Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komputer to dziś dla ucznia naturalne środowisko pracy

Redakcja
Jarosław Miłkowski
Szkoły uczą dziś zawodów aż miło. W Zielonej Górze kształcą choćby techników przemysłu mody. W Gorzowie właśnie powstały nowoczesne pracownie ze sprzętem za ponad 2 mln zł. A komputeryzacja sprawia, że nauka jest przyjemnością.

- Patrząc na ten sprzęt aż chce się uczyć. Dzięki niemu na pewno będzie to przychodziło o wiele łatwiej – mówił nam we wtorek 10 września Filip Karwacki, z II klasy mechatronicznej w Zespole Szkół Mechanicznych w Gorzowie. Spotkaliśmy go wczoraj na otwarciu nowoczesnych pracowni, jakie powstały w gorzowskim Centrum Kształcenia Zawodowego. Za prawie 2,08 mln zł stworzono trzy pracownie hydrauliki, pneumatyki, automatyki i sterowników programowalnych. Mają one służyć nie tylko uczniom techników czy szkół branżowych. – Będziemy też zapraszali młodzież, dorosłych, przedszkolaków – mówiła Dorota Kaczmarek, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego.

- Szkoły mocno się zmieniły. Na warsztatach są już w nich roboty. A kształcą we wszystkich kierunkach – mówi Stanisław Owczarek, dyrektor Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Jakie są dziś najpopularniejsze kierunki? - Młodzież najchętniej wybiera informatykę. W ofercie pojawił się programista. W Gorzowie uczy się tego zawodu już ponad 300 osób. Popularny jest też teleinformatyk. Ten wybór jest oczywisty. Młody człowiek spędza przy komputerze bardzo dużo czasu. To dla niego jest więc naturalne środowisko pracy. I są to te kierunki, których rynek pracy oczekuje – mówi Agnieszka Beszczyńska, koordynator programu „Zawodowcy w Gorzowie 2.0”, w ramach którego młodzież ma m.in. kursy, warsztaty, szkolenia czy wizyty studyjne w renomowanych i innowacyjnych przedsiębiorcach.

- Jedne z najpopularniejszych kierunków to operatorzy i mechatronice – dodaje S. Owczarek z izby przemysłowo-handlowej. Ona z kolei realizuje projekty dla uczniów z całego regionu.

- Uczniowie jadą do porządnych zakładów pracy. Tam spotykają się i z organizacją pracy, i z nowoczesną technologią. Przez trzy lata zorganizowaliśmy już 3,5 tys. praktyk. Cieszymy się, bo to przerosło nasze oczekiwania – dodaje dyrektor izby.

Zmiana w szkołach nastąpiła w ostatnich latach. Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu pracodawcy mówili GL, że szkoły nie odpowiadają na zapotrzebowania rynku pracy, a w warsztatach stoi sprzęt z zamierzchłej epoki. To oraz mniejsze zainteresowanie szkołami uczącymi zawodu sprawiło, że dziś brakuje specjalistów. Nie bez znaczenia jest też niskie bezrobocie. W Lubuskiem wynosi ono 5,1 proc., ale w Gorzowie to już tylko 2,3 proc., a w Zielonej Górze 3 proc.

- W każdej branży brakuje pracowników – mówi Owczarek. A Beszczyńska dodaje, że pracodawcy pozyskują pracowników już w II czy III klasie szkoły ponadpodstawowej.

O tym, w jakim kierunku powinno iść szkolnictwo zawodowe rozmawiają też m.in. w powiecie nowosolskim. Chcemy odpowiadać na zapotrzebowania zarówno przedsiębiorców, jak i szkół – mówi Sylwia Wojtasik, członek zarządu powiatu. – Z dotychczas przeprowadzonych spotkań wynika, że największe zapotrzebowanie jest u nas na mechanika samochodowego, brakuje też fryzjerów. Odradza się na nowo kierunek tapicera – dodaje S. Wojtasik.
Podobne spotkania są też w powiecie żagańskim. Tu też brakuje rąk do pracy. – Pracodawcy najbardziej potrzebują pracowników po szkołach zawodowych. Jeśli, na przykład, właściciel piekarni dostanie ucznia na praktyki i wykształci go, chce go zatrzymać u siebie – mówi Anna Michalczuk, wicestarosta powiatu.

Ewa Minge patronuje klasie
- W tym roku szkolnym wprowadziliśmy nowy zawód. Jest to technik przemysłu mody, klasa pod patronatem zielonogórskiej projektantki Ewy Minge - mówi Bożena Bogucka, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze. - Technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik fotografii multimediów - to z kolei najbardziej pożądane zawody z branży graficzno-poligraficzne - to jest na poziomie technikum. A jeśli chodzi o szkołę branżową, najbardziej pożądane zawody to fryzjer i kucharz.

Kształcą się u liderów na rynku pracy
- Proponujemy naukę w zawodach dobrze płatnych i bardzo poszukiwanych na rynku pracy. Nasi uczniowie odbywają praktyki u liderów na rynku w klasach patronackich - Lumel Alucast oraz Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego i w około 40 innych zakładach pracy - mówi natomiast Katarzyna Niedźwiecka, dyreltor Zespołu Szkół Zawodowych w Zielonej Górze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto