Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec z szarymi, odrapanymi, zaniedbanymi budynkami przy Armii Krajowej? Ulica zmienia swoje oblicze! Rozpoczął się kolejny remont

Tomasz Rybarczyk, Leszek Kalinowski
Odnawiana w tej chwili kamienica przy ul. Armii Krajowej 27 w Sulechowie
Odnawiana w tej chwili kamienica przy ul. Armii Krajowej 27 w Sulechowie Tomasz Rybarczyk urząd miasta Sulechów
Główna ulica miasta od dawna straszyła swoim wyglądem. Budynki były szare, odrapane, zaniedbane. Ale się to zmienia. Rozpoczęły się kolejne prace remontowe, tym razem dotyczą one budynku przy ulicy Armii Krajowej 27

Burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys na początku swojej kadencji przyznał, że zależy mu na zmianie wizerunku miasta. I w miarę możliwości będzie się starał, by miasto było bardziej zielone, przyjazne mieszkańcom, a zabytkowe kamienice sukcesywnie odzyskiwały swój dawny blask. Tak się też dzieje.

Zmieni się elewacja, ale nie tylko

W ramach działań remontowych, mających na celu podnoszenie standardów technicznych budynków mieszkalno-użytkowych, będących w zasobach Zakładu Gospodarowania Mieniem Komunalnym, rozpoczęły się prace remontowe budynku przy ulicy Armii Krajowej 27. Odnawiana jest elewacja oraz prowadzona termomodernizacja. Sulechowski magistrat zakłada, że w każdym kolejnym roku zostaną odnawiane kolejne kamienice w mieście i tym samym będzie się zmieniał obraz staromiejskich zabudowań.

Restauracja kamienic jest jedną z wielu działalności budżetowych gminy Sulechów, która zakłada odnawianie reprezentacyjnych przestrzeni publicznych o wysokich walorach urbanistyczno-architektonicznych, ochronę wartości historycznych oraz niepowtarzalności przestrzeni miejskiej poprzez utrzymanie i eksponowanie charakterystycznych, wartościowych cech miejskiej zabudowy mieszkalnej i jej kompozycji.

W 2019 roku przy współudziale gminy została przeprowadzona termomodernizacja oraz remont elewacji budynków przy ulicach: Brama Piastowska 4, Tkacka 5, Armii Krajowej 7 i 28.

Jak to jest w Zielonej Górze?

W samorządowej stolicy województwa od lat rada przeznacza od 1 do 1,3 mln zł na dofinansowania rewitalizacji. Warunek jest taki, że kamienica musi być zabytkowa i znajdować się na starówce, wyjątkowo w innej części miasta. Z tej możliwości korzystają wspólnoty czy właściciele domów. Co roku do urzędu miasta (w wydziale inwestycji wyodrębniono tu specjalną komórkę, która zajmuje się rewitalizacją) wpływa od 70 do 80 wniosków. By spełnić wszystkie prośby, miasto musiałoby co roku przeznaczać na dofinansowanie około 4,5 mln zł. Tymczasem co roku udaje się wyremontować 20-30 kamienic. Nie tylko pojawiają się nowe elewacje. Miastu zależy na kompleksowych remontach. Dlatego proporcjonalnie przeznacza pieniądze na wymianę dachów, okien, drzwi, a także na przywracanie dawnego blasku klatkom schodowym. Do tej pory dzięki programowi rewitalizacji udało się wyremontować ponad sto kamienic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto