Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

75. Rocznica Rzezi Wołyńskiej. Obchody w Zbąszynku [ZDJĘCIA]

Jan Mikuła
Sztandary Związku Harcerstwa Polskiego i Świebodzińskiego Związku Kresowian uświetniły spotkanie, na które przybyło wielu Kresowian i ich potomków.
Sztandary Związku Harcerstwa Polskiego i Świebodzińskiego Związku Kresowian uświetniły spotkanie, na które przybyło wielu Kresowian i ich potomków. Jan Mikuła
Rocznica, która była zapomniana, od kilku lat coraz mocniej przebija się do świadomości Polaków. 11 lipca to dzień, w którym upamiętniane są ofiary brutalnych mordów dokonanych na polskich mieszkańcach terenów dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Od niedawna obchodzony jest tego dnia Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

W niedzielę 11 lipca 1943 roku oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 roku do wiosny 1945 roku. Wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę ludzi w kościołach. Doszło do mordów w świątyniach m.in. w Porycku (dziś Pawliwka) i Kisielinie. Około 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych.

Zbrodnie na Polakach dokonywane były niejednokrotnie z niebywałym okrucieństwem, palono żywcem, wrzucano do studni, używano siekier i wideł, wymyślnie torturowano ofiary przed śmiercią, a także gwałcono kobiety.
W latach 1943-45 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej i miejscową ludność ukraińską. Wydarzenia te przeszły do historii, jako Zbrodnia Wołyńska. 11 lipca obchodzimy 75. rocznicę tych tragicznych wydarzeń.

W Zbąszynku właśnie tego dnia w samo południe, czyli przypuszczalnie wtedy, kiedy ginęli nasi rodacy, władze miasta zaprosiły mieszkańców pod pomnik dla upamiętnienia tych wydarzeń. Pochmurne niebo pogłębiło poważny nastrój, a spadające krople deszczu były jak łzy nad pomordowanymi. Niech Bóg, Ojczyzna i Potomni nigdy nie zapomną o mieszkańcach Kresów – te słowa wyryte są na pomniku. Słowo pomnik wywodzi się od słowa pomnę, pamiętam i my też pamiętamy.

Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski w swoim wystąpieniu wspominał wydarzenia, które zapoczątkowała Krwawa Niedziela. Po tym wystąpieniu złożono kwiaty i zapalono znicze oraz odmówiono modlitwę za poległych i pomordowanych Kresowian, którą poprowadził ks. kan. Jerzy Kordiak. Sztandary Związku Harcerstwa Polskiego i Świebodzińskiego Związku Kresowian uświetniły to spotkanie, na które przybyło wielu kresowian i ich potomków. Burmistrz po tej uroczystości zaprosił uczestników do Domu Kultury na herbatę i kawę, a głównie, aby powspominać.
ZOBACZTAKŻE:Zwiastun filmu: Wstrząsający film o ludziach z Kresów
Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto