Dodaj zdjęcie profilowe

avatarAlicja Kucharska

Świebodzin

Muzyka miłosierdzia zabrzmi po raz szósty!

2016-09-19 10:54:08

Musica Misericordia to festiwal odbywający się w Świebodzinie nieprzerwanie od 6 lat. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, ale i przyciąga światowej sławy artystów, którzy podczas warsztatów dzielą się swoją wiedzą z uczestnikami. VI edycji festiwalu przyświecać będzie hasło „Gdzie chrzest, tam nadzieja”.
Cztery niedziele października stworzą cykl muzycznej uczty. W niedzielę, 9 października w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbędzie się prelekcja ks. dr hab. Grzegorza Chojanckiego. Inauguracją festiwalu będzie koncert w wykonaniu zespołu męskiego Gregorianum – Agnus Dei. Zaprezentują program „Zapomniane skarby kapeli rorantystów – pieśni maryjne”, czyli kompozycje należące do repertuaru krakowskiej Kapeli Rorantystów.
W niedzielę 16 października festiwal przeniesie się do kościołka pw. św. Michała Archanioła. – Zależy nam, by festiwal był wspólnym dziełem wszystkich świebodzińskich parafii – wyjaśnia Rafał Wojtkiewicz, współorganizator Musica Misiericordia. O godzinie 19.00 rozpocznie się tradycyjna msza łacińska, podczas której o oprawę muzyczną zatroszczy się schola składająca się z kursantów. – Po mszy natomiast odbędzie się koncert wybitnych artystów pochodzących ze Świebodzina. Będzie to koncert organowy – dodaje R. Wojtkiewicz.
W przedostatnią niedzielę miesiąca zaprezentuje się Zespół Muzyki Dawnej IL Tempo z Warszawy. Koncert odbędzie się w w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Gościnnie wystąpią również nauczyciele i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia.
Festiwal zakończy się 30 października mszą o miłosierdziu „Missa de Misericordia” według pomysłu kompozytora Pawła Bębenka. – W koncercie finałowym z orkiestrą i chórem udział weźmie ponad 100 wykonawców, w tym gość specjalny Andrzej Bator, baryton, śpiewak operowy – uczeń słynnych śpiewaków, takich jak Luciano Pavarotti, Bruno Pola czy Athena Lampropulos – zachęca pan Rafał.
W tym roku nie zabraknie warsztatów muzycznych, które upłyną pod nazwą „Świebodzińskie Spotkania Muzyków”. Poprowadzi je… Andrzej Bator! W programie m. in. ćwiczenia emisyjne, oddechowe, techniczne, dykcyjne, czy też interpretacja utworów. Zainteresowani mogą zapisywać się na warsztaty kontaktując się z przedstawicielem stowarzyszenia Arsfamilia - Rafałem Wojtkiewiczem.
Gmina i Powiat od 6 lat obejmują festiwal swoim mecenatem, natomiast w tym roku festiwal potrwa cztery tygodnie i zostanie wzbogacony o część warsztatową. Stawia to organizatorów również przed dużym wyzwaniem finansowym. Osoby, które zechciałyby wesprzeć ten wyjątkowy festiwal pozwolą w efekcie na zrealizowanie wszystkich zamierzonych projektów i sprawią, że Świebodzin już po raz szósty stanie się ostoją muzyki liturgicznej.

Fot. Rafał Wojtkiewicz

Jesteś na profilu Alicja Kucharska - stronie mieszkańca miasta Świebodzin. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj