Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kępsko i Niekarzyn - tereny zagrożone ptasią grypą!

Alicja Kucharska
Tablica ostrzegawcza ustawiana przed wjazdem do Rosina
Tablica ostrzegawcza ustawiana przed wjazdem do Rosina Renata Zdanowicz
W związku z ujawnieniem w Sulechowie 33. ogniska wysoce zjadliwej ptasiej grypy, podjęto decyzję o włączeniu części powiatu świebodzińskiego do obszaru zagrożonego.

Obszarem zapowietrzonym nazywa się obszar znajdujący się w promieniu trzech kilometrów od ogniska choroby, natomiast obszar zagrożony – w promieniu dziesięciu kilometrów. W obu przypadkach mieszkańcy tych terenów podlegają szeregom nakazów, zakazów i środków kontroli.

- Obszar zagrożony objął swoim zasięgiem Kępsko (gmina Świebodzin) oraz Niekarzyn (gmina Skąpe) – informuje Piotr Krzywy, kierownik powiatowego centrum zarządzania kryzysowego.

Wczoraj (25 stycznia), od rana, przedstawiciele gminy, policji oraz weterynarii pojawiali się w obu wioskach informując o nakazach, zakazach i obowiązkach oraz dokonywali inwentaryzacji (perlustracji) gospodarstw indywidualnych.

Na obszarze zagrożonym należy niezwłocznie oczyścić o odkazić środki transportu wykorzystywanego do transportu drobiu i innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub innych substancji, które mogły zostać skażone wirusem. Należy też pamiętać o obowiązkach, m. in. konieczności odosobnienia drobiu lub innych ptaków w gospodarstwie, zgłaszania miejsc, w których utrzymywany jest drób, utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający dostęp do zbiorników wodnych.

W środę (25 stycznia), późnym wieczorem, starosta świebodziński zwołał powiatowy zespół zarządzania kryzysowego, podczas którego ustalono, że granice obszaru zagrożonego na terenie dwóch gmin zostaną oznakowane tablicami „Grypa ptaków obszar zagrożony. Wprowadzanie i wyprowadzanie zwierząt wzbronione”. Ponadto, o nakazach i zakazach poinformowano wszystkich mieszkańców wsi. Zostali również wyposażeni w ulotki informacyjne. Zarządzono także dalszą perlustrację gospodarstw indywidualnych i wdrażanie zaleceń bioasekuracji. Ponadto przedstawiciele gmin muszą składać meldunki o bieżącej sytuacji oraz podjętych i realizowanych działaniach dwa razy dziennie.

- Wirus ptasiej grypy nie jest groźny dla człowieka, ale zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej, żeby zminimalizować jakiekolwiek ryzyko, należy unikać bezpośredniego kontaktu z ptactwem – nie dotykać ptaków, używać jednorazowych rękawiczek by unikać kontaktu z ptasimi odchodami, np. podczas mycia samochodu czy okien – dodaje P. Krzywy. Ponadto należy dokładnie myć naczynia, noże, deski, które miały kontakt z surowym mięsem drobiowym. Mięso drobiowe i jaja trzeba poddawać obróbce termicznej, powstrzymywać się od jedzenia surowych jaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto