Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne grzybobranie? To proste!

Alicja Kucharska
Zanim wejdziesz w las, zadbaj o swoje bezpieczeństwo
Zanim wejdziesz w las, zadbaj o swoje bezpieczeństwo KPP Świebodzin
Naładowany telefon, prowiant, woda, ciepłe ubranie. Ważne, by o swoim wyjściu na grzyby powiadomić najbliższe osoby.

Sezon letni i jesienny sprzyja leśnym spacerom. Niestety, nie zawsze kończą się one szczęśliwie. - W tym roku czterokrotnie poszukiwaliśmy osób, które przez dłuższy czas nie powróciły po wyjściu do lasu - mówi sierż. szt. Marcin Ruciński, oficer prasowy KPP Świebodzin.

Z uwagi, że sezon grzybowy w pełni, a przy drogach leśnych widać coraz więcej zaparkowanych aut, policjanci apelują, by pamiętać o swoim bezpieczeństwie.

- Należy pamiętać, że podczas poszukiwań czas odgrywa dużą rolę, dlatego nie zwlekajmy i jeśli znajdziemy się w niebezpiecznej sytuacji, poinformujmy o tym policjantów - dodaje funkcjonariusz.

Jak się ustrzec? Przede wszystkim należy poinformować najbliższą osobę, dokąd się wybieramy - do jakiego lasu, obok jakiej miejscowości. Powinniśmy też podać orientacyjne godziny powrotu. - Podczas spaceru po lesie łatwo stracić orientację i zgubić się. W miarę możliwości należy zapamiętywać charakterystyczne punkty i miejsca, które się mija. Ponadto leśne podłoże jest nierówne, pokryte gałęziami, więc o wypadek - skręcenie czy złamanie nogi - nie trudno. Zdarzają się również przypadki zasłabnięć, zwłaszcza u osób starszych. I jeśli nie będziemy w stanie szybko odnaleźć tych osób, pomoc może przyjść za późno - przestrzega M. Ruciński.

Właśnie dlatego niezwykle ważne jest, by zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy. W razie potrzeby będziemy mogli wezwać pomoc, ale i policja dzięki temu będzie mogła określić nasze położenie.

Leśną wędrówkę należy zaplanować tak, by wyjść z lasu przed zmierzchem. Warto zabrać ze sobą wodę i prowiant oraz latarkę.

Zadbać trzeba także o bezpieczeństwo towarzyszy: zwłaszcza dzieci i osób starszych. - Ważny jest odpowiedni ubiór. Jeśli się zgubimy, temperatura może spaść, wówczas odzież uchroni nas przed wyziębieniem. Ubiór zabezpiecza nas również np. przed kleszczami - dodaje. Co jeśli nie będziemy potrafili odnaleźć właściwej drogi i będziemy błądzić po lesie? Wówczas dzwonimy do bliskiej osoby bądź na policję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto