Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobra wiadomość dla pacjentów ze Świebodzina i powiatów ościennych. LCO dostało pieniądze na zakup rezonansu

Renata Zdanowicz
Urządzenie, jakim jest rezonans magnetyczny, bada układ mięśniowy, szkieletowy, szpik kostny czy ocenia funkcjonowanie naczyń krwionośnych i serca
Urządzenie, jakim jest rezonans magnetyczny, bada układ mięśniowy, szkieletowy, szpik kostny czy ocenia funkcjonowanie naczyń krwionośnych i serca polskapress.pl
Rezonans magnetyczny to, dla pacjentów z naszego regionu, jedno z trudniej osiągalnych badań diagnostycznych. A tak być nie powinno, gdyż stanowi ono podstawę określenia, na co tak naprawdę cierpimy. Jest szansa, że taki sprzęt trafi do Świebodzina?

Kolejne 10 milionów złotych z budżetu województwa lubuskiego trafi do lubuskich szpitali w Zielonej Górze, Torzymiu, Międzyrzeczu i Świebodzinie oraz w Krosnie Odrz. Jedną z dofinansowanych placówek jest właśnie Lubuskie Centrum Ortopedii (dawnie LORO) w Świebodzinie, które zawarło umowę na dofinansowanie zakupu i adaptacji pomieszczeń pod pracownię rezonansu magnetycznego.

Jest to inwestycja długo i bardzo oczekiwana przez pacjentów. Obecnie rezonanse znajdują się tylko na północy i południu województwa lubuskiego. Zatem całe centrum regionu jest pozbawione dostępu do tego typu badań diagnostycznych.

Kilka miesięcy w kolejce

Z rezonansu w LCO będą mogli korzystać pacjenci nie tylko z powiatu świebodzińskiego, ale też powiatów ościennych tj. słubickiego, międzyrzeckiego czy miasta Sulechów. - Sprawdziłam liczbę mieszkańców, którzy obecnie mają utrudniony dostęp do badań rezonansem. Prawie 30 proc. mieszkańców województwa lubuskiego obecnie jest zmuszonych dojeżdżać na te badania i na nie czekać - podkreśla prezes LCO Elżbieta Kozak.

CZYTAJ TAKŻE: Świebodzin: Centrum miasta, park, a tam tężnie... Na razie to tylko strefa marzeń

Najbliższe urządzenia obsługują pacjentów w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. - Terminy oczekiwania na badanie rezonansem wynoszą dla przypadków pilnych około cztery miesiące, dla przypadków stabilnych nawet osiem miesięcy. To są dane na ten rok - zaznacza prezes E. Kozak.

Zdecyduje wojewoda

Umowa na dofinansowanie dla świebodzińskiego LCO opiewa na kwotę 600 tysięcy złotych. Jednak to dopiero początek drogi. Prezes E. Kozak poinformowała, że przygotowuje się do złożenia wniosku do wojewody lubuskiego o wydanie pozytywnej opinii zakupu tego rezonansu i adaptacji pomieszczeń pod całą pracownię rezonansu.

- Jestem przekonana, że ta inwestycja przyczyni się do lepszych wyników leczenia. Wiadomym jest, że badania rezonansem magnetycznym są najskuteczniejszą metodą diagnostyki schorzeń narządu ruchu i nie tylko. Uważam, że w takim szpitalu jak LCO taki sprzęt specjalistyczny powinien po prostu być - zaznacza prezes Elżbieta Kozak.

Badanie rezonansem jest metodą bezbolesną, nieinwazyjną i bezpieczną techniką diagnostyczną.

ZOBACZ TAKŻE: JAK DZIAŁA REZONANS W SZCZECINIE

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.

Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto