MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Delegacje mieszkańców, władz i instytucji złożyły wiązanki kwiatów pod rozbudowanym pomnikiem Chrystusa Odkupiciela w Zbąszynku [ZDJĘCIA]

Jan Mikuła
Stulecie niepodległości w Zbąszynku
Stulecie niepodległości w Zbąszynku Jan Mikuła
Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości w gminie Zbąszynek rozpoczęły się mszą św. za ojczyznę. Oprawą dla mszy były sztandary gminnych szkół i organizacji, które to poczty wprowadziły podniosły nastrój.

Po nabożeństwie uformowano orszak, który prowadzony przez sztandary i dziecięcą kapelę koźlarską z Dąbrówki Wlkp. przeszedł pod specjalnie na tę okazję rozbudowany pomnik Chrystusa Odkupiciela.

Cztery lata przygotowań

Projekt Pokolenia - Pokoleniom, powstały w 2014 roku, przewidywał rozbudowę pomnika na setną rocznicę odzyskania niepodległości. Cały koszt wykonania tej przebudowy pokryto ze składek darczyńców. Za to burmistrz Zbąszynka sfinansował wykonanie prac wokół pomnika. Przez cztery lata komitet organizacyjny gromadził fundusze, a prace rozpoczęto w czerwcu 2018 roku.

Pomnik wzbogacił się o dwie boczne kolumny, na których umieszczono tablice pamiątkowe, lewa kolumna upamiętnia setną rocznicę odzyskania niepodległości natomiast na prawej zawarte zostały historyczne treści chrześcijańskie, narodowe i lokalne.

W dniu 16 października 2018 r. odbyło się wmurowanie aktu erekcyjnego wraz historią rozbudowy, zarysem historii odzyskania niepodległości oraz wykazem darczyńców. W setną rocznicę odzyskania niepodległości nastąpiło poświęcenie rozbudowanego pomnika.

Powtórka z historii

Burmistrz Wiesław Czyczerski w swoim wystąpieniu pod pomnikiem przypomniał, jak traciliśmy niepodległość. Jak nasze wady narodowe, swary i kłótnie doprowadziły do tego, że przez 123 lata zniewoleni Polacy musieli walczyć o wolną Polskę.

Zwrócił też uwagę, że historia zaczyna się powtarzać, znów nasze wady narodowe biorą górę nad pragmatycznym podejściem do rozwoju Ojczyzny. Stwierdził też, że jest dumny z tego, iż uroczystość w Zbąszynku przebiegła w przyjaznej atmosferze i uczestniczyło w niej tak wiele osób. Mimo różnic poglądowych mogliśmy razem przemaszerować pod pomnik, aby uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości oraz tych, którzy o nią walczyli.

Na zakończenie uroczystości, władze samorządowe gminy i powiatu, szkół, przedszkoli, organizacji pozarządowych, instytucji składali kwiaty pod Pomnikiem. Uświetnieniem uroczystości była salwa honorowa z armaty Kurkowego Bractwa Strzeleckiego wykonana przez strzelmistrza Ryszarda Kaczmarka. Po salwie armatki uczestnicy mogli skosztować grochówki i odebrać pamiątkowe kartki z okolicznościowym stemplem.

Na okoliczność 100-lecia wydany został także tomik poezji „Tutaj jest Polska” z wierszami uczniów szkół podstawowych i średnich gminy Zbąszynek oraz osób dorosłych. Tomik wręczono organizatorom uroczystości.

Celem projektu Pokolenia - Pokoleniom było wspieranie tożsamości patriotycznej i upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Można śmiało stwierdzić, że oba te założenia spełniły się w niedzielę, 11 listopada.

ZOBACZ TAKŻE: Hymn śpiewa Szkoła Podstawowa w Sieniawie

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto