Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zarejestrować auto w Świebodzinie? Rejestracja pojazdu po telefonicznym umówieniu wizyty w urzędzie

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Przez koronawirusa liczba osób, które chcą załatwić sprawę w wydziale komunikacji w Świebodzinie wzrosła dwukrotnie
Przez koronawirusa liczba osób, które chcą załatwić sprawę w wydziale komunikacji w Świebodzinie wzrosła dwukrotnie Powiat Świebodziński
Od dwóch tygodni wydział komunikacji w starostwie powiatowym w Świebodzinie wznowił obsługę bezpośrednią interesantów. Od 4 maja wydział obsługuje bezpośrednio interesantów, jednak po wcześniejszym umówieniu telefonicznym pod nr 68 47 55 309. Czytelniczka skarży się, że dzwoni do urzędu i nie udaje jej się zarejestrować. Sprawdziliśmy jak działa wydział komunikacji w Świebodzinie.

Jak zarejestrować auto?

Czytelniczka pyta, czy ma zrezygnować z pracy, żeby zarejestrować auto? - Jak ktoś pracuje, to nie zarejestruje auta. To przesada siedzieć cały dzień na telefonie. Dlaczego u nas są takie problemy a w innych miastach jest łatwiej - denerwuje się mieszkanka Świebodzinia.

W celu załatwienia sprawy, po wcześniejszej rejestracji wizyty w wydziale, należy przygotować komplet wymaganych dokumentów i tablic rejestracyjnych (jeżeli są wymagane) wraz z wypełnionym wnioskiem oraz potwierdzeniem uiszczenia opłaty za daną czynność. Co ważne, na miejscu można dokonać płatności kartą płatniczą. W przypadku płatności za pośrednictwem terminala płatniczego nie ma obowiązku załączania do wniosku potwierdzenie uiszczenia opłaty.

Te dokumenty pobierzemy drogą elektroniczną

Informacje oraz dokumenty do pobrania ze strony powiatu świebodzińskiego:
- rejestracja pojazdów
https://bip.wrota.lubuskie.pl/spswiebodzin/procedury/226/wydzial/23/
- prawa jazdy
https://bip.wrota.lubuskie.pl/spswiebodzin/procedury/226/wydzial/21/

Istnieje również możliwość załatwienia sprawy za pośrednictwem:

- Elektronicznej Skrzynki Podawczej Systemów Pojazd i Kierowca
https://www.esp.pwpw.pl
- platformy ePUAP
http://www.swiebodzin.pl/PL/34/Elektroniczna_skrzynka_podawcza/
oraz w przypadku braku profilu zaufanego
- tradycyjną pocztą ( wysyłając komplet wymaganych dokumentów, tablic rejestracyjnych, wypełnionego wniosku oraz potwierdzenia uiszczenia opłaty.

W związku z panującą sytuacją oraz okresem, w którym urząd pracował tylko za pomocą platform elektronicznych oraz tradycyjnej poczty, liczba osób chcących załatwić sprawy w powiatowym wydziale komunikacji i transportu wzrosła dwukrotnie

– informuje Małgorzata Kardzie, naczelnik wydziału komunikacji i transportu w starostwie powiatowym w Świebodzinie. - Terminy rejestracji wizyt są tygodniowe. Obecnie po wznowieniu bezpośredniej obsługi interesantów, osoby umówione oczekują na wizytę przed urzędem oraz podczas wizyty w wydziale przestrzegane są wszelkie zasady bezpieczeństwa związane z pandemią COVID-19 – dodaje pani naczelnik.

Przed pójściem do urzędu skompletuj dokumenty

W celu zachowania wszystkich nałożonych restrykcji do zapewnienia bezpieczeństwa osób pracujących w urzędzie mających bezpośredni kontakt z dużą liczbą osób wskazane jest, aby osoby przychodziły z kompletem niezbędnych dokumentów (tablicami jeżeli są wymagane) wraz z wypełnionym wnioskiem oraz potwierdzeniem uiszczenia opłaty w przypadku innej niż poprzez terminal płatniczy co umożliwi szybkie i sprawne załatwienie sprawy.

- Liczba chętnych osób jest większa niż liczba dostępnych miejsc, dlatego do niektórych czynności polecamy załatwienie sprawy za pośrednictwem platformy elektronicznej ePUAP (zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu). Osobom, które ze względu na brak terminu lub inny powód nie mogą osobiście załatwić sprawy w wydziale komunikacji sugerujemy przesłanie kompletu wymaganych dokumentów tradycyjną pocztą – sugeruje M. Kardzie.

Obowiązek wydłużony do 180 dni

Ważna informacja dla osób, które z różnych przyczyn nie mogły lub nie mogą w terminie załatwić spraw w powiatowym wydziale komunikacji i transportu jest to, że obowiązek rejestracji pojazdu czy zawiadomienia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu wydłuża się do 180 dni.
Dotyczy to:
- pojazdu, nie będącego nowym pojazdem, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej nie później niż 30 dni przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw;

- pojazdu zarejestrowanego nabytego lub zbytego nie później niż 30 dni przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa weszła w życie 31 marca 2020 r., oznacza to, że dłuższy 180-dniowy termin na dokonanie czynności w wydziale komunikacji dotyczy pojazdów sprowadzonych, zbytych lub nabytych od dnia 1 marca 2020 r.

Ważność terminowych praw jazdy w czasie epidemii COVID-19

– Orzeczenia lekarskie wydane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich, których ważność upłynęła po 7 marca 2020 r., zachowują ważność, nie dłużej jednak niż do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Kierowcy wykonujący przewozy drogowe nie są zobowiązani do przechodzenia i dostarczania okresowych badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy.

Na podobnych zasadach (nie dłużej niż do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii) zachowują ważność także te orzeczenia, których konieczność posiadania regulują odrębne przepisy w zakresie badań lekarskich lub psychologicznych.

TU ZNAJDZIESZ KONTAKTY DO WYDZIAŁU KOMUNIKACJI W ŚWIEBODZINIE
https://www.wydzialkomunikacji.pl/wydzial-komunikacji-swiebodzin/

Po odwołaniu staniu epidemii kierowcy będą musieli odbyć te badania w terminie 60 dni od daty odwołania stanu epidemii. - Dla kierowcy oznacza to, że jego terminowe prawo jazdy zachowuje ważność do czasu odwołania stanu epidemii. Następnie musi pamiętać o limicie 60 dni na załatwienie formalności, w tym badań lekarskich oraz psychologicznych (o ile takie są wymagane) i wymianę dokumentu prawa jazdy na nowy blankiet – wyjaśnia M. Kardzis.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz załatwianie spraw w wydziale komunikacji w Świebodzinie?

PRZECZYTAJ TAKŻE

ZOBACZ TAKŻE: Obowiązek zakrywania ust i nosa również w prywatnym samochodzie?

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto