Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Używane maseczki nie chronią przed koronawirusem, a mogą być bardziej niebezpieczne niż ich brak? Tak twierdzą naukowcy

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Z badan naukowców wynika, że powinniśmy nosić nowe maseczki ochronne przed koronawirusem. Używane nie tylko nie pomagają, ale mogą nawet nam zaszkodzić.

Noszenie używanej maseczki ochronnej na twarz może być bardziej niebezpieczne niż jej brak, jeśli chodzi o ochronę przed koronawirus, wynika z najnowszych badań naukowców.

Nowa trójwarstwowa maska ​​chirurgiczna jest skuteczna w 65 procentach w filtrowaniu cząstek występujących w powietrzu - ale gdy jest używana, liczba ta spada do 25 procent, wynika z badania artykułu opublikowanego w miesięczniku Physics of Fluids.

Naukowcy z University of Massachusetts Lowell i California Baptist University twierdzą, że maski spowalniają przepływ powietrza, przez co ludzie są bardziej podatni na wdychanie cząstek - a brudna maska ​​na twarz nie może skutecznie odfiltrować najmniejszych kropelek.

Naturalne jest myślenie, że noszenie maski, bez względu na to, czy jest nowa, czy stara, zawsze powinno być lepsze niż sytuacja, kiedy maseczki nie zakładamy - mówi autor artykułu Jinxiang Xi.

Nasze wyniki pokazują jednak, że to przekonanie jest prawdziwe tylko w przypadku cząstek większych niż 5 mikrometrów, ale nie w przypadku drobnych cząstek mniejszych niż 2,5 mikrometra, dodaje Xi.

Aby dojść do tych ustaleń, naukowcy wykorzystali komputerowy model osoby noszącej plisowaną trójwarstwową maskę chirurgiczną, aby śledzić, w jaki sposób zakrywająca twarz maseczka wpływa na przepływ powietrza i jak przechodzą przez nią cząsteczki.

Przyjrzeli się również, jak maleńkie kropelki osiadają na twarzy, na drogach oddechowych i gdzie osadzają się w nosie, gardle lub na płucach.

Odkryli, że noszenie maski znacznie spowalnia przepływ powietrza, zmniejszając jej skuteczność i czyniąc taką osobę bardziej podatną na wdychanie aerozoli do nosa - tam, gdzie koronawirus lubi się osadzać.

W tym badaniu odkryliśmy, że skuteczność ochronna maski dla dróg oddechowych przez nos zmniejsza się przy niższych prędkościach przepływu wdechowego - czytamy w badaniu.

Zakładki maski twarzowej również znacząco wpływają na wzorce przepływu powietrza, a ich skuteczność zmienia się wraz z częstszym użyciem maseczki - stwierdzili naukowcy. Zespół planuje więc zbadać, jak kształty masek wpływają na ochronę przed koronawirusem.

Mamy nadzieję, że organy ds. Zdrowia publicznego wzmocnią obecne środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa, takie jak wybór skuteczniejszej maseczki, odpowiednie jej noszenie dla zapewnienia najwyższej ochrony oraz unikanie używania nadmiernie używanej lub przeterminowanej maski chirurgicznej – dodaje Xi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus. Używane maseczki nie chronią przed koronawirusem, a mogą być bardziej niebezpieczne niż ich brak? Tak twierdzą naukowcy - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto