Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień dobry! Te owady właśnie budzą się do życia w naszym regionie. Są przerażające, fascynujące i piękne jednocześnie - zdjęcia

Sylwester Bubel, kali
Wiosenne owady...
Wiosenne owady... Olka Rydosz
Nadeszła wiosna, przyroda zaczyna budzić się do życia. Wokół nas możemy zaobserwować wiele gatunków owadów. Jedne budzą się ze snu zimowego, inne klują się i pojawiają w formie gąsienic czy larw. Pierwszymi motylami, jakie możemy spotkać to np. bielinki. Często spotykane są ciekawej barwy kowale bezskrzydłe zwane potocznie "tramwajami".

Owady w naszym otoczeniu dzielimy na pożyteczne i szkodniki. Na kwiatach możemy zauważyć zapylacze-pszczołowate, motyle. Z zakamarków wychodzą różne żuki i chrząszcze. Nasza fauna zawiera dziesiątki tysięcy owadów.
Są i takie, które są hodowane przez nas specjalnie, np. pszczoły.

Świerszcze, pasikoniki, ważki

Na łąkach spotykamy motyle, pszczoły czy prostoskrzydle typu świerszcze, pasikoniki, te dodatkowo dość głośno słychać. Nad wodą pojawiają się ważki, które pomagają nam w walce z komarami.

Niesamowite owady budzą się do życia w naszym regionie:

Wiosenne owady...

Dzień dobry! Te owady właśnie budzą się do życia w naszym re...

Jest wiele owadów niszczących szkodniki drzew czy upraw. Są i takie, które zajmują się w lesie sprzątaniem pozostałości po ssakach -żuk gnojarz. Idąc na spacer do parku, na łąkę, do lasu polecam rozglądać się dookoła i podziwiać różnorodność świata owadów. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ich obecności, a mają olbrzymie znaczenie w przyrodzie.

Biedronka, modliszka, kleszcze

Na każdym kroku spotkamy jakiegoś "robaczka" zajętego swoimi codziennymi sprawami. W naszym bliskim sąsiedztwie, często i w domach spotykamy wiele gatunków mrówek od kilkumilimetrowych faraonek po ponad centymetrowe kowale, które też są bardzo pożyteczne.

Co ciekawe, rodzime gatunki jak np. biedronka siedmiokropka, która redukuje populację mszyc, zostaje wypierana przez obce gatunki-w tym wypadku biedronki azjatyckie, których larwy żywią się np. larwami naszej biedronki.
Innym przykładem jest coraz częściej spotykany wtyk amerykański, będący szkodnikiem drzew.

Rusałka kratkowiec, forma wiosenna
Rusałka kratkowiec, forma wiosenna Mieśka

W Polsce na wskutek ocieplenia klimatu coraz częściej spotykana jest modliszka zwyczajna.
Na naszych wyprawach nie zapomnijmy o zabezpieczaniu się przed kleszczami, których z powodu łagodniejszych zim jest coraz więcej. Należy pamiętać, że wiele gatunków owadów jest pod ochroną, więc starajmy się żyć z nimi w zgodzie.

Czekamy na Wasze zdjęcia!

Od redakcji: Wspomniana modliszka zwyczajna stała się w Polsce owadem już niemal powszechnie występujacym. Można ją spotkać np. we Wrocławiu i okolicach. Nie zostało jednak jeszcze udokumentowane jej występowanie w Lubuskiem. Być może uda się ją sfotografować naszym Czytelnikom. Czekamy na Wasze zdjęcia z opisem czasu i miejsca, w którym zostały zrobione. Pamiętajmy jednak, że modliszka pomimo złej sławy to w rzeczywistości bardzo pożyteczne i prawnie chroniony (!) owad.

Zobacz wideo: jak pan Grzegorz czaplę ratował:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto