Darmowa pomoc prawna w powiecie świebodzińskim. Jak z niej skorzystać?

OPRAC.:
Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
W powiecie świebodzińskim można skorzystać z darmowej pomocy prawnej.
W powiecie świebodzińskim można skorzystać z darmowej pomocy prawnej. pixabay.com/ zdjęcie podglądowe
Udostępnij:
Na terenie powiatu świebodzińskiego istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad - pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego oraz mediacji.

Punkty nieodpłatnej pomocy są prowadzone przez Stowarzyszenie CIVIS SUM - jako zadanie publiczne zlecone przez Powiat Świebodziński na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021r.

Wszystkie punkty poradnictwa działają w okresie epidemii COVID-19. Jednak osobiste udzielanie porad w punktach może zostać czasowo zawieszone. Wówczas porady odbywają się przez telefon lub z wykorzystaniem innych środków porozumiewania się na odległość - informuje stowarzyszenie.

Zapisy

Zapisy telefoniczne obowiązują:

  • pod numerem telefonu: 68 475 53 29 (poniedziałek - piątek w godz.: 10.00 - 13.00)
  • za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem [email protected] (w treści maila należy podać proponowaną datę i godzinę spotkania)
  • osobiście – w Punkcie Informacyjnym dla Osób Niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Świebodzinie, ul. Piłsudskiego 18 – budynek B (parter) (poniedziałek - piątek w godz.: 10.00 - 13.00)

Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictw obywatelskiego
Świebodzin, Starostwo Powiatowe ul. Piłsudskiego 18 (budynek A, pok nr 6)
Uwaga! Dyżury nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywają się w środy i piątki. W pozostałym zakresie pracy punktu świadczona jest nieodpłatna pomoc prawna.
poniedziałek - piątek:
12.00 - 16.00

Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej
Świebodzin
Starostwo Powiatowe ul. Piłsudskiego 18 (budynek A, pok. 6)
poniedziałek- czwartek:
8.00 - 12.00

Zbąszynek
Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Długa 1 (pok. 14)
piątek: 8.00 - 12.00

Na poradę należy zabrać ze sobą dokument stwierdzający tożsamość oraz całą posiadaną dokumentację w sprawie. Kobiety w ciąży przyjmowane są poza kolejnością. Nieodpłatna mediacja jest świadczona po uprzednim ustaleniu terminu.

Dodatkowy dyżur telefoniczny prawnika:
każdy drugi i czwarty poniedziałek miesiąca w godzinach 16.00 - 17.00.
Tel.: 698 776 664

Daty dyżurów: 11 i 25 stycznia; 8 i 22 lutego; 8 i 22 marca; 12 i 26 kwietnia; 10 i 24 maja; 14 i 28 czerwca; 12 i 26 lipca; 9 i 23 sierpnia; 13 i 27 września; 11 i 25 października; 8 i 22 listopada, 13 i 27 grudnia.

Porady korespondencyjne:
- mailowo na adres: [email protected]
- pocztą tradycyjną na adres:
Biuro Porad Obywatelskich
65- 048 Zielona Góra, al. Niepodległości 7a/2

Pomoc przysługuje osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.

Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą jest zobowiązana do przedłożenia dodatkowych dokumentów, których wykaz znajduje się w punkcie doradczym lub na stronie www.edukacja-prawna.info.pl.

Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się, może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, także poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.

W przypadku obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo wprowadzenia stanu nadzwyczajnego udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego może odbywać się za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość oraz poza lokalem punktu. Obowiązują zapisy:

  • pod nr tel. 515 856 516 od poniedziałku do piątku (godz. 12.00-16.00),
  • e-mailowo na adres: [email protected] lub
  • poprzez rejestrację online pod adresem www.np.ms.gov.pl

"Stop cyberprzemocy"

Ponadto Stowarzyszenie prowadzi kampanię społeczną STOP CYBERPRZEMOCY, której głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem przemocy rówieśniczej przy użyciu mediów elektronicznych oraz uświadomienie dzieciom i młodzieży, że “żarty” z użyciem mediów elektronicznych mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, zarówno dla ofiar, jak i sprawców takich działań.

W ramach kampanii prowadzony jest profil na portalu społecznościowym Facebook

TUTAJ

oraz helpline, gdzie dzieci i młodzież mogą skorzystać przez Messenger z pomocy prawnika i mediatora.

Źródło: Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Obywatelskiej CIVIS SUM

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie