Mariusz Kapała
Koszykarze Enei Zastalu BC Zielona Góra zakończyli sezon 2020/21.
Koszykarze Enei Zastalu BC Zielona Góra zakończyli sezon 2020/21. Mariusz Kapała / GL
Niespodzianki nie było, bo chyba być nie mogło. Koszykarze Enei Zastalu BC Zielona Góra uległ w hali CRS Uniscowi Kazań. Przegraliśmy (79:90) z rosyjskim zespołem w pierwszej rundzie play off ligi VTB 0:2. Był to jednocześnie ostatni mecz naszej drużyny w tym sezonie.

Enea Zastal BC Zielona Góra - Unics Kazań 79:90

• Kwarty: 25:24, 12:15, 19:27, 23:24.
  • Enea Zastal BC: Richard 20 (2), Brembly 12 (2), Freimanis 10 (2), Koszarek 8 (2) Groselle 4 oraz: Bowlin 15 (4), Smith 5 (1), Berzins 5.
  • Unics: Holland 17 (3), Wolters i White po 15 (3), Klimenko 8, Żbanow 4 oraz: Smith 18 (4), Uzinskij 7, Brown 6, Siergiejew 3 (1), Antipow i Razumow po 0.

Biorąc pod uwagę wielkie zmęczenie zielonogórzan (był to ich 73 mecz w tym sezonie) i pewny sukces Unicsu w pierwszym meczu, trudno było być optymistą. Jednak zielonogórzanie nie odpuścili i dopóki mogli, dzielnie rywalizowali z faworyzowanym i w tym momencie silniejszym rywalem. Jednak po naszym zespole widać było trudny sezonu, szczególnie po Geoffreyu Groselle'u i Rolandsie Freimanisie. Rosjanie podeszli do tego meczu bardzo pewni siebie, bo ich trener długo trzymał na ławie swojego najlepszego zawodnika Jamara Smitha.

Zielonogórzanie przegrywali na początku 2:7, ale potem dawali radę. Prowadzili po rzucie Krisa Richarda w 5 min 10:9 i potrafili utrzymać to prowadzenie aż do połowy drugiej kwarty. Unics w tym czasie przyspieszył, my zaliczyliśmy kilka strat i z wyniku 33:29 dla nas zrobiło się 39:34 dla gości (1:10 w ciągu czterech minut). Kiedy jednak niemal równo z syreną Skyler Bowlin trafił za trzy i schodziliśmy na przerwę, przegrywając tylko 37:39, gdzieś mogła się tlić nadzieja, że może się uda.

Nie daliśmy rady. Zaraz po przerwie Unics zdobył kolejno osiem punktów i od tego momentu spokojnie kontrolował to spotkanie. Oczywiście, staraliśmy się. Potrafiliśmy odrobić kilka punktów (zeszliśmy w pewnym momencie do sześciu "oczek" straty), ale widać było, że Unics już tego nie wypuści z rąk. I tak było. Walczyliśmy, ale rywal był po prostu lepszy.

To był ostatni mecz tego wyjątkowego i szalonego sezonu. Mimo porażki, nasz zespół pokazał się w lidze VTB z bardzo dobrej strony i swego występu nie musi się wstydzić.