MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec PKS-u w Świebodzinie to miejsce wstydu na mapie miasta. Dlatego czeka na rozbiórkę

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Dworzec PKS w Świebodzinie grozi katastrofą budowlaną.
Dworzec PKS w Świebodzinie grozi katastrofą budowlaną. Mariusz Kapała / GL
Odstające płyty chodnikowe, rdza i braki w kafelkach skutecznie przypominają, że od czasów świetności tego miejsca już trochę minęło. Dworzec autobusowy w Świebodzinie bardziej odstrasza, niż zachęca do podróży. Na szczęście w planach jest zmiana jego lokalizacji.

Budynek czeka na rozbiórkę

Dworzec autobusowy musiał zostać wyłączony z użytku. Już kilkanaście lat temu, jak to określił prezes PKS Zielona Góra Piotr Pasterniak, budynek właściwie pękł na pół. Teraz grozi katastrofą budowlaną i czeka na rozbiórkę. Podróżni korzystają z prowizorycznej poczekalni w budynku obok, gdzie wcześniej mieściła się szkoła jazdy.

Dworzec się zapadł i... pękł

- Przed wojną w tamtym miejscu była kopalnia gliny i cegielnia - mówi Pasterniak. I tłumaczy, że gdy budowano budynek w latach 70., ktoś nie zabezpieczył dobrze gruntu i dlatego jest on niestabilny. W związku z tym dworzec się zapadł i budynek pękł. Z tego powodu PKS przeniósł poczekalnię do budynku obok.

Jak tłumaczy jeden z Czytelników w komentarzu pod postem dotyczącym PKS-u na profilu tygodnika Dzień Za Dniem - Pęknięcie budynku na wysokości toalet nastąpiło w 2004 roku.
Mężczyzna dodaje, że powodem była niezauważona awaria rury. Woda podmyła teren, w wyniku czego powstał krater i pęknięcie budynku. Pisze, że podjęto próby ratowania budynku, jednak zakończyły się one fiaskiem.

Prezes PKS potwierdza tę historię i uzupełnia, że wyciek był pod ziemią. Dopiero, gdy woda zaczęła przesiąkać, zauważono awarię.

Nadzieja w dworcu PKP

Pasterniak zapowiada duże zmiany. Autobusy w przyszłości mają odjeżdżać spod dworca PKP, który jednocześnie ma pełnić rolę centrum przesiadkowego.

Staramy się jeździć ze Świebodzina tak, aby być zgodni z rozkładem jazdy jeśli chodzi o pociągi Intercity. W tym zakresie także współpracujemy z PKP

- zapewnia. Po modernizacji budynku dworca PKP, właśnie tam znajdą się kasy biletowe i poczekalnia.

Zobacz: Pierwsza linia szybkiej kolei w Tybecie już działa. 435-kilometrowa trasa połączyła Lhasę z Nyingchi

Zakończenie prac termomodernizacyjnych dworca przesunęło się ze względu na pandemię koronawirusa. Otwarcie zaplanowano na drugą połowę 2022 roku.

Jak pisze Czytelnik, według niego pomysł na centrum przesiadkowe w PKP jest bardzo udany i już dobrze funkcjonuje w wielu miastach, nie tylko w Polsce. Jak dodaje, w miejscu PKS-u może powstać coś innego byle by tam powróciło życie.

Póki co to oprócz spacerowiczów i postoju taksówek, a przepraszam, kilku odwiedzających regularnie nas pociągów, wieje tam po prostu pustka

- komentuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto