Dodaj zdjęcie profilowe

avatarAlicja Kucharska

Świebodzin

Licealiści z sukcesami

2016-03-24 17:06:46

W piątek i sobotę, 21-22 marca w Warszawie odbył się finał interdyscyplinarnej Olimpiady Wiedzy o Mediach. Liceum Ogólnokształcące w Świebodzinie reprezentowało dwóch uczniów klasy IIC: Kacper Araszkiewicz i Remigiusz Czechowski. Kacprowi udało się uzyskać 13. miejsce w Polsce, a tym samym tytuł laureata olimpiady. Gdyby był tegorocznym maturzystą, otrzymałby przepustkę na wybraną uczelnię w Polsce. Remigiusz jest finalistą.

Etap centralny poprzedziły eliminacje szkolne, które polegały na napisaniu eseju na jeden z podanych przez organizatorów tematów. - W związku z tym, że interesujemy się dziennikarstwem, postanowiliśmy spróbować swoich sił - powiedzieli Remigiusz i Kacper.

Remigiusz zmierzył się z tematem „Media w 2020r.” Stworzona przez niego wizja, to świat zdominowany przez internet. Wieścił śmierć prasy oraz kultury i rzetelności dziennikarskiej. Kacper zajął się problemem „Komunikacji w erze cyfrowej” i uznał, że media w całości przeniosą się do przestrzeni internetowej, co spowoduje zanik tradycyjnych mediów. - Prace były bardzo dobrze napisane. Wysłaliśmy je do Zielonej Góry i oczekiwaliśmy na wyniki. W grudniu uczniowie przystąpili do etapu okręgowego, podczas którego musieli rozwiązać dość trudny test. Pytania dotyczyły zarówno historii mediów, jak i współczesnego dziennikarstwa. Po ogłoszeniu wyników okazało się, że Kacper i Remik mogą przygotowywać się do etapu centralnego - skomentowała Agnieszka Cituk, nauczycielka LO w Świebodzinie i opiekunka uczniów.

Pobyt uczestników w Warszawie oraz przejazd w obie strony sfinansowali organizatorzy Olimpiady. Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego uczniowie do stolicy polecieli samolotem. - Finał rozegrał się w budynku Uniwersytetu Warszawskiego. Otrzymaliśmy test do rozwiązania. Składał się z 35 pytań. Dodatkowo na uczestników czekały zajęcia z zakresu praw autorskich. Mieliśmy również okazję spotkać się z dziennikarzami: Anną Morawską i Krzysztofem Ziemcem - dodali licealiści.

Kacper i Remigiusz zapewniają, że w przyszłym roku spróbują swoich sił ponownie. Będąc w klasie maturalnej i zdobywając tytuł laureata, mają szansę otrzymać przepustkę na studia na wybranej uczelni w Polsce. Czy swoją przyszłość wiążą z dziennikarstwem? Tego jeszcze nie wiedzą, ale skromnie przyznają -My chyba jesteśmy humanistami.

Jesteś na profilu Alicja Kucharska - stronie mieszkańca miasta Świebodzin. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj