Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Błonia Świebodzin. Powstaje Park Miejski Dolina Strugi Świebodzińskiej - tysiące roślin, ścieżki rowerowe i piesze oraz staw

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Prace przy budowie parku na błoniach w Świebodzinie wykonano już w 20 procentach
Prace przy budowie parku na błoniach w Świebodzinie wykonano już w 20 procentach Renata Zdanowicz
Trwa budowa Parku Miejskiego - Dolina Strugi Świebodzińskiej w Świebodzinie. Na błoniach wykonano już ok. 20 proc. prac. Zakończono najbardziej czasochłonne roboty przygotowawcze, w tym wycinkę drzew. Postęp prac z dnia na dzień przyspiesza, a termin zakończenia budowy wyznaczony na 31 sierpnia przyszłego roku póki co nie jest zagrożony.

Miejska perełka

Ten teren będzie miejską perełką. Park Miejski - Dolina Strugi Świebodzińskiej to przede wszystkim zieleń. W ramach przedsięwzięcia dokonana zostanie kompleksowa przebudowa terenu obejmująca budowę czaszy stawu wraz z obiektami technologicznymi ujęcia wody ze Strugi Świebodzińskiej oraz mostu pieszego nad stawem. Powstaną ciągi pieszo-jezdne, ciągi piesze ścieżki rowerowe. Planowana jest też budowa placu zabaw, siłowni plenerowej, szaletu miejskiego oraz elementów małej architektury. Całość terenu zostanie oświetlona.

Jak przebiegają prace?

- Obszar Parku jest bardzo trudnym terenem pod kątem budowlanym – zastrzega inżynier Daniel Paluszkiewicz, kierownik robót. - Występują tu liczne torfy, namuły i gytie (rodzaj gruntów organicznych), które są mało stabilne, a ich właściwości zmieniają się pod wpływem wody (zależnie od opadów atmosferycznych) – tłumaczy D. Paluszkiewicz.

Po pierwsze koniecznym było zbudowanie warstwy, po której mogłyby poruszać się maszyny budowlane. - Po drugie makroniwelacja terenu spowoduje wyrównanie powierzchni i eliminację zastoisk wody na powierzchni, co pozwoli na zagospodarowanie większej powierzchni Parku – dodaje inżynier.

Na koniec całość zostanie przykryta cienką warstwą gruntu organicznego, który posłuży jako podłoże dla nowo nasadzonych krzewów, traw i drzew. Trzeba wiedzieć, że zaprojektowano blisko tysiąc nowych drzew, 3.800 krzewów oraz 11.600 kwietników.

Konieczna większa wycinka

Trudnością, która pojawiła się już na wstępie była konieczność zwiększenia ponad 3-krotnie wycinki drzew. Powodem okazała się dawno przeprowadzona inwentaryzacja drzewostanu. - Po 10 latach mocno odbiegała od rzeczywistości i koniecznym było złożenie nowych wniosków o zgodę na wycięcie drzew do Lubuskiego Konserwatora Zabytków, któremu podlega obszar Parku – tłumaczy D. Paluszkiewicz.

Pierwotnie było 68 drzew przeznaczonych do wycięcia. Po aktualizacji ta liczba wzrosła do ok. 180 sztuk. - Jednak wycinka obejmowała w głównej mierze drzewa o kiepskiej kondycji, niskich walorach ekologicznych czy estetycznych, lub gatunki obce i inwazyjne – wymienia inżynier.

Nadzór nad ochroną środowiska

Należy zaznaczyć, że zarówno Gmina Świebodzin, jak i wykonawca – firma Exalo kładą duży nacisk na ekologię. Nad pracami w zakresie ochrony środowiska czuwa sztab ludzi z nadzoru inwestorskiego, który wspomaga się zewnętrzną firmą, świadczącą doradztwo przyrodnicze. Ze strony firmy Exalo czuwa nad wszystkim doktor nauk przyrodniczych Marcin Bocheński oraz zewnętrzna firma specjalizująca się w zakładaniu parków i ogrodów z wieloletnim doświadczeniem.

Jak park ma wyglądać?

Projekt nie posiada aktualnej wizualizacji. Wiadomo, że architektura Parku będzie spójna z wcześniej wykonanym etapem robót na ulicy Grzybowej. Kolorystyka będzie w ciemnym tonie brązu, nawiązująca wyglądem do stali kortenowej, z jakiej zostanie wykonane wiele elementów Parku.

N terenie Parku powstanie ponad 3 tys. m kw. ścieżek rowerowych, blisko 7 tys. m kw. chodników oraz 780 m kw. podestów widokowych. Ponad 2 tys. m kw. nawierzchni ekologicznych - przepuszczalnych i z kruszyw mineralnych. Powstanie ponad 250 m rowów melioracyjnych oraz 300 m drenaży odpływowych. Staw z fontanną o pow. 2.400 m kw. będzie zasilany wodą ujętą z okolicznej Strugi Świebodzińskiej. Będzie można go podziwiać z kładki dla pieszych.

Spacerowicze będą mogli przysiąść na jednej ze 180 ławek czy siedzisk. Plac zabaw oraz siłownia wyposażone będą w ponad 25 różnych elementów i zabawek

Zakończenie w 2021 roku

Generalnym wykonawcą robót jest firma Exalo Drilling S.A Oddział Diament z Zielonej Góry, która wspiera się lokalnymi firmami z wieloletnim doświadczeniem. O ile stan epidemiologiczny kraju nie pokrzyżuje planów, firma obiecuje zakończyć roboty do 31 sierpnia 2021 roku.

Trwa głosowanie...

Czy w Świebodzinie brakuje parków?

PRZECZYTAJ TAKŻE

ZOBACZ TAKŻE: W Dolinie Chochołowskiej zatrzęsienie krokusów

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto