MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki sukces uczennicy PZS w Sierakowicach w międzynarodowym konkursie historycznym

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Paulina Myszk z Powiatowego Zespołu Szkół w Sierakowicach została laureatką w międzynarodowym konkursie historycznym.
Paulina Myszk z Powiatowego Zespołu Szkół w Sierakowicach została laureatką w międzynarodowym konkursie historycznym. PZS Sierakowice
Paulina Myszk, uczennica klasy IV TŻ w Powiatowym Zespole Szkół w Sierakowicach, została laureatką Międzynarodowego Konkursu Historycznego "Śladami Polski - skąd nasz ród". Jak podkreśla, ten sukces, to wielka praca i kreatywność całego zespołu uczniów zaangażowanych w realizację filmu na konkurs. "Patriotyzm po polsku" - Powstanie Listopadowe i Styczniowe, stanowiły motyw przewodni konkursu patriotycznego.

Paulina Myszk uczennica klasy IV TŻ w Powiatowym Zespole Szkół w Sierakowicach wzięła udział w uroczystej gali III Międzynarodowego Konkursu Historycznego, która odbyła się w w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Warszawie. Na ten dzień słynna sala Władysława Grabskiego zamieniła się w unikalne spotkanie ludzi przepełnionych duchem patriotyzmu.

- Łącznie nadesłanych zostało ponad 2300 prac z każdego kontynentu świata. Zaszczytny tytuł zwycięzcy konkursu na skalę międzynarodową jest, więc dla mnie ogromnym wyróżnieniem - mówi Paulina Myszk. - Dzięki naszemu projektowi odkryliśmy jedyne na Pomorzu Gdańskim istniejące miejsce pamięci narodowej – cmentarz przy prastarym kościółku św. Michała Archanioła na Oksywiu. Miejsce to kryje szczątki oksywskiego proboszcza, księdza Antoniego Muchowskiego - Kaszubskiego Odyseusza.

Historia tego bohatera zainspirowała młodzież i ich nauczyciela historii Łukasza Reitera, do nakręcenia filmu konkursowego. Scenografia jest nasycona symboliką narodową w formie biżuterii patriotycznej czy sztandaru.

- W projekt bezpośrednio zaangażowało się kilkunastu ochotników i harcerzy. Natomiast nad przygotowaniem rekwizytów pracowała cała społeczność szkoły. Korzystanie z repliki broni z okresu powstań narodowych dodatkowo dało wszystkim możliwość poznania realiów walki w okresie narodowych insurekcji - mówi Łukasz Reiter, nauczyciel, który kierował projektem.

Żona Romualda Traugutta zapytała męża: "Czy był sens powstawać przeciw takiej sile?". Odpowiedział: "Nie wiem, czy był sens. Wiem, że był mus… "

To te właśnie słowa rozpoczynają opowieść. Fragment wiersza Juliusza Słowackiego "Testament mój" kończy dzieło jako wezwanie do walki o pamięć i duszę narodu.

- Podziękowania za pomoc w realizacji składamy Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, państwu Damps, państwu Cichosz oraz komendantowi Komisariatu Policji w Sierakowicach - dodaje Łukasz Reiter.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa okres lęgowy bocianów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto