MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ile zarabiają i na co wydają kasę Lubuszanie? Wiadomo, czego kupują znacznie więcej, a czego mniej. Są nowe i zaskakujące dane

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Niższa niż przed rokiem była m.in. pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach (o ponad 21%) - wynika z danych urzędu.
Niższa niż przed rokiem była m.in. pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach (o ponad 21%) - wynika z danych urzędu. Mariusz Kapała
Lubuszanie ostatnio zdecydowanie rzadziej kupowali odzież, buty i tekstylia. Za to niemal jeszcze raz tyle, co w listopadzie 2022 roku, wydali na lekarstwa i sprzęt rehabilitacyjny. Wiadomo też, ile mieszkańcy województwa zarabiają i kto dostał podwyżkę.

Koniunktura gospodarcza w województwie lubuskim. Nowe dane

Lubuszanie, którzy pracują w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie ubiegłego roku przeciętnie mieli 6721,57 zł miesięcznego wynagrodzenia brutto, to o ponad 11 proc. więcej niż przed rokiem.
Lubuski Ośrodek Badań Regionalnych systematycznie podsumowuje sytuację gospodarczą w województwie lubuskim. Najnowsze dane dotyczą końcówki 2023 roku. Okazuje się, że przeciętne zarobki wzrosły niemal we wszystkich obserwowanych sekcjach sektora przedsiębiorstw.

Największymi podwyżkami pensji cieszyli się pracownicy firm zajmujących się informacją i komunikacją (o 43%). W tym samym sektorze zanotowano też najwyższe wynagrodzenie, przekraczało średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w województwie ponad dwukrotnie. Podwyżki miały też osoby pracujące w administrowaniu i działalności wspierającej (o 27%).

Najgorzej zarabiali pracownicy podmiotów zajmujących się zakwaterowaniem i gastronomią oraz administrowaniem i działalnością wspierającą.

Zarobki Lubuszan. Kto miał podwyżkę?

A na co wydawaliśmy nasze pieniądze? W listopadzie 2023 r. w porównaniu z listopadem 2022 sprzedaż detaliczna zmniejszyła się o ponad 23 procent.

– W skali roku najbardziej (o 49%) zmniejszyła się sprzedaż w przedsiębiorstwach prowadzących głównie sprzedaż tekstyliów, odzieży i obuwia. Niższa niż przed rokiem była także m.in. pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach (o ponad 21%). Zwiększyła się natomiast m.in. sprzedaż w firmach zajmujących się sprzedażą farmaceutyków, kosmetyków i sprzętu ortopedycznego (o niemal 93%) – podaje w zestawieniu Roman Fedak, dyrektor Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze.

Z badań urzędu wynika też, kto ostatnio stracił pracę. Największy (o ok. 15%) spadek przeciętnego zatrudnienia, w skali roku, odnotowały ponownie przedsiębiorstwa zajmujące się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną.

Więcej osób niż w listopadzie 2022 r. zatrudniali pracodawcy m.in. w sekcjach: zakwaterowanie i gastronomia, dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja oraz transport i gospodarka magazynowa. Na koniec listopada ub. roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 15,1 tys. bezrobotnych, o ok. 1% mniej niż rok wcześniej. W tym czasie stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 4,3% i nie zmieniła się w relacji do stanu w końcu listopada 2022 r.

Lubuski rynek pracy. Gdzie spadło bezrobocie?

Spadek stopy bezrobocia rejestrowanego zanotowano w 7 powiatach, największy w powiecie zielonogórskim (o 1,3 p. proc.). Największy wzrost zanotowano w powiecie nowosolskim oraz w mieście na prawach powiatu Zielona Góra (po 0,4 p. proc.). Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zaobserwowano ponownie w powiecie słubickim (2,1%), natomiast najwyższą w powiecie strzelecko-drezdeneckim (8,4%). W listopadzie 2023 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 2,1 tys. ofert zatrudnienia, to o ponad 15% więcej niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku.

Według stanu na koniec listopada 2023 r. w województwie lubuskim w rejestrze REGON zarejestrowanych było 130,7 tys. podmiotów gospodarki narodowej, tj. o ok. 3% więcej niż w listopadzie poprzedniego roku. Najwięcej przybyło firm prowadzących działalność w zakresie finansów i ubezpieczeń oraz informacji i komunikacji (po ok. 7%). W listopadzie ub.r. do rejestru wpisano 785 nowych podmiotów, a wykreślono z niego 477.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: W Świebodzinie odbyło się spotkanie partnerów lokalnego rynku pracy, zorganizowane przez Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ile zarabiają i na co wydają kasę Lubuszanie? Wiadomo, czego kupują znacznie więcej, a czego mniej. Są nowe i zaskakujące dane - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto