Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie i ile kosztuje wykonanie prywatnie testu na koronawirusa?

OPRAC.: Leszek Kalinowski, Renata Zdanowicz
Testy na koronawirusa wykonują dziś w Polsce 142 laboratoria. Niektóre z nich świadczą także usługi komercyjnie
Testy na koronawirusa wykonują dziś w Polsce 142 laboratoria. Niektóre z nich świadczą także usługi komercyjnie Karolina Misztal, Łukasz Capar. Przemek Świderski
Coraz więcej osób pyta się, czy możliwe jest wykonanie testu na koronawirusa. Okazuje się, że od niedawna jest taka możliwość w Szpitalu Iniwersyteckim w Zielonej Górze. Natomiast, nie kupimy testu w aptece, by wykonać go samodzielnie, jak chcieliby niektórzy...

Szpital Uniwersytecki od 2 czerwca br. wprowadził możliwość wykonania prywatnych badań diagnostycznych w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 dla pacjentów komercyjnych. Badanie metodą PCR polega na określeniu obecności wirusa w wymazie z błon śluzowych gardła.

Badanie na koronawirusa prywatnie

Badania pobierane są w punkcie poboru, w namiocie przy Klinicznym Oddziale Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w dni powszednie w godz.: 10.00-12.00. Koszt badania wynosi 534,00 zł. Proponowane metody płatności:
- Płatność przelewem bankowym na rachunek Szpitala 55 1500 1810 1218 1004 2711 0000 z opisem: za badanie COVID-19 i okazanie potwierdzenia przelewu pracownikom pobierającym wymaz.
- Płatność gotówką w kasie Szpitala (bud. administracji A1), możliwa dni powszednie w godzinach: 8.00-14.00 i okazanie potwierdzenia opłaty pracownikom pobierającym wymaz.
Odbiór wyników będzie możliwy w dniu następnym w godzinach popołudniowych (po godz. 15.00) w Punkcie Informacyjnym przy głównym wejściu do Szpitala Uniwersyteckiego od ul. Wazów – po okazaniu dowodu osobistego.

Czy w aptece można kupić test na koronawirusa

Pojawiły się też głosy wśród mieszkańców Lubuskiego, że w aptece można sobie kupić test na koronawirusa i wykonać go samodzielnie w domu. Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z Lubuskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.
W odpowiedzi na pytanie uprzejmie wyjaśniam, że zasadniczo jako Izba Aptekarska nie rekomendujemy żadnych testów do wykonywania w domu - pisze prezes Izby Daria Wielogórska-Rutka. - Najbardziej wiarygodne są testy genetyczne badające obecność wirusa w organizmie. Nie ma jednak możliwości zakupu takich testów nie tylko ze względu na wysoką cenę, ale przede wszystkim dlatego, że są zarezerwowane dla szpitali jednoimiennych i oddziałów zakaźnych.

Izba Aptekarska nie rekomenduje takiego rozwiązania

Testy serologiczne są również diagnostycznie bardzo przydatne, ale dla pacjenta wynik może być niejednoznaczny. Testy te wykazują obecność w organizmie człowieka przeciwciał skierowanych przeciw wirusowi. Bezpośrednio po zakażeniu przeciwciała nie występują. Organizm musi je wytworzyć. Jeśli pacjent wykona test w tym czasie, będzie przekonany, że jest zdrowy, a może być zarażony. Następnie pojawiają się przeciwciała IgM (pierwszy etap choroby) i IgG, które mogą utrzymywać się bardzo długo. Wynik pozytywny może oznaczać zarówno chorobę, jak i fakt, że wystąpiła ona wcześniej. Jednak w przypadku wyniku dodatniego należałoby zgłosić się do SANEPID-u celem dalszych badań i ewentualnej kwarantanny.
Pozostaje jeszcze strona techniczna. Dostępne na rynku testy to testy z krwi. Pacjent musi się ukłuć i najczęściej dodać odczynnik w odpowiedniej ilości.
W związku z tym Izba Aptekarska stoi na stanowisku, że oczywiście pacjent może zakupić test do indywidualnego wykorzystania, ale ze względu na trudności w jednoznacznej interpretacji wyniku i ewentualne błędy na etapie jego wykonania – nie rekomendujemy takiego rozwiązania.

Testy wykonywane są w 142 laboratoriach

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia w Polsce testy na obecność koronawirusa przeprowadza się w 142 laboratoriach. Część z nich oprócz wykonywania testów zleconych przez lekarzy, ma w swojej ofercie również możliwość przebadania próbek komercyjnych.
W Polsce codziennie wykonywanych jest kilkanaście tysięcy bezpłatnych testów na obecność koronawirusa metodą RT-PCR. To badanie genetyczne polegające na oznaczeniu w próbce (pobranej z nosa lub gardła) materiału genetycznego koronawirusa SARS-CoV-2. Test RT-PCR jest rekomendowany przez WHO.

ZOBACZ TEŻ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto