Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ałła Trofimenkova: Pomysł był prosty: segregować to, co zostało znalezione, dołożyć trochę fantazji i układać dekorację z zebranych trofeów

Renata Zdanowicz
Z materiałów z odzysku w ramach warsztatów w Łagowie powstało ciekawe artystycznie dzieło - przestrzenny kolaż
Z materiałów z odzysku w ramach warsztatów w Łagowie powstało ciekawe artystycznie dzieło - przestrzenny kolaż Archiwum prywatne
Środowisko artystyczne również postanowiło przyczynić się do ochrony środowiska. Dzięki warsztatom recyklingowym Łagowskiego Domu Artysty powstał oryginalny obraz, do oglądania w Galerii Magiel w Łagowie.

Działaniami na rzecz ekologii zajęła się w tym roku Fundacja „Łagowski Dom Artysty”, która w partnerstwie z Celowym Związkiem Gmin CZG-12 realizuje projekt pod nazwą „Przygoda warsztatowa - Ja, moja Przyroda i otoczenie”.

Jak tłumaczy Ałła Trofimenkova-Herrmann, projekt ma charakter edukacyjny, a cel zostanie osiągnięty poprzez realizację warsztatów recyklingowych, konkursy i akcje happeningowe o charakterze ekologicznym.

W łagowskim projekcie uczestniczy grupa mieszkańców gminy w różnym wieku: starsi i młodsi pracują wspólnie nad tematem i zbierają elementy pasujące do niego, a następnie układają je w kompozycje na płaszczyźnie sposobem collage.

- Zapewne nazbieramy na terenie parku, lasu i własnego ogródka ciekawostki przydatne dla realizacji pomysłu. Będą to fragmenty natury takie jak: kora i patyczki, piórka ptaszków, liście i trawy oraz przedmioty obce dla natury, a więc korki i zakrętki, gwoździe, papier, plastyk, szkło i inne - tłumaczyła uczestnikom instruktorka.

I tak „Łagowski Dom Artysty” zainicjował akcję twórczą, w wyniku której 18-osobowa grupa entuzjastów z Łagowa oraz miejscowości ościennych razem z instruktorem ruszyła do realizacji celu. Organizatorzy zadbali o to, by osoba prowadzącą świetnie prowadziła zajęcia i była prawdziwym opiekunem uczestników. Pomagał jej wolontariusz.

Bazą zajęć stała się Galeria Magiel przy ulicy Chrobrego w Łagowie. - Uczestnicy są w różnym wieku, starsi i młodsi razem skupili się nad wspólnym tematem i zastanawiali nad tym, jak zrobić oryginalny, wesoły obraz na temat „RE.akcji”.

Służyły temu spacery brzegiem łagowskich jezior, w parku, lasach i we własnym ogródku, to one pomogły uczestnikom zajęć znaleźć odpowiedź.

- Pomysł był prosty: segregować to co znalazłyśmy, dołożyć trochę fantazji i układać panno dekoracyjne z naszych trofeów - tłumaczy pani Ałła. - Pod symbolami „natura” oraz „nie natura”, w różnych aspektach posortowaliśmy korki, plastyki, stare gwoździe, połamane zabawki, puszki oraz inne rzeczy i zrobiliśmy szkic naszego panno. Wszystko nadawało się do naszego projektu! - podkreśla zadowolona artystka.

Celem projektu „Przygoda warsztatowa „ja, moja Przyroda i otoczenie” było to, by tak wykorzystać nazbierane liczne materiały, aby powstał estetyczny, plastyczny, wykonany sposobem collage, dekoracyjny obraz środowiska, w którym istniejemy - panno.

Kulminacja projektu była zaplanowana w czasie rozpoczęcia sezonu turystycznego w Łagowie, czyli na drugą połowę czerwca. Wówczas to zaprezentowana została wspólna twórczość. - W ostatniej dekadzie czerwca, nie bacząc na małe kropienie z nieba, zaprezentowaliśmy panno, uczestnikom wręczone zostały nagrody, a na zakończenie odbyło się spotkanie przy symbolicznym poczęstunku - relacjonuje A. Trofimekova-Herrmann.

Po zakończeniu spotkania, w parku zamkowym, wśród licznych tego dnia gości, panno ustawiono na widocznym, ogólnodostępnym miejscu, by każdy mógł podziwiać artystyczny twór.

Po zakończeniu spotkania, bezpośrednio w Łagowie przy ulicy Chrobrego oraz przez materiały informacyjne, zainteresowani dowiedzieć się mogą, w jakim celu owa dekoracja powstała, czemu ma służyć oraz kto uczestniczył i kto wystąpił z inicjatywą tego konkursu.

Czy to koniec akcji? Ależ skąd! - A teraz działamy dalej - zapewnia artystka z Fundacji „Łagowski Dom Artysty”.

W trakcie realizacji „RE.akcji” powstawały nowe pomysły. A zajęcia z ciekawym instruktorem, zbieranie szyszek i gałęzi, zapoznanie z techniką opracowania plastyków, rzeźbienie kwiatków i liści z puszek i butelek, łączenie detali złamanych samochodzików i śmiesznych lalek, kartoników i korków z zakrętkami - wszystko to będzie nadal realizowane na dalszych spotkaniach twórczych w Galerii Magiel w Łagowie.

ZOBACZ TAKŻE: Maluchowa majówka 2018 w ŁĄgowie
Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto