Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jemiołów potrafi się promować z klasą. Już wiele lat temu mieszkańcy nastawiali się na agroturystykę [ZDJĘCIA]

Renata Zdanowicz
Będąc w Jemiołowie trzeba koniecznie zajrzeć do skansenu i kuźni pana Mirosława. Którędy tam dojść? Wskażą drogowskazy pana Arkadiusza.
Będąc w Jemiołowie trzeba koniecznie zajrzeć do skansenu i kuźni pana Mirosława. Którędy tam dojść? Wskażą drogowskazy pana Arkadiusza. archiwum prywatne, RZ, WUZ
Dziesięć lat temu mieszkańcy uznali jemiołuszkę za symbol swojej miejscowości. Dwa lata temu zdobyli tytuł najpiękniejszej lubuskiej wsi. W lipcu odbyła się tam impreza o randze wojewódzkiej - Piknik Zdrowia. Teraz wieś szykuje się do dożynek.

Jemiołów to miejscowość jedyna i niepowtarzalna w naszym regionie. Wśród licznych lokalnych inicjatyw, niewątpliwie wyróżniają się corocznie organizowane obchody święta plonów. Wielkim wyzwaniem była również lipcowa impreza o randze wojewódzkiej. Na Pikniku Zdrowia stawili się dyrektorzy szpitali, nad którymi pieczę sprawuje lubuska marszałek i sama pani marszałek Elżbieta Anna Polak. Do Jemiołowa przyjechało też dużo ważnych gości, a miejscowy chleb ze smalcem i inne pyszności z ekogospodarstw próbowała nawet sama Ewa Minge, światowej sławy projektantka i ambasadorka województwa lubuskiego.

Jemiołów pokochali także turyści. Przybyszów już od wjazdu do miejscowości witają ciekawe rzeźby drewniane, wykonane przez miejscowego artystę - Arkadiusza Świerzko. Charakterystyczne figurki można spotkać w każdym zakątku wioski. Dużo mówią o życiu jej mieszkańców. Dzięki kilku zabawnym drogowskazom rozmieszonym po wiosce, nikt nie ma prawa się w Jemiołowie zgubić. Za to od razu wiadomo, którędy zmierzać do sołtysa, na rozgrywki piłkarskie miejscowej drużyny lub do skansenu.

Co jeszcze wyróżnia Jemiołów? Dziesięć lat temu świętowano z okazji przyjęcia nowego herbu wsi oraz otwarcia symbolicznej kuźni w miejscowym skansenie maszyn rolniczych, urządzonej przez Mirosława Chochoła. Wyjeżdżając z Jemiołowa należy pamiętać, by u kowala pana Mirka zaopatrzyć się koniecznie w podkowę przynoszącą szczęście. Żelazne podkówki są wytwarzane dzięki zachowanym oryginalnym narzędziom kowalskim.

Lokalne wydarzenia stanowią też okazję do prezentacji miejscowych artystów. Wiersze Krystyny Mucha, hafty krzyżówkowe Romy Chochoł, serwetki Genowefy Czarneckiej i pająki ludowe Marii Paszyk cieszą wzrok i słuch osób przybyłych na imprezy.

Jemiołów potrafi się promować z klasą i nie nachalnie. Już wiele lat temu mieszkańcy podkreślali, że przyszłość swojej wsi wiążą z agroturystyką. Stąd na imprezach pojawiają się też produkty z ekologicznych gospodarstw. Można przede wszystkim kosztować zdrowych i pysznych miodów oraz wielu rodzajów serów.

Malownicze tereny Jemiołowa położone są blisko Łagowa, zachęcają turystów do uprawiania turystyki aktywnej i spędzenia wolnego czasu w otoczeniu przyrody i spokoju.

ZOBACZ TAKŻE: Jemiołów: Lubuski Piknik Zdrowia 2018

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto