Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Altana dla członków Stowarzyszenia Abstynenckiego „Magia Trzynastki” w Ciborzu. Będzie pomocna przy spotkaniach terapeutycznych

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Z miejsca spotkań korzystają głównie pacjenci szpitala w Ciborzu.
Z miejsca spotkań korzystają głównie pacjenci szpitala w Ciborzu. Stowarzyszenie Abstynenckie „Magia Trzynastki”
Duża altana została postawiona 15 grudnia i znajduje się w pobliżu szpitala, tuż nad jeziorem Ciborze, w miejscu dotychczasowych spotkań terapeutycznych.

Stowarzyszenie Abstynenckie „Magia Trzynastki” zostało założone przy Całodobowym Oddziale Terapii Uzależnienia od Alkoholu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu. Pomaga osobom w radzeniu sobie z chorobą alkoholową.

Członkowie Stowarzyszenia Abstynenckiego "Magia Trzynastki" często spotykają się na zewnątrz

Większość spotkań stowarzyszenia odbywa się na zewnątrz, a dzięki altanie będzie możliwość schronienia się przed deszczem i śniegiem. W ramach terapii uczestnicy mogą rozmawiać i analizować swoje zachowania oraz rezultaty zmagań w codziennych przejawach nasilania się choroby alkoholowej.

Spotykamy się i w środku, i na zewnątrz, ale najczęściej właśnie na dworze. Głównie są to zajęcia aktywizujące, biegi, spacery wokół jeziora, zajęcia rekreacyjne, połączone z terapią zajęciową, wewnątrz tworzą się grupki, ludzie wymieniają się doświadczeniami, zacieśniają się więzi, które są bardzo potrzebne w procesie trzeźwienia. Zajęcia są szczególnie potrzebne, gdy nałóg o sobie daje znać - mówi Jolanta Ławicka, członek stowarzyszenia "Magia Trzynastki" i koordynator projektów. - Proces trzeźwienia polega na bezustannej walce, a przyroda temu sprzyja - dodaje.

Z altany skorzystają głównie pacjenci szpitala

Z altany korzystają głównie pacjenci oddziału. Terapia tam trwa osiem tygodni, a więc w ciągu roku korzysta z niej około 350 osób.

Altana ma 20 metrów kwadratowych i została postawiona przy wykorzystaniu istniejących warunków naturalnego ukształtowania terenu i walorów przyrodniczych. Zawarto porozumienie użyczenia terenu ze szpitalem w Ciborzu na okres sześciu lat. Projekt sfinansowany został przez Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze.

Zobacz też: Ben Affleck w ogniu krytyki. Aktor powiedział, że nadal by pił, gdyby nie rozstał się z Jennifer Garner

Źródło: Cover Video

Jak tłumaczy szef stowarzyszenia Leszek Pieńczak, stowarzyszenie zajmuje się pomocą dla osób uzależnionych i współuzależnionych. Obejmuje pomocą i wsparciem środowisko trzeźwościowe poprzez spotkania, wspólną integrację. Do organizacji mogą dołączyć także sympatycy.

Pieńczak jest jednocześnie terapeutą i kierownikiem Oddziału Terapii Uzależnienia od Alkoholu. - To jeden twór, ale podzielony jest na pół w sensie organizacyjnym - w osobnym budynku przebywają panie, a w osobnym panowie - tłumaczy. Kontakt ze stowarzyszeniem najłatwiej jest nawiązać dzwoniąc bezpośrednio na oddział do Ciborza.

Stowarzyszenie akcentuje swoją obecność między innymi w comiesięcznych audycjach na żywo w Radiu Zachód oraz w programie telewizyjnym "Ocaleni", który ukazuje się raz w tygodniu w stacji TVP1. Tam Leszek Pieńczak zasiada na fotelu eksperta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto