Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brak komunikacji publicznej w obrębie gminy może zrekompensować pakiet bezpłatnych usług dla osób starszych

Alicja Kucharska
W Świebodzinie będzie jak w Poznaniu. Gmina chce ułatwić życie seniorom.
W Świebodzinie będzie jak w Poznaniu. Gmina chce ułatwić życie seniorom. Andrzej Banas/Polska Press
Przygotowujemy dwa programy dotyczące polityki senioralnej w gminie. „Taxi Senior” oraz „Majsterkowicz dla Seniora” - informuje Mirosława Węgieł, dyrektor świebodzińskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Oba programy dedykowane są osobom starszym, powyżej 75 roku życia. Dzięki nim, seniorzy w razie potrzeby, będą mogli skorzystać z nieodpłatnego przejazdu taksówką albo też, z pomocy przy drobnych naprawach domowych.

- Są to programy nowe, które w zasadzie funkcjonują w pojedynczych miastach w Polsce. W przypadku „Majsterkowicza dla Seniora” opieraliśmy się na programie, który funkcjonuje w Wołominie, a „Taxi Senior” na przykładzie Poznania - zdradza dyrektor OPS.

Założenia programów zostały przedstawione radnym pod koniec grudnia. Z uwagi na to, że pojawiło się kilka uwag, zdecydowano się ich procedowanie odłożyć w czasie. - Wrócą w styczniu, na Radzie Seniorów - mówi burmistrz Dariusz Bekisz.

Kto skorzysta na programach?

Z darmowych programów będą mogli skorzystać seniorzy mieszkający w gminie Świebodzin. - Gminie, a nie samym mieście, ponieważ bierzemy pod uwagę sugestie radnych - dodaje M. Węgieł.

Z uwagi na to, że miały być to programy pilotażowe (od marca do grudnia), początkowo zakładano, że zostaną sprawdzone na terenie miasta. Wówczas radni podkreślali, że należałoby objąć systemem ulg seniorów z całej gminy. - Na pewno koszta realizacji będą wyższe, niemniej seniorzy z całej gminy zasługują na podobną pomoc - podkreśla dyrektor OPS.

W pierwszej kolejności, darmowe usługi kierowane będą do seniorów samotnych, chorych i niepełnosprawnych, co nie oznacza, że inni, którzy ukończyli 75 rok życia nie będą mogli liczyć na wsparcie. Brana pod uwagę będzie sytuacja seniora i niemożność poradzenia sobie indywidualnie. Przykładowo: gdy senior ma dwoje dzieci, które jednak mieszkają np. za granicą bądź w bardzo odległej miejscowości, pomoc niewątpliwie będzie udzielana.

Dokąd dojazdy taksówką?

Wstępnie założono, że darmowe przejazdy będą dotyczyły przewozu do lekarza, do urzędu, czy na groby bliskich. Propozycja ta jednak jeszcze raz będzie przedyskutowana z radnymi oraz Radą Seniorów. Niemniej, należy zaznaczyć, że Taxi Senior nie może zastąpić np. karetki pogotowia w nagłych przypadkach. Chodzi o zapewnienie transportu na umówione wizyty do lekarza rodzinnego czy specjalisty, oczywiście, w obrębie Gminy Świebodzin.

Jak zamówić usługę?

Prawdopodobnie powstanie specjalna infolinia gdzie senior będzie mógł zgłosić zapotrzebowanie: na taksówkę bądź naprawę. Wówczas przyjmujący pracownik będzie weryfikować sytuację seniora, m. in. wiek, miejsce zamieszkania, czy sytuację rodzinną. Następnie zostaną ustalone termin i godzina. Wówczas senior otrzyma informację zwrotną, a 24 godziny przed będzie potwierdzane, czy senior podtrzymuje zgłoszoną potrzebę. W obu przypadkach zgłoszeń mogą dokonywać seniorzy, jak i rodzina, osoby trzecie, przedstawiciele instytucji.

- Dokumentem potwierdzającym, że senior jest uprawniony do skorzystania z usług będzie Świebodzińska Karta Seniora - zastrzega dyrektor M. Węgieł. - Programy wciąż są udoskonalane, niemniej chcemy by był to prosty i dostępny program, bez dodatkowej papierologii, która może być kłopotliwa dla osób starszych. Chodzi o szybką pomoc.

Seniorzy miesięcznie będą mogli skorzystać z dwóch przejazdów. Do celu i z powrotem.

„Złota rączka” dla seniorów

W przypadku programu „Majsterkowicz dla Seniora” zasady są bardzo podobne. - Ma to być program, realizujący pomoc w zakresie drobnych usterek technicznych, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy, ani uprawnień. Drobne naprawy - wyjaśnia M. Węgieł, która nie kryje, że nierzadko „drobnostki” znacznie utrudniają życie seniorom. - Przykładowo przez zwykłą uszczelkę, której wymiana trwa kilka minut, osoba starsza nie korzysta z ciepłej wody.

W ciągu trwania programu, z naprawy można skorzystać dwa razy. Co ważne, gmina pokryje wyłącznie koszty robocizny, natomiast za materiały zapłaci senior. Proste prace, niewymagające natychmiastowej interwencji, mogą dotyczyć m. in. odpowietrzenia grzejnika, podłączenia pralki, regulacji drzwi, okien, montażu gniazdka elektrycznego, lampy, wymiany zamków, uszczelki itp.

- Myślę, że to bardzo dobre programy. Programów senioralnych jest dużo, niemniej działania realizowane za pośrednictwem tych programów są bardzo wymierne w codziennym życiu. Takiej pomocy oczekują seniorzy i z pewnością ulży im to w nierzadko trudnym, codziennym życiu - podsumowuje Mirosława Węgieł.

Dodajmy, że w Świebodzinie zamieszkuje 1.328 seniorów po 75 roku życia.

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.

Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem

Zobacz także: Kieszonkowe dla seniora (źródło: gs24.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto