Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Słubicach otwarto polsko-niemiecką ścieżkę edukacyjną

Roland Semik
Oblicze dawnych Słubic na starych widokówkach.
Oblicze dawnych Słubic na starych widokówkach. Roland Semik
Polsko-niemiecki projekt, dzięki któremu w różnych zakątkach miasta rozlokowano tablice informacyjne 30 maja stał się faktem. W sali kameralnej SMOK uroczyście otwarto ścieżkę edukacyjną po historycznych miejscach Słubic.

W spotkaniu, tłumaczonym symultanicznie na język niemiecki, wzięło udział wiele osób zarówno ze Słubic jak i Frankfurtu nad Odrą.

Treść tablic opracowali społecznie regionalista Roland Semik, Katarzyna Malczewska oraz frankfurcki historyk Eckard Reiß, przy czym tablica przewodnia projektu została przewidziana w okolicach Urzędu Miejskiego, finansującego całą inwestycję.

Na środową uroczystość w imieniu Urzędu Miejskiego przybyli burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz, a także Tomasz Horbacz, Przemysław Karg i Bartosz Sianożęcki. Obecni byli również m.in. szef Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji Sören Bollmann, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego ks. Józef Zadworny, prezes SOSiR Zbigniew Sawicki, dyrektor sportowy Ryszard Chustecki, Ewa Bielewicz-Polakowska oraz prof. Przemysław Zalewski z Collegium Polonicum w Słubicach, Henryk Rączkowski i Herbert Konetzny z Polsko-Niemieckiej Akademii Seniorów, a także młodzież słubickich szkół i przedstawiciele mediów.

Za swoją nieobecność z powodów osobistych i zawodowych z góry przeprosili przewodniczący Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą Wolfgang Buwert, przewodniczący Koła Regionalistów w Rzepinie Damian Utracki, czy prof. Heinz Vater, którego przodkowie spoczywają na cmentarzu żydowskim w Słubicach.

Zgromadzonych gości przywitała Irmina Balcerek, która przedstawiła scenariusz całego spotkania. Następnie głos zabrał głos burmistrz Tomasz Ciszewicz, który wyraził zadowolenie ze sfinalizowania inwestycji i zapowiedział, że wszystkie wykonane tablice powinny zawisnąć najpóźniej do poniedziałku.

Potem przemówił pomysłodawca projektu Roland Semik, który poprosił o minutę ciszy ku pamięci śp. Ireny Grześkowiak, zasłużonej słubickiej nauczycieli, zmarłej niedawno w Poznaniu po dłuższej chorobie. Jak podkreślił Semik, Irena Grześkowiak była ściśle związana z historią lokalną Słubic - także poprzez swoje powiązania rodzinne. Była bowiem jedynym dzieckiem komendanta wojennego Słubic Józefa Krupy oraz żoną Szczepana Grześkowiaka, pierwszego dyrektora Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 2 w Słubicach.

Kolejnym punktem uroczystości była już multimedialna prezentacja Rolanda Semika na temat idei ścieżki edukacyjnej po historycznych miejscach Słubic. Audytorium dowiedziało się, które miejsca zostały objęte projektem i które z nich mogłyby zostać oznaczone w latach następnych. W tym kontekście ważna wydaje się publiczna deklaracja burmistrza Ciszewicza, że będzie wspierał poszerzenie projektu w roku 2013.

Niezwykłą gratką dla wszystkich zebranych była możliwość obejrzenia niemego filmu dokumentalnego ukazującego Słubice lat 1965-1969. Autor filmu a zarazem współautor projektu ścieżki Eckard Reiß opowiedział w interesujący sposób o sfilmowanych przez siebie miejscach.

Na koniec Roland Semik wręczył Eckardowi Reißowi prezent, tj. książkę z przepisami kuchni staropolskiej w języku niemieckim, zaś podczas loterii dziewięcioro gości wygrało pamiątkowe zestawy regionalne, m.in. kubki z archiwalnymi widokami Słubic (wszyscy chętni mogą je nabyć bezpośrednio u Rolanda Semika w cenie produkcyjnej 12 zł lub 3 euro).
Lampką szampana wzniesiono toast i udano się bezpośrednio w okolice Collegium Polonicum, gdzie czekał już dyrektor administracyjny dr Krzysztof Wojciechowski. To właśnie tu dokonano symbolicznego odsłonięcia pierwszej gotowej tablicy.

Wszyscy zainteresowani szczegółami projektu mogą pisać bezpośrednio do pomysłodawcy na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto