Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hubert podbił góry! Nastolatek z powiatu świebodzińskiego zajął pierwsze miejsce podczas Sabałowych Bajań

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
W 55. Sabałowych Bajaniach wzięła udział młodzież z granicy województwa lubuskiego i wielkopolskiego.
W 55. Sabałowych Bajaniach wzięła udział młodzież z granicy województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Wojciech Wittke/ Krystyna Prządka
Sabałowe Bajania to ogólnopolski festiwal folkloru, na który przyjeżdżają uczestnicy z całej Polski, w tym ci z granicy województwa lubuskiego i wielkopolskiego. W tym roku kilkoro z nich osiągnęło spore sukcesy, a jedyny w tym gronie Lubuszanin zdobył pierwsze miejsce.

W tegorocznych 55. Sabałowych Bajaniach, czyli konkursie odbywającym się w Bukowinie Tatrzańskiej i kultywującej polski folklor, wziął udział także mieszkaniec powiatu świebodzińskiego. I to z sukcesem!

Sabałowe Bajania

W Sabałowych Bajaniach mogą wziąć udział gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy, drużbowie i starości weselni. Uczestnicy konkurują ze sobą w trzech kategoriach wiekowych: dziecięcej, młodzieżowej i dla dorosłych. Festiwal trwa kilka dni i co roku przyciąga miłośników folkloru.

Są uczestnicy z całej Polski, ale z lubuskiego zazwyczaj bardzo mało. Od kilku lat województwo reprezentuje jedynie Dąbrówka Wielkopolska

- mówi Jan Przączka, jeden z uczestników festiwalu, mieszkający w Zbąszyniu.

Zobacz: NM Świebodzin: Sabałowe Bajania, występ Huberta Wittke

Sukces Lubuszanina

Jan Przączka gry na dawnych instrumentach uczy młodzież i dzieci. Na konkurs wybrał się jako uczestnik, ale także właśnie jako opiekun szóstki swoich uczniów, którzy pochwalili się swoimi talentami w konkursie instrumentalistów w kategorii młodzieżowej.

Ja grałem na koźle weselnym i skrzypcach. W tej kategorii trzeba zagrać cztery - pięć utworów o zróżnicowanym charakterze w ciągu 10 minut

- opowiada Przączka. Mężczyzna zdobył drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej. Sukcesami mogą się pochwalić także jego uczniowie, w tym Hubert Wittke z Dąbrówki Wielkopolskiej.

Wyniki:

  • Hubert Wittke - klarnet i mazanki (rodzaj trzystrunowych skrzypiec) - I miejsce (nagroda: góralska spinka i nagroda pieniężna), Dąbrówka Wielkopolska
  • Dominik Kierecki - kozioł biały - II miejsce, Siedlec
  • Łukasz Piątek - kozioł biały - III miejsce , Zbąszyń
  • Weronika Śliwa - klarnet - III miejsce (ex aequo), Przyprostynia
  • Justyna Trześniewska - skrzypce - wyróżnienie, Zbąszyń

W sumie w festiwalu wzięło udział 49 instrumentalistów, z czego 32 dorosłych, 13 reprezentujących młodzież i czworo dzieci.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto