Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

27. Europejskie Dni Dziedzictwa pod znakiem „Polskiego splotu” odbyły się w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie

Wiesław Zdanowicz
Wiesław Zdanowicz
Kadr ze spotkania w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie (Ratusz, sala gotycka) w ramach 27. Europejskich Dni Dziedzictwa - piątek, 13 września 2019 roku
Kadr ze spotkania w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie (Ratusz, sala gotycka) w ramach 27. Europejskich Dni Dziedzictwa - piątek, 13 września 2019 roku Wiesław Zdanowicz
W piątek, 13 września, w sali gotyckiej Muzeum Regionalnego w Świebodzinie odbyła się 27. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Hasłem przewodnim wydarzenia był „Polski splot”, jako że w ostatnich latach Dni mają również akcent „Niepodległej”. W programie wieczoru dyrektor Marek Nowacki zaproponował spotkanie z autorami dwóch publikacji książkowych związanych tematycznie ze Świebodzinem, a także projekcję filmu „Pamięć jest kluczem”.

Europejskie Dni Dziedzictwa - Polski splot w Świebodzinie

Wydarzenie rozpoczęło się od spotkania z dr. Tomaszem Kałuskim, świebodzinianinem, autorem książki z okresu nowożytnego miasta, wydanej przy wsparciu Archiwum Państwowegow Zielonej Górze pn. "Katalog dokumentów miasta Świebodzina oraz ziemi świebodzińskiej z Archiwum Państwowego w Zielonej Górze (XVI-XIX wiek)".

Autor urodził się i średnie wykształcenie (LO) zdobył w Świebodzinie, jest absolwentem historii UAM w Poznaniu z doktoratem na Uniwersytecie Zielonogórskim, obecnie pracownikiem Instytutu Historii Średniowiecznej i Nauk Pomocniczych Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego zainteresowania badawcze (przed habilitacją) koncentrują się na pieczęciach i herbach klasztorów cysterskich na Śląsku. Jest autorem artykułu „Dzieje rzemiosła cechowego w Świebodzinie (XIV-XIX w.) w książce Dzieje Świebodzina (2007).

Wśród uczestników wieczoru był m.in. dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, dr Tadeusz Dzwonkowski, współwydawca katalogu, niegdyś również współautor wraz z Mieczysławem Szylko dwóch artykułów zamieszczonych w książce Dzieje Świebodzina (2007).

Kolejnym punktem wieczoru było spotkanie z autorem książki "Świebodzińscy bohaterowie Niepodległej. Życiorysy wybrane" - Krzysztofem Kowerko; książki, której wydanie było od początku wspierane przez starostę Zbigniewa Szumskiego.

Bardzo się cieszę, że doszło do tego, iż to wydawnictwo powstało. To jest też trochę moja misja jako funkcjonariusza publicznego. Z wykształcenia jestem historykiem, a to mi daje możliwość wypracowania rezerwy do przekonania polityków, że żyjemy w czasach niepowtarzalnych, niezwykle ważnych i innych niż inne. No, tak nie jest. Historia uczy, że każdy czas miał swoje problemy, swoje kłopoty i każdy czas miał swoich bohaterów

- zauważył Zbigniew Szumski, starosta świebodziński.

Dodajmy, że wśród oficjalnych gości spotkania była nowa kierownik wydziału oświaty, kultury i sportu - Grażyna Chmielewska.

Udany wieczór zakończyła projekcja filmu Muzeum Utracone "Pamięć jest kluczem"

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto