Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Guzowska, Piątek i Oleszek w projekcie Stowarzyszenia WAGA

red.
materiały prasowe
"Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym Gdańska", będzie tematem konferencji, która 21 kwietnia br. odbędzie się w Nowym Ratuszu w Gdańsku. W spotkaniu wezmą udział znakomicie goście: Roman Zaborowski, wojewoda pomorski, Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska, Olga Krzyżanowska, Iwona Guzowska, Dariusz Szwed, Iwona Piątek.

Jako prelegenci wystąpią przedstawiciele samorządu, instytucji miejskich, gdańskich uczelni oraz organizacji pozarządowych. Specjalnymi gośćmi będą Burmistrz Nysy (aktualnie jedyny w Polsce sygnatariusz Karty), Pani Jolanta Barska oraz przedstawiciel Związku Miast Polskich, regionalnego reprezentanta Rady Gmin i Regionów Europy, która jest twórcą Karty.

Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn adresowana jest do samorządów lokalnych i regionalnych w Europie, i rekomendowana do podpisania. Podpisanie Karty będzie formalnym wyrazem zaangażowania władz lokalnych w propagowanie zasady równości kobiet i mężczyzn, a także deklaracją wdrażania na własnym terenie wynikających z niej zobowiązań - czytamy we Wprowadzeniu do Karty.

O tym jak i dlaczego warto wprowadzić Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn do życia lokalnego Gdańska będzie można podyskutować w trakcie drugiej części konferencji.

Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym, po 5 latach od usankcjonowania przez Radę Gmin i Reginów Europy, ma szansę stać się dokumentem obowiązującym w Gdańsku.

W Europie już ponad 1023 samorządów jest jej sygnatariuszami. - mówi Elżbieta Jachlewska, współtwórczyni projektu i wiceprezes Stowarzyszenia WAGA, które stworzyło autorski projekt "Bilet do Równości".

Projekt "Bilet do równości" promuje i postuluje wprowadzenie w Gdańsku Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym, która od 2006 r. zobowiązuje samorządy lokalne do propagowania zasad równości kobiet i mężczyzn, czyli m.in.:
- zapewnienia równości kobiet i mężczyzn poprzez poruszanie kwestii różnorodnej dyskryminacji opartej na: płci, rasie, pochodzeniu etnicznym społecznym, cechach genetycznych, języku, religii, przekonaniach politycznych lub innych, przynależności do mniejszości narodowej, niepełnosprawności, wieku, orientacji seksualnej czy statusie społeczno-ekonomicznym;
- eliminacji wszelkich stereotypów opartych na płci oraz włączania kwestii płci do wszystkich działań samorządów lokalnych i regionalnych jako podstawy osiągnięcia równości kobiet i mężczyzn;
- szczegółowego opracowania planów działania i programów wykorzystania środków - uwzględniających równość płci.

- Naszym celem jest takie nagłośnienie i promocja treści i wartości Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym, aby podobne inicjatywy odbyły się także w innych miastach Polski - podkreśla Jachlewska.

Projekt "Bilet do Równości" zakłada promocję treści i wartości Karty i zebranie 2000 podpisów pod Inicjatywą Uchwałodawczą wnioskującą o podpisanie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym oraz złożenie jej w Radzie Miasta Gdańska.

Projekt "Bilet do Równości" powstał podczas warsztatów Active Citizens - Aktywna Społeczność, międzynarodowego projektu British Council prowadzonego jednocześnie w ponad 30 krajach w Europie i na świecie. Strategicznym partnerem na Pomorzu jest Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 - Kandydat. Województwo pomorskie jest pierwszym regionem w Polsce, w którym program jest realizowany. W trakcie cyklu zajęć Active Citizens - Aktywna Społeczność powstało wiele projektów społecznych i kulturalnych poświęconych aktywizacji społeczności lokalnej, przeciwdziałaniu dyskryminacji oraz promocji równości i różnorodności. Dziewięć z nich otrzymało wsparcie finansowe. Dwa - zgłoszone przez Stowarzyszenie WAGA.

- Radni Gdańska otrzymali książeczki z treścią Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym przed sesją 31 marca br. Teraz zapraszamy do rozmów i dyskusji na temat treści i wartości Karty - zachęca Jachlewska.

Kolejnym punktem projektu "Bilet do Równości": będzie 7 maja br., kiedy to na trasie Oliwa - Przymorze - Zaspa - Gdańsk Centrum - Chełm pojedzie specjalny, niskopodłogowy tramwaj.

- Zachęcamy organizacje pozarządowe, którym bliska jest idea równości do udziału w tym wydarzeniu. Liczymy na duże zainteresowanie mieszkańców Trójmiasta naszą akcją, planujemy wiele atrakcji na ten dzień - mówi Elżbieta Jachlewska.

Do przejazdu tramwajem będzie upoważniał specjalnie przygotowany bilet, rozdawany mieszkańcom przed wydarzeniem.

Program konferencji
Godz. 9.30 Rejestracja uczestniczek i uczestników
Godz. 10.00 Powitanie gości przez Wojewodę Pomorskiego Pana Romana Zaborowskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta Gdańsk Pana Bogdana Oleszka.
Godz. 10.10 Słowo wstępne – Olga Krzyżanowska, działaczka społeczna, polityk, senator RP
Godz. 10.15 „Jak zostać sygnatariuszem Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym?” Elżbieta Jachlewska, wiceprezeska Stowarzyszenia WAGA.
Godz. 10.20 „Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym Nysy”. Jolanta Barska, Burmistrz Nysy.
Godz. 10.35 „Doświadczenia z uczenia o równości. Projekt "KiM - kobieta i mężczyzna liderami (i liderkami) pomorskich przedsiębiorstw". Magdalena Żadkowska, asystentka w Zakładzie Socjologii Kultury w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, trenerka w Gdańskiej Fundacja Kształcenia Menadżerów.
Godz. 10.50 „Zrównoważony rozwój na poziomie lokalnym w Europejskiej Karcie Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym”. Dariusz Szwed, polityk, ekonomista, jeden z założycieli i od 2004 współprzewodniczący Partii Zieloni 2004
Godz. 11.05 Wdrożenia Europejskiej Kary Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym przez Radę Gmin i Regionów Europy. Przedstawiciel Związku Miast Polskich z Poznania.
Godz. 11.15 „Równe szanse – sytuacja w organizacjach pozarządowych Gdańska. Przykłady dobrych praktyk.” Kamil Kabasiński, Regionalne Centrum Informacji i Wspierania Organizacji Pozarządowych.
Godz. 11.25 „Weekend z Tatą”. Anna Czajkowska Specjalista ds. Marketingu Centrum Sportu i Rekreacji "Zielona Brama" w Przywidzu.
Godz. 11.35-12.00 – Przerwa kawowa
Godz. 12.00 „Równouprawnienie w Sporcie”. Iwona Guzowska, mistrzyni świata w kickboxingu, boksie zawodowym, posłanka na Sejm RP.
Godz. 12.10 „Gdańsk miastem wolności i równości”. Sławomir Czarnecki, Biuro Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 – Kandydat.
Godz. 12.20 „Równość kobiet i mężczyzn – perspektywa europejska”. Małgorzata Tarasiewicz, Stowarzyszenie Współpracy Kobiet, NEWW Polska (NP).
Godz. 12.30 „Kobiety w polityce”. Iwona Piątek, przewodnicząca Partii Kobiet.
Godz. 12.40 „Prawdziwa równość, czyli współudział kobiet i mężczyzn w różnych aspektach życia regionalnego i lokalnego, jako wymóg rozwoju kraju”. Dr Żaneta Geryk, Wicekanclerz Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku, Radna Miasta Gdańska.
Godz. 12.50 Przeszkody architektoniczne miasta - wpływ na równość szans dla kobiet i mężczyzn? - wprowadzenie do dyskusji. Ewa Lieder, Stowarzyszenie WAGA.
Godz. 13.00 Dyskusja
Godz. 13.20 Poczęstunek przygotowany przez Centrum Sportu i Rekreacji "Zielona Brama" w Przywidzu.

W programie spotkania dedykowane konferencji zapisy video:
Manuella Portier - Project Officer - Citizenship Counsil of European Municipalities and Regions, (Rada Gmin I Regionów Europy)
Marzena Mażewska, autorka książki „ABC Równości - podręcznik samorządowca”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto