600 tysięcy złotych na najciekawsze pomysły mieszkańców gminy Świebodzin!

Alicja Kucharska
Plac zabaw na osiedlu Słoneczne w Świebodzinie zrealizowany w ramach BO
Plac zabaw na osiedlu Słoneczne w Świebodzinie zrealizowany w ramach BO Gmina Świebodzin
Udostępnij:
W gminie Świebodzin zakończono przyjmowanie wniosków z propozycjami zadań do wykonania w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2018 r. Już niedługo mieszkańcy będę mogli zagłosować, na co przeznaczyć ponad pół miliona złotych.

- Łącznie wpłynęło do nas 27 wniosków - mówi sekretarz gminy Beata Amrogowicz. Jest to o wiele mniej niż w dwóch poprzednich edycjach. W pierwszej zgłoszono 104 projekty, jednak 67 spełniło wymogi i przeszło do dalszego etapu. Rok temu złożono 51 wniosków, z czego tylko sześć nie zostało zweryfikowanych pozytywnie. Skąd mniejsze zainteresowanie BO? Sekretarz wyjaśnia, że być może przyczyna leży w coraz większej świadomości. - Mieszkańcy już wiedzą, że nie wszystkie wnioski mogą być realizowane z Budżetu Obywatelskiego - dodaje. I podkreśla, że warto zauważyć, iż z roku na rok coraz mniej wniosków jest ocenianych negatywnie.

W ramach kategorii zadań tzw. małych wpłynęło 9 projektów. Łączna wartość to ponad 130 tys. zł, podczas gdy na zadania małe przewidziano 100 tys. zł. Zadań dużych zgłoszono 18. Łączna kwota to blisko 1,4 mln, natomiast w tej kategorii pula finansowa to 500 tysięcy. - Wysokość środków BO w tym roku jest wyższa. W pierwszym roku było to 500 tys., w ubiegłym również, ale w trakcie trwania tę kwotę zwiększono i ostatecznie było to 580 tys. W tym jest 600 tysięcy złotych - przypomina B. Amrogowicz.

Projekty zgłoszone przez mieszkańców są bardzo różnorodne. Wśród nich znajdują się chociażby: montaż lunet obserwacyjnych na wieży ratuszowej, budowa chodnika wzdłuż ulicy Żaków, miasteczko ruchu drogowego przy ul. Słonecznej. Edward Cichański złożył projekt wykonania drewnianego pomostu na terenie miejsca rekreacji i wypoczynku przy jeziorze Wilkowskim.

Wiele wniosków dotyczy samego miasta. Wśród nich znalazły się propozycje tablic turystycznych opisujących ciekawe miejsca w Świebodzinie (w języku polskim, angielskim, niemieckim), zakup i montaż automatycznych defibrylatorów w obiektach użyteczności publicznej, czy też zakup i instalacja całorocznej zjeżdżalni do jazdy na oponach na stadionie, a także sztucznego oświetlenia boiska treningowego. Kolejny raz złożono też wniosek o remont elewacji biblioteki. Wśród zadań małych pojawiła się także propozycja ławki solarnej do ładowania telefonów (z Internetem free wifi) oraz podświetlana tablica informacyjna przy figurze Chrystusa.

Są też wnioski na modernizację i przebudowę ogólnodostępnych placów zabaw przy szkołach.

Edward Gralec zawnioskował o naprawę odcinka szlaku turystycznego przy jeziorze Trzcinno. Wpłynął również wniosek, by zamontować stacje naprawy rowerów przy ścieżkach rowerowych.

Co na terenach wiejskich? W Kępsku chcą zaadaptować poddasze budynku świetlicy na salę sportową. Sołtys Kupienina Eugeniusz Jaśkiewicz ubiega się o remont dachu świetlicy wiejskiej.

- Wszystkie zadania dotyczą obiektów ogólnodostępnych. Placów zabaw, ale i infrastruktury turystycznej czy miejskiej. Uprzednio więcej wniosków było z miejscowości gminnych, obecnie jest dość dużo miejskich - zaznacza sekretarz.

Teraz zespół ds. BO zajmie się weryfikacją zgłoszonych propozycji. Te, które zakwalifikują się do dalszego etapu zostaną opublikowane do 13 października. Wtedy rozpocznie się głosowanie mieszkańców. Wyniki poznamy dopiero 30 listopada.

O szczegółach pomysłów mieszkańców już w kolejnym wydaniu tygodnika "Dzień za Dniem" oraz na www.prasa24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie