Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ASF. Czerwona strefa w części powiatu świebodzińskiego. Obejmuje część gminy Zbąszynek, Szczaniec i Świebodzin. Jest zakaz wstępu do lasu

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Jeśli znajdziesz zwłoki dzika, nie dotykaj i nie przenoś. Zadzwoń pod numer 112, powiadom Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Jeśli znajdziesz zwłoki dzika, nie dotykaj i nie przenoś. Zadzwoń pod numer 112, powiadom Powiatowego Lekarza Weterynarii. pixabay.com
Obszar skażony afrykańskim pomorem świń u dzików dotyczy już części powiatu świebodzińskiego. "Strefa czerwona" obejmuje część gminy Zbąszynek, Szczaniec i Świebodzin, to tereny znajdujące się na południe od linii wyznaczonej przez linię kolejową przebiegającą przez nasz powiat. W niej obowiązuje całkowity zakaz wstępu do lasu! Jakie środki ostrożności zachować i komu zgłosić znalezionego padłego dzika?

ASF. Południe powiatu świebodzińskiego w czerwonej strefie!

Pierwszy w naszym województwie dzik z ASF został znaleziony w powiecie wschowskim ponad miesiąc temu. Rozporządzenie wojewody z 12 grudnia poszerza obszar skażony afrykańskim pomorem świń o część powiatu świebodzińskiego. Konkretnie jest to część gminy Zbąszynek, Szczaniec i Świebodzin położona na południe od linii wyznaczonej przez linię kolejową przebiegającą przez nasz powiat, który znajduje się w obszarze z ograniczeniami (tzw. strefa czerwona). W tym obszarze obowiązuje zakaz wstępu do lasu!

Nie obawiaj się ASF!

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świebodzinie, Ewa Bekisz informuje, że afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki. Co ważne, ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla naszego zdrowia i życia.

Za to występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej.

Stosuj się do zaleceń

W pozostałej części powiatu, tej znajdującej się poza strefą skażoną, idąc do lasu nie wolno pozostawiać odpadków żywnościowych. Nie używać sprzętów i pojazdów powodujących hałas, by nie płoszyć dzików. Bezwzględnie nie należy spuszczać psów ze smyczy.

- Ścisłe przestrzeganie niniejszych zasad minimalizuje ryzyko ewentualnego rozprzestrzenienia się choroby, w tym ryzyko wprowadzenia ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie - zaznacza E. Bekisz i udziela jeszcze kilku ważnych wskazówek i zaleceń.

Z kim się kontaktować?

W przypadku znalezienia martwego dzika lub zauważenia nietypowych zachowań wśród świń w gospodarstwie, należy niezwłocznie zgłosić sprawę dzwoniąc pod nr 112. Ponadto o znalezieniu padłego dzika należy powiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii w Świebodzinie lub najbliższą lecznicę weterynaryjną, straż miejską, miejscowe koło łowieckie.

Co, jeśli znajdzie się zwłoki dzika?

Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok. Nie dotykać ich i pozostawić je w miejscu znalezienia.

W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).

Po powrocie do domu

- Osoba, która miała kontakt z dzikami na obszarach występowania ASF, po powrocie do domu musi zastosować środki higieny ograniczające ryzyko szerzenia się ASF, w tym odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania - wymienia E. Bekisz.

Ponadto taka osoba przez 72. godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie powinna wykonywać czynności związanych z obsługą trzody chlewnej.

Hodowcy świń

Obowiązkiem posiadacza świń jest codzienne kontrolowanie stanu ich zdrowia oraz informowanie urzędowego lekarza weterynarii o każdym przypadku padnięcia świni w gospodarstwie (można telefonicznie) lub podejrzeniu ASF.

Oprócz dotychczasowych wymagań bioasekuracji gospodarstw, dodatkowo w obszarze objętym ograniczeniami należy wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wjazdami i wyjazdami do gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie.

Przed ubojem gospodarczym zwierząt hodowca musi powiadomić właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

GDZIE SZUKAĆINFORMACJI

Aktualne informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu weterynarii pod linkiem:
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin

Mapa z aktualną sytuacją: https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Nakazy i zakazy obowiązujące w województwie lubuskim dotyczące ASF, które szczegółowo określają rozporządzenia Wojewody Lubuskiego, które jest dostępne na stronie: http://dzienniki.luw.pl/actbymonths

DANE TELEADRESOWE POWIATOWEGO INSPEKTORATU WETERYNARII W ŚWIEBODZINIE
Powiatowy Inspektorat Weterynarii, ul. Zachodnia 58, 66-200 Świebodzin
tel. 68 382 25 54 lub 68 382 38 75
e-mail: [email protected]

O CZYM PISZEMY w tygodniku Dzień za Dniem

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.
Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto