin.naszemiasto.pl. Fotoreportaż można zobaczyć również w tym wydaniu tygodnika, na stronie 23.

Festiwal muzyczny „Abyśmy byli jedno”

Zupełnie inny charakter będzie miało wydarzenie w najbliższą niedzielę. Już 10 czerwca odbędzie się jubileuszowa XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Abyśmy Byli Jedno”. Gwiazdą festiwalu będą „Wędrowne Gitary” w repertuarze Czerwonych Gitar. Wydarzenie odbywać się będzie pod honorowym patronatem marszałek województwa lubuskiego oraz wojewody.

W 1998 r. proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Łagowie ksiądz Norbert Nowak zainicjował imprezę artystyczną nazwaną Festiwalem Muzycznym Jednoczącej się Europy”. Początkowo zapraszano nań zespoły dziecięce. Z czasem impreza przekształciła się, a chęć wystąpienia w łagowskim amfiteatrze zgłaszały coraz to nowe zespoły, już nie tylko dziecięce. Zmieniła się również jej nazwa na „Abyśmy byli jedno”.

Wspominamy księdza Norberta

Modlitwie o jedność Europy towarzyszyły festiwalowe występy lokalnych i międzynarodowych wykonawców. Przypomnijmy, że 15. jubileusz festiwalu zbiegł się z inną okrągłą datą, a dokładnie z 50-leciem święceń kapłańskich inicjatora festiwalu ks. kanonika Norberta Nowaka, który w łagowskiej parafii posługiwał 28 lat. - Bóg chce miłości, i tę miłość musiał zobaczyć... w tym człowieku - powiedział o. redemptorysta, misjonarz Andrzej Łoś w okolicznościowym kazaniu w 2013 roku.

Dodajmy, że niespodzianką uroczystości jubileuszowych było wówczas odsłonięcie na terenie amfiteatru kamiennego obelisku poświęconego Jubilatowi. Niespodziankę tę sprawiła brać górnicza Kopalni Węgla Brunatnego Sieniawa. Rok po odsłonięciu pomnika będący na emeryturze ksiądz Norbert zmarł w Zabrzu.

Ksiądz N. Nowak nie pozostawał jedynie duchownym, a był zaangażowanym działaczem społecznym i kulturalnym. Wspierał nie tylko duchowo, ale również materialnie Dom Pomocy Społecznej w Tursku. Pozyskiwał sponsorów oraz niezbędny sprzęt rehabilitacyjny, medyczny oraz odzież. Ksiądz wspierał też Maltańską Służbę Medyczną, której był kapelanem.

Jakie inne wydarzenia w czerwcu?

Łagów imprezami kusić będzie przez cały sezon. Warto wymienić chociażby XXIV Międzynarodowy Plener Malarski (10-26 czerwca), Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski w Niedźwiedziu (18-24 czerwca), 47. Edycję Lubuskiego Lata Filmowego (24 czerwca - 1 lipca). Nie można nie wspomnieć o jeszcze innych, jak Festiwal Bel canto, zlot motocyklowy „Rock, Blues i Motocykle” a także imprezie plenerowej „Rock&Blues Hip-Hop&Funk”.

ZOBACZCIE: Ile jakie Maluchy przyjechały na zlot do Łagowa


Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę. Zajrzyj też na Facebooka Dzień za DniemZ regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!