MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gala ludzi kultury w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu. Nagrodzono najaktywniejszych [ZDJĘCIA]

Łukasz Biernacki
Łukasz Biernacki
Nagrody dla ludzi kultury województwa opolskiego 2023 przyznano w opolskim teatrze im. Jana Kochanowskiego.
Nagrody dla ludzi kultury województwa opolskiego 2023 przyznano w opolskim teatrze im. Jana Kochanowskiego. Łukasz Biernacki
Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury 2023 zostały przyznane w środowy wieczór na uroczystej gali w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Łącznie wyróżnionych zostało kilkadziesiąt osób związanych z muzyką, sztuką, muzealnictwem i wieloma innymi dziedzinami kultury.

- Dedykujemy ten wieczór wszystkim ludziom, którzy pracują na rzecz kultury województwa opolskiego. Bardzo dziękuję, że docieracie z tą ofertą uatrakcyjnienia życia i nowej jakości życia do tak wielu miejsc – mówił na rozpoczęciu gali Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

Poniżej prezentujemy pełną listę nagrodzonych.

Nagroda specjalna za całokształt działalności na rzecz kultury naszego regionu:

Eryka Trzewik – Drost – pochodzi z Pokoju, w latach 1957-1964 była projektantką w Zakładzie Porcelany „Bogucice" w Katowicach-Bogucicach. W latach 1965-1990 jako projektantka związana była z Hutą Szkła Gospodarczego „Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej. Zajmowała się głównie projektowaniem dekoracji; jest autorką ciekawych rozwiązań ornamentalnych wykorzystujących naturalne materiały w odlewach do form prasowanych, m.in. w zestawie naczyń użytkowych „Cora". Małżeństwo Drostów przez ponad 40 lat związane było z hutą w Ząbkowicach.

Wojciech Toporowski - jako nauczyciel języka angielskiego przepracował 31 lat w brzeskich szkołach ponadgimnazjalnych. Jego znaczące osiągnięcie to Festiwal Piosenki Angielskiej, którego jest pomysłodawcą.

Pozostali laureaci:

  • Piotr Paisdzior - przez lata angażował się w promocję historycznych walorów Opolszczyzny oraz szeroko pojętego Śląska organizując wraz z członkami stowarzyszenia widowiska historyczne, prelekcje, pokazy czy lekcje żywej historii
  • Błażej Duk - fotograf, pasjonat historii i tradycji. Od momentu powstania pierwszej strony internetowej Zalesia Śląskiego w 2000 r. rozpoczął archiwizowanie oraz opisywanie ważniejszych wydarzeń w miejscowości.
  • Adriana Jarosz - autorka m.in. książek poetyckich, utworów dla dzieci, a także tekstów z zakresu pedagogiki oraz regionalizmu. Jest laureatką licznych konkursów poetyckich, a także jurorką wielu ogólnopolskich konkursów literackich.
  • Linda Wencel – Gliniorz – z gminy Komprachcice, zaangażowana w przedsięwzięcia kulturalne w obszarze muzyki, dzieląca się swoimi zdolnościami plastycznymi, nieszczędząca wolnego czasu dla potrzeb innych ludzi czy organizacji.
  • Robert Suchiński - jest artystą rzeźbiarzem, nauczycielem rzeźby w opolskim plastyczniaku, nauczycielem akademickim na Politechnice Opolskiej, wicedyrektorem do spraw artystycznych opolskiego plastyczniaka.
  • Patrycja Kostyra - opolska artystka, ilustratorka, animatorka kultury, absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, obecnie zawodowo związana z Wydziałem Sztuki UO. Jest członkinią streetartowej Grupy Murki.
  • Daria Ogon - aktywna członkini Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, od 2017 roku działa również w ramach Stowarzyszenia Opolskie Lamy, współorganizując Festiwal Filmowy Opolskie Lamy i inne projekty kulturalne.
  • Krzysztof Piasecki - kompozytor, aranżer, pedagog - jeden z najwszechstronniejszych gitarzystów polskiej sceny muzycznej. W 1997 zdobył tytuł Najlepszego Gitarzysty Jazzowego pisma muzycznego "Gitara i Bas". W 2018 r. doprowadził do rewitalizacji Opolskiego Towarzystwa Jazzowego i został Prezesem Zarządu tego towarzystwa.
  • Andrzej Jakubczyk - od roku 1996 r. jest aktorem Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu. W ramach swojej działalności artystycznej stworzył ponad sto kilkadziesiąt ról teatralnych, przez dziesięć lat współtworzył także radiowy kabaret TEKA.
  • Agnieszka Zyskowska – Biskup - pracuje w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. A. Smolki, prowadzi dla dzieci i młodzieży lekcje teatralne oraz warsztaty swojego autorstwa.
  • Joanna Dubiel – Stonoga - nauczyciel-twórca-artysta-pedagog. Jest nauczycielką plastyki, techniki i etyki od czterdziestu lat związana z placówkami oświatowymi w Ozimku. Jest autorką edukacyjnych programów własnych, wielu projektów oraz innowacji pedagogicznych.
  • Ernest Malik - animator muzyczny na terenie gminy Murów. Nauczyciel klasy instrumentów blaszanych w Szkole Muzycznej I stopnia w Kluczborku. Organista w Parafii św. Rocha w Starych Budkowicach. Dyrygent Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Camerata" działającej przy Parafii św. Rocha w Starych Budkowicach.
  • Tadeusz Taszycki - jest nestorem opolskich plecionkarzy i wybitnym koszykarzem oraz gawędziarzem. Plecionkarstwo na Śląsku Opolskim przy jego udziale zostało w lutym 2023 r. wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
  • Józef Chyży - jest artystą, edukatorem działającym na polu kultury od wielu lat. Zawodowo związany z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu gdzie realizuje ciekawe projekty edukacyjne dla różnych grup wiekowych. Działa aktywnie na polu wystawienniczym realizując interesujące ekspozycje.
  • Katarzyna Szałecka – Ptak - pracownik Urzędu Gminy Strzeleczki od 2022 r. Zajmuje się promocją Gminy Strzeleczki oraz współpracą z organizacjami pozarządowymi prowadzącymi działalność pożytku publicznego. W kreatywny i ciekawy sposób tworzy strategie i techniki zarządzania mediami społecznościowymi.
  • Anna Bannert – pracę w Muzeum Wsi Opolskiej rozpoczęła w roku 2008. Opracowała scenariusz lekcji muzealnych „Sekrety kuchni śląskiej", które realizowane w Muzeum cieszą się dużą popularnością wśród uczniów i kadry nauczycielskiej.
  • Paulina Rutowicz - jako instruktorka, reżyserka i choreografka stworzyła wiele spektakli tanecznych - zarówno dla dorosłego widza, jak i dla dzieci. Jest także znakomitą animatorką życia kulturalnego - w tym w dziedzinie tańca i teatru.
  • Zbigniew Gąsiorowski - od przeszło 30 lat r. jest pracownikiem Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Lewinie Brzeskim, pełniąc funkcję instruktora muzyki. Od zawsze związany z obszarem kulturowym, społecznym, twórczym.
  • Joanna Bilowicka - jest doskonale znana brzeskiej publiczności, zarówno jako artystka, twórczyni spektakli muzyczno-teatralnych, jak i opiekunka solistów, grup wokalnych i musicalowych. Założyła grupę artystyczną „Antytemat Productions”.
  • Jarosław Paluch - kierownik i założyciel Kluczborskiego Ogniska Muzycznego, które zostało przekształcone w Studium Muzyki Rozrywkowej i istnieje do dnia dzisiejszego przy Centrum Kultury w Kluczborku. Jest pomysłodawcą i inicjatorem akcji „Pomogę bo mogę" czyli zbiórki żywności oraz środków czystości do noclegowni dla osób bezdomnych.
  • Agnieszka Połońska - związana jest z Kluczborskim Domem Kultury obecnie Centrum Kultury w Kluczborku. Czynnie działa w Stowarzyszeniu Miłośników Kultury i Sztuki „Irys". Zaangażowana jest również w działalność społeczną a w roku 2022 została szefem sztabu WOŚP Kluczbork.
  • Ewa Kruszyna - jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, w sekcji stroje ludowe. Na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań stworzyła rekonstrukcje śląskich ubiorów ludowych oraz opracowała programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych o tej tematyce.
  • Teodor Wilk – z zamkiem w Mosznej jest związany zawodowo od 1988 r., Jego działalność dotyczy obszaru obejmującego kulturę i sztukę, tj. wystawy, warsztaty, koncerty. Na przestrzeni kilkunastu lat, współuczestniczył w organizacji kilkudziesięciu takich wydarzeń.
  • Wojciech Ossoliński - od 28 lat prowadzi Klub Ludzi Piszących w Głuchołazach. Aktywny organizator spotkań literackich. Satyryk, felietonista. Jego utwory prezentowano w czeskiej prasie literackiej i wydaniach międzynarodowych. Laureat kilku konkursów poetyckich. Stanisław Pokorski - wybitny oleski artysta, absolwent Wydziału Grafiki Warsztatowej na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Od 2015 r. jest członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich.
  • Tomasz Stefan – jest założycielem-fundatorem, prezesem i wiceprezesem dwóch prężnie działających fundacji na terenie województwa opolskiego - Fundacji Rozwoju Artystycznego „Fabryka Muzyki" i Fundacji Centrum Edukacji Wokalnej w Gorzowie Śląskim. Obie zajmują się: edukacją muzyczną dzieci, młodzieży i dorosłych.
  • Irena Żołędź - nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Oleśnie oraz w Młodzieżowym Studium Muzyki Rozrywkowej. Ponad 50-u jej absolwentów szkół muzycznych ukończyło akademie muzyczne w kraju zasilając kadrę wielu szkół muzycznych w Polsce i za granicą.
  • Kazimiera Holka – artystka z gminy Domaszowice o wielu talentach, tj. pisze i recytuje wiersze, corocznie wykonuje wieńce dożynkowe, udziela się społecznie w różnego rodzaju organizowanych uroczystościach gminnych jak i kościelnych.
  • Ryszard Radomiński - od 26 lat jest kierownikiem muzycznym zespołu „Namysłowiacy", który na konkursach i przeglądach zdobywa wiele nagród i wyróżnień. Jest pomysłodawcą i opiekunem „Studia Piosenki".
  • Tadeusz Bezwerchny - od ponad 28 lat pełni funkcję Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Świerczowie. Przez swoją pracę i zaangażowanie przyczynił się do rozkwitu kultury na terenie gminy, jak również poza jej granicami. Jest pasjonatem harcerstwa, lokalnej historii i kultury.
  • Alojzy Ketzler - jest społecznikiem, który od wielu lat działa na rzecz swojej miejscowości - Ciska. Jest również edukatorem, animatorem i kreatorem wielu wydarzeń. Od 1972 r. kolekcjonuje zachowując dla przyszłych pokoleń zabytkowy sprzęt i artefakty, a także kultywuje miejscowe zwyczaje i tradycje regionu.

Nagroda marszałka województwa opolskiego za wydarzenie muzealne roku 2022

Kategoria „wystawa”

  • Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie – Koźlu: Wystawa „W 800-lecie pierwszej wzmianki o Kasztelani Kozielskiej”
  • Muzeum Śląska Opolskiego : Wystawa „Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej"
  • Muzeum w Praszce: Wystawa „Z dziejów Praszki”

Kategoria „inicjatywa edukacyjna”

  • Centralne Muzeum Jeńców Wojennych: Akcja społeczno-artystyczna „Tu byli”
  • Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu: Wolontariat w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu

Nagroda im. Karola Miarki przyznawana za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury osobom fizycznym, które w szczególny sposób przyczyniły się do upowszechniania kultury i nauki naszego regionu, wnosząc trwałe wartości humanistyczne do kultury narodowej w myśl idei propagowanych przez Karola Miarkę.

Prof. dr hab. Wiesława Piątkowska – Stepaniak – m.in. dzięki zaangażowaniu Pani Profesor został utworzony kierunek medyczny na Uniwersytecie Opolskim. Była członkiem komitetu monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego, a także aktywnie uczestniczyła w pracach nad stworzenie strategii Województwa Opolskiego oraz strategii Uniwersytetu Opolskiego. Jest założycielką „Fundacji Prosto z Serca", która w możliwie najszerszym zakresie wspomaga walkę z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Prof. dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak jest twórcą Centrum Partnerstwa Wschodniego Uniwersytetu Opolskiego. Dzięki jej ponad 10-letniej współpracy ze środowiskami naukowymi i politycznymi na Ukrainie oraz w USA, rozwinęła szeroką wymianę studentów i naukowców z krajów Partnerstwa Wschodniego. Dzięki jej osobistym kontaktom z uczelniami i placówkami naukowymi Ukrainy Uniwersytet Opolski podpisał z nimi kilkanaście umów, w tym m.in. z Politechniką Lwowską i Uniwersytetem Lotnictwa w Kijowie. Prof. dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak jest członkiem następujących organizacji: Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych, Oddział w Opolu (od 2004 do dziś); Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej (od 2010 do dziś); Opolskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk (od 2000 do dziś); Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce, (od 2009 do dziś); Światowa Rada Badań nad Polonią (od 2008 do dziś); Fundacja Zacny Uczynek, Krasnystaw, (od 2012 członek zarządu). Prof. dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak jest Opolską Ambasadorką Unii Europejskiej, jest również zaangażowana w kampanię Samorządu Województwa Opolskiego „Opolska mama ma moc".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gala ludzi kultury w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu. Nagrodzono najaktywniejszych [ZDJĘCIA] - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto