Bar Agata w Gorzowie po "Kuchennych Rewolucjach" Magdy Gessler. W czwartek emisja odcinka!

red.
Bar Agata w Gorzowie przeszedł niedawno rewolucję Magdy Gessler. Restauratorka wróciła do baru i... była zachwycona! Wy też jesteście?
Bar Agata w Gorzowie przeszedł niedawno rewolucję Magdy Gessler. Restauratorka wróciła do baru i... była zachwycona! Wy też jesteście? profil Magdy Gessler/arch .GL
Udostępnij:
Na czwartek 18 listopada w TVN zaplanowano premierową emisję odcinka "Kuchennych Rewolucji" z barem Agata w roli głównej. Przypomnijmy: Magda Gessler określiła go najlepszym barem mlecznym w Polsce!

Przypomnijmy: bar Agata to kultowe miejsce na kulinarnej mapie miasta. Działa bowiem już od 56 lat. W latach 1965-2005 funkcjonował przy ul. Wodnej. Później, w latach 2005-2017 na rogu ulic: Sikorskiego i Jancarza. A od września 2017 r. mieści się przy al. Konstytucji 3 Maja. W miejscu innego, nie mniej kultowego baru, „Pod Łabędziem”.

Rewolucja Magdy Gessler
Na początku sierpnia tego roku do baru przyjechała słynna Magda Gessler, która pod okiem telewizyjnych kamer przeprowadza „kuchenne rewolucje”.

Po wizycie Gessler i wprowadzonych zmianach bar przeżywa prawdziwe oblężenie. Lokal jest otwarty od 12.00 do 17.00, a klienci przychodzą tu już przed południem. - Sami to widzieliśmy. Kilka minut po wybiciu południa w barze było już kilkanaście osób - pisaliśmy niedawno.

Zmiany w gorzowskiej "Agacie"
Kto przyjdzie do Agaty, na pewno zobaczy, że lokal zmienił wystrój. W oczy rzucają się ogromne, zawieszone na ścianie, czarno-białe zdjęcia, które pokazują, jak wyglądało życie w „pierwszej” Agacie. Wystrój jest utrzymany w jasnych barwach. Pojawiły się nowe ceraty z logo baru.

Gdy Magda Gessler po rewolucjach wróciła do Agaty, była zachwycona. Wystawiła lokalowi w internecie laurkę. A nawet... trzy. Sami zobaczcie! Odcinek z Agatą w roli głównej będzie w TVN 18 listopada. Jest już jednak dostępny na platformie Player.

Niestety: wspaniały czas baru Agata przykryła wielka tragedia. 20 września w wieku 59 lat zmarła Marzenna Koniuszy, szefowa baru. Pracowała w nim aż cztery dekady.

WIDEO: Jak wykorzystać dojrzałe owoce i warzywa, żeby się nie zepsuły?

Wideo

Dodaj ogłoszenie