MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Homini, czyli człowiekowi. Dom Dziennego Pobytu Homini w Świebodzinie zaprasza

Irena Wojtkiewicz
Dom Dziennego Pobytu Homini w Świebodzinie zaprasza nowych podopiecznych.
Dom Dziennego Pobytu Homini w Świebodzinie zaprasza nowych podopiecznych. Dom Dziennego Pobytu Homini w Świebodzinie
Trwa wiosenna rekrutacja do Domu Dziennego Pobytu Homini w Świebodzinie. Jeszcze do niedawna przyszłość placówki nie była pewna. Teraz jednak Homini może kontynuować swoją działalność.

Dom Dziennego Pobytu Homini w Świebodzinie zaprasza seniorów

Dom Dziennego Pobytu Homini w Świebodzinie świadczy usługi opieki wytchnieniowe w ramach pobytu dziennego dla osób z niepełnosprawnością z powiatu świebodzińskiego. Zapewnia wsparcie członkom rodzin lub opiekunom sprawujących bezpośrednią opiekę nad dorosłymi osobami z niepełnosprawnością poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usług opieki wytchnieniowej w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa”.

Zobacz zdjęcia z placówki!

Losy placówki były zagrożone

Dom Dziennego Pobytu Homini działa już od pięciu lat. Opiekę tam mogą znaleźć osoby niesamodzielne, niepełnosprawne, które z różnych przyczyn wymagają pomocy. Pod koniec ubiegłego roku losy placówki, bez której wiele osób nie wyobraża sobie codzienności, były zagrożone. Na ten temat toczyły się rozmowy, a plany były takie, by Homini istniało dalej. Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji Pomost, które prowadzi placówkę, ostatecznie zyskało środki, by ją utrzymać.

Opieka sprawowana może być na dwa sposoby, czyli w domu podopiecznego, gdzie zapewniamy wsparcie czynności samoobsługowych, pielęgnacyjnych, pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego, przemieszczanie się, podejmowanie aktywności życiowej oraz w Domu Dziennego Pobytu Homini - informuje Katarzyna Jażdżewska, kierownik placówki.

Opieka dla mieszkańców powiatu świebodzińskiego

Homini, czyli w dosłownym tłumaczeniu człowiekowi, to trafne hasło. U samego progu placówki można zauważyć rodzinną atmosferę. Uśmiechnięci seniorzy, pochłonięci wykonywaniem prac plastycznych, nucą znajomą melodię. Widać gołym okiem, że w tym miejscu czują się bardzo dobrze. W placówce czas spędzają podopieczni w wieku od 70 do nawet 94 lat. Są to głównie mieszkańcy Świebodzina, ale DDP jest dla mieszkańców całego powiatu. Stąd też na wyposażeniu jest specjalny bus, który może przywieźć i odwieźć seniora do miejsca zamieszkania.

Dzięki temu seniorzy mają okazję brać udział w zajęciach tematycznych, muzykoterapii, różnorodnych grach wspólnie spędzając czas, prowadząc rozmowy. Pomimo trwającej pandemii zaglądają, choć rzadziej, do nas również dzieci ze szkół i przedszkoli, więc międzypokoleniowa współpraca się rozwija. Seniorom zapewnione są ciepłe posiłki i napoje - wyjaśnia kierownik.

- Nasi podopieczni to osoby w sędziwym wieku, więc czasem nie mogą się we wszystko angażować, ale dla nich najważniejsze jest to, że nawet zwykłe czynności, które do tej pory robili samotnie, w domu, tu mogą zrobić wspólnie. Niektórzy chcą po prostu posłuchać, uczestniczyć, nawet nie zawsze rozmawiać, ale to, że są obecni wśród innych, to dla nich bardzo ważne - podsumowuje Katarzyna Jażdżewska.

Dom Dziennego Pobytu mieści się w budynku plebani, w Parku Chopina. Do dyspozycji podopiecznych jest pokój dzienny, w którym odbywają się zajęcia, stołówka z niewielką kuchnią, oraz pokój do wypoczynku. Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie pod numerem telefonu 666 341 779.

od 7 lat
Wideo

Temat aborcji wraca do Sejmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto