Budżety gmin 2020. Co samorządy planują w tym roku wybudować mieszkańcom gminy Świebodzin, Łagów, Lubrza, Skąpe, Szczaniec czy Zbąszynek?

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Powiat dokończy remont ulicy Kolejowej W tym roku powiat świebodziński zrealizuje trzeci etap przebudowy ulicy Sulechowskiej i Kolejowej w Świebodzinie. Tym samym zostanie wyremontowany w całości główny ciąg komunikacyjny w mieście. Roboty obejmą zejście z wiaduktu (barierki i chodnik) oraz fragment ulicy Kolejowej do skrzyżowania z ul. Piłsudskiego. Koszt inwestycji po przetargu wyniesie ok. 1,8 mln zł. Koniec robót zaplanowano na 30 października tego roku. archiwum redakcji
W grudniu samorządy uchwalały budżety na 2020 rok. Wybraliśmy po kilka najciekawszych inwestycji z każdej gminy. Ile pieniędzy gminy przeznaczą na inwestycje w tym roku? Na jakie remonty i budowy mogą liczyć mieszkańcy Świebodzina, Zbąszynka, Lubrzy, Łagowa, Skąpego i Szczańca?

Jakie inwestycje na 2020 rok zaplanowały samorządy gmin?

Wydatki majątkowe naszych samorządowów prezentują się ciekawie. Znalazło się w nich dużo inwestycji, na które czekają mieszkańcy. Należy zaznaczyć, że są to pierwsze budżety, nad którymi pracowały nowe rady gmin w obecnej kadencji. O ile na czele powiatu i gmin stoją te same osoby (z wyjątkiem Świebodzina), to w dużej części rad zmienili się radni.

Poniżej przedstawiamy tylko niektóre inwestycje zaplanowane na rok 2020. O kolejnych zamierzeniach napiszemy w nastepnych wydaniach tygodnika.

Powiat dokończy remont ulicy Kolejowej

W tym roku powiat świebodziński zrealizuje trzeci etap przebudowy ulicy Sulechowskiej i Kolejowej w Świebodzinie. Tym samym zostanie wyremontowany w całości główny ciąg komunikacyjny w mieście. Roboty obejmą zejście z wiaduktu (barierki i chodnik) oraz fragment ulicy Kolejowej do skrzyżowania z ul. Piłsudskiego. Koszt inwestycji po przetargu wyniesie ok. 1,8 mln zł. Koniec robót zaplanowano na 30 października tego roku.

Park i dom dla seniorów w budżecie gminy Świebodzin

 • dochody 165 mln zł
 • wydatki na inwestycje 30 mln zł

Inwestycje gminy Świebodzin obliczono na 30 mln zł, to o ok. 8 mln więcej niż przed rokiem.

Zasadniczą część tej kwoty obejmuje dokończenie remontu domu kultury (ponad 5 mln zł) i inwestycja na błoniach (10 mln zł). Tylko te dwie pozycje już stanowią połowę budżetu inwestycyjnego.

W budżecie zostały zabezpieczone środki dla domu seniora (600 tys. zł). Dzienny dom pobytu dla osób starszych o wysokim standardzie ma powstać w parterowym budynku w ogrodzie OPS. Gmina będzie się ubiegać o dofinansowanie z programu Senior Plus.

Trzecią ważną inwestycją, sfinansowaną całkowicie z budżetu gminy będzie droga do plaży w Wilkowie (1,3 mln zł). Pamiętajmy, że do plaży prowadzi ścieżka rowerowa, z miasta można zorganizować rodzinną wyprawę rowerową.

Los przedłużenia obwodnicy południowej (Łużycka - Sobieskiego) zależy od rozstrzygnięcia podziału środków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Trzy inwestycje gminy Zbąszynek

 • dochody 70 mln zł
 • wydatki na inwestycje 27 mln zł

Gmina Zbąszynek w roku 2020 zakończy aż trzy duże inwestycje: modernizację oczyszczalni ścieków (ok. 25 mln zł), budowę hali sportowej (ponad 14 mln zł) i budowę ścieżek rowerowych (ok. 10 mln zł). Wybudowane trasy dla rowerów liczą 10 km, połączą Zbąszynek, Kosieczyn i Kręcko, zaś w drugą stronę od Zbąszynka dojedzie się do Dąbrówki Wielkopolskiej i Rogozińca.

Trzy ulice zmienią się po połowie roku w Szczańcu

 • dochody 24 mln zł
 • wydatki na inwestycje 8,2 mln zł

Łącznie ponad 2 mln zł samorząd zapłaci za modernizację drogi powiatowej i gminnej (ul. Szkolna, Reja i Asnyka), stanowiącej korytarz komunikacyjny w kierunku Dąbrówki Wlkp. Przystąpienie do inwestycji wymagało od gminy przejęcia uliczek od powiatu. Samorząd może pochwalić się 50-procentowym dofinansowaniem z FDS (885 tys. zł).

Na rozpoczęcie inwestycji mieszkańcy muszą poczekać aż do 1 czerwca. Wiąże się to budową gazociągu, którego nitka zostanie pociągnięta w kierunku na Dąbrówkę, gdzie inwestorzy wykazują zainteresowanie budową domów.

Szczaniec też zbuduje ścieżkę rowerową. Powstanie 4,7 km ścieżki ze Szczańca przez Ojerzyce do przejazdu kolejowego w Kupieninie, na granicy z gminą Świebodzin.

Blisko 3 mln zł kosztować będzie termomodernizacja Centrum Usług Społecznych (budynek po komisariacie, gdzie będzie dzienny dom dla seniorów i klub malucha) oraz remiza i przedszkole.

Niewielkim kosztem (50 tys. zł) będą mieli wyremontowaną drogę mieszkańcy Nowego Karcza. Gmina przejęła drogę od Skarbu Państwa.

Gmina Lubrza zadba o poprawę jakości wody w sieci

 • dochody 18,3 mln zł
 • wydatki na inwestycje 2,8 mln zł

Gmina Lubrza ruszy z modernizacją stacji uzdatniania wody. Na SUW w Staropolu (zaopatruje w wodę również mieszkańców Boryszyna) i Romanówku (woda płynie też do Lubrzy i Nowej Wioski) samorząd Lubrzy pozyskał 2 mln zł dofinansowania a dołoży drugie tyle. Inwestycja rozłożona jest na dwa lata.

Ważna dla mieszkańców jest budowa remizy w Nowej Wiosce i przebudowa chodnika w Lubrzy.

Na sezon letni ma być gotowy nowy pomost na j. Goszcza (w miejscu rozebranego), którego koszt wyliczono na 400 tys. zł.

Inwestycje gminy Skąpe uzależnione od środków zewnętrznych

 • dochody 29,9 mln zł
 • wydatki na inwestycje 8 mln zł

Większe inwestycje na terenie gminy uzależnione są od środków zewnętrznych. Na jakie pieniądze ma szansę gmina Skąpe? Samorząd liczy na środki na modernizację SUW w Kalinowie połączoną z doprowadzeniem za rok wodociągu do Niesulic. Dzięki termu odciążony zostanie SUW w Ołoboku, gdzie wzrośnie zapotrzebowanie na wodę w związku z planowaną sprzedażą kolejnych działek pod budowę domów.

W tym roku zakończy się rozbudowa szkoły podstawowej w Międzylesiu (łączny koszt 1,4 mln zł).

Z kolei mieszkańcy miejscowości Łąkie mogą liczyć na budowę świetlicy.

Priorytetem remont przepompowni ścieków w Łagowie

 • dochody 26 mln zł
 • wydatki na inwestycje 5,3 mln zł

- Ta przepompownia to bomba ekologiczna - alarmują od lat mieszkańcy Łagowa. Od 2016 w gminie leży gotowy projekt modernizacji na ok. 3 mln zł. Do 17 stycznia urząd ma złożyć wniosek na dofinansowanie modernizacji przepompowni ścieków w Łagowie. Koszt remontu szacuje się na ok. 3 mln zł.

W tym roku gmina zamierza wymienić kanalizację i wodociąg z rur azbestowych w Stoku.

Gmina ogłosiła przetargi na remont dwóch dróg na ul. Szkolnej w Toporowie i Sieniawie, na które otrzymała bardzo wysokie (aż 70 proc.) dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

Wniosek na dofinansowanie do remontu drogi na os. Kolonia czeka na rozstrzygnięcie u wojewody.

Ponadto gmina zabezpieczyła w budżecie 200 tys. zł (cały koszt ok. 700 tys.) na zakup nowego samochodu pożarniczego dla OSP Jemiołów. Pojazd musi być dopasowany wymiarami tak, by przejechał pod bramami w Łagowie. Dodajmy, że OSP Jemiołów obsługuje Łagów i Sieniawę.

Wiosną ma być zakończona modernizacja podzamcza (termin przesunięty kolejny raz).

Gmina Łagów zwróci się też z ponownym wnioskiem do ministerstwa kultury o dofinansowanie drugiego etapu wzmocnienia naroża murów zamkowych.

O CZYM PISZEMY w tygodniku Dzień za Dniem

POLECAMY TAKŻE: W Lubuskiem mamy nowych policjantów

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.
Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem

Wideo

Materiał oryginalny: Budżety gmin 2020. Co samorządy planują w tym roku wybudować mieszkańcom gminy Świebodzin, Łagów, Lubrza, Skąpe, Szczaniec czy Zbąszynek? - Gazeta Lubuska

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
8 stycznia, 20:48, Art:

Te 10 mln na Błonie , to pewnie cześć z podatków za paliwo i użytkowanie samochodu , a pójdzie na jakieś Błonie , a ludzie co płacili podatki z tego tytułu nadal będą jeździć po dziurawych drogach . Na przykład mój szef ma firmę transportową , płaci za paliwa do aut firmowych nie małe ilości (i wiele innych opłat )w których jest zawarty podatek , a drogę do domu ma żużlowa , latem się kurzy jak cholera ,ale włodarze miasta i gminy nic z tym nie z robią , taki jest właśnie szacunek ludzi rządzących , dla tych którzy te podatki generują. Jednym słowem władza nie jest dla ludu , tylko dla siebie.

Na Błonia Gmina pozyskała dofinansowanie, więc to nie z posatkow

A
Art

Te 10 mln na Błonie , to pewnie cześć z podatków za paliwo i użytkowanie samochodu , a pójdzie na jakieś Błonie , a ludzie co płacili podatki z tego tytułu nadal będą jeździć po dziurawych drogach . Na przykład mój szef ma firmę transportową , płaci za paliwa do aut firmowych nie małe ilości (i wiele innych opłat )w których jest zawarty podatek , a drogę do domu ma żużlowa , latem się kurzy jak cholera ,ale włodarze miasta i gminy nic z tym nie z robią , taki jest właśnie szacunek ludzi rządzących , dla tych którzy te podatki generują. Jednym słowem władza nie jest dla ludu , tylko dla siebie.

J
Ja

Co to za [wulgaryzm]y ktoś pisze , główny ciąg komunikacyjny w Swiebodzinie to jest ulica Poznańska , Piłsudskiego (notabane ,Piłsudski gdyby zobaczył ta ulice połataną kostką brukową pewnie mocno by się zdenerwował ) Konarskiego i cześć Zachodniej , a nie Sulechowska która jest tylko droga wylotowa z Świebodzina .W tamtym roku pisali też o remoncie drogi do Przełaz , a teraz już cisza .Trzeba inwestować w to ,z czego na codzień ludzie korzystają , a nie w[wulgaryzm]ą 10 milionów na śmieszne Błonie , a ludzie dojeżdżać do pracy i z pracy z której to pracy płaca podatki ,nadal będą jeździć po dziurawych i połatanych drogach z kostki brukowej i zapadniętych studzienkach.A Błonie to jest nic innego jak spełnienie ambicji rządzących miastem , a nie zwykłych ludzi !!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3