Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraina Wygasłych Wulkanów. Zamek Grodziec, Kalwaria na górze Górzec i Wilkołak leżą tylko 89 km. od Żar

Małgorzata Fudali Hakman
Małgorzata Fudali Hakman
Kraina Wygasłych Wulkanów i Zamek Grodziec
Kraina Wygasłych Wulkanów i Zamek Grodziec Małgorzata Fudali Hakman
Całkiem niedaleko, bo tylko 89 kilometrów od Żar zaczyna się Szlak Wygasłych Wulkanów. Malownicza i bardzo interesująca trasa ciągnie się przez Pogórze Kaczawskie i sięga Równiny Chojnowskiej i Równiny Wrocławskiej. Możemy spotkać się z informacjami, że jego dystans wynosi 85 km, 87 km, a nawet 100 km. Na tym szlaku znajdują się wygasłe wulkany i to takie, które miliony lat temu potrafiły narobić niezłego bałaganu.

Aktualnie po tylu latach korozji ich najwyższy reprezentant ledwo przekracza 500 m n.p.m. z wyniosłością około 150 metrów. Nie jest to zbyt wiele, ale jednak ich stożkowate kształty są rozpoznawalne z daleka, więc nie sposób ich przeoczyć.

CZYTAJ TEŻ:

Największe skupisko wygasłych wulkanów znajduje się na Dolnym Śląsku w pobliżu Gór Kaczawskich. Został tam nawet utworzony Szlak Wygasłych Wulkanów i Kraina Wygasłych Wulkanów, ciągnący się od Legnickiego Pola, aż po Złotoryję:

  • Bazaltowa Góra
  • Czartowska Skała
  • Diablak
  • Górzec
  • Grodziec
  • Kamienna Góra
  • Mszana
  • Organy Wielisławskie
  • Ostrzyca Proboszczowska
  • Radogost
  • Rataj - Małe Organy Myśliborskie
  • Trupień
  • Wilcza Góra

Wilcza Góra

Najbardziej rozpoznawalnym jest Wilkołak, nazywany także Wilczą Górą. Jego kształt jest bardzo charakterystyczny i widać go z daleka. Zlokalizowany jest on w pobliżu Złotoryi w okolicach miejscowości Wilków.

Kraina Wygasłych Wulkanów i Zamek GrodziecMałgorzata Fudali Hakman

Wygasły wulkan Górzec.

Jest to wyjątkowe miejsce.
Szczytowe partie wzniesienia zostały znacznie zmienione, ponieważ istniało tutaj już w średniowieczu założenie obronne, a w trakcie jego tworzenia wyrównano wierzchołek oraz wykopano suchą fosę. W 1740 r. powstała Droga Krzyżowa prowadząca z Męcinki, z tzw. domkiem pustelnika u podnóża wzniesienia, kaplicą na szczycie i stacjami przy tzw. Drodze Kalwaryjskiej. W obecnym kształcie Kalwaria pochodzi z XIX w. Ostatni odcinek podejścia na spłaszczenie szczytowe prowadzi kamiennymi schodami.

Kraina Wygasłych Wulkanów i Zamek GrodziecMałgorzata Fudali Hakman

Zamek Grodziec

Ze względu na swoje specyficzne ukształtowanie wygasłe wulkany często były brane pod uwagę jako strategiczne miejsce obronne. Doskonała widoczność, trudny i stromy dostęp do szczytu sprawiły, że około XII wieku powstał drewniano – ziemny gród, który następnie został przebudowany na murowany za sprawą Henryka Brodatego. Jak w historii większości zamków na Dolnym Śląsku, sielankowe prosperowanie zakłócił czas wojen husyckich. Zamek Grodziec też padł jej ofiarą i dopiero w latach 1470 zaczęto go rekonstruować. Przez kolejny setki lat zamek był rozbudowywany i dwukrotnie niszczony. Za ostatnią historyczną dewastację zamku odpowiadają Rosjanie, którzy w roku 1945 spalili go i dopiero w latach 60 podjęto pracę nad jego naprawą.

Kraina Wygasłych Wulkanów i Zamek GrodziecMałgorzata Fudali Hakman

Aktualnie Zamek Grodziec to przepiękna budowla w pełni przystosowana do ruchu turystycznego oraz licznych imprez tematycznych odbywających się na ich terenie. Do dyspozycji zwiedzających jest duży dziedziniec, obwarowania zamkowe, wieża widokowa z zapierającymi dech w piersiach widokami oraz sama rezydencja z przepięknymi rycerskimi komnatami. Po odwiedzinach Grodźca znalazł się on na szczycie naszej osobistej listy ulubionych zamków na Dolnym Śląsku. Dlaczego? Ponieważ jako jeden z nielicznych ma charakter zamku prawdziwie rycerskiego oraz zapewnia przepiękne widoki zarówno z obwarowań, jak i wieży widokowej.

Kraina wygasłych wulkanów- Zamek Grodziec

Warto wybrać się w tamte rejony na wycieczkę. Nie da się przebyć w jeden dzień całej trasy Wygasłych Wulkanów, ale można wracać tutaj kilka razy, bo przecież to nie jest daleko od Żar.

Jak dojechać do zamku Grodziec

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zejście na plażę przy hotelu Neptun w Łebie gotowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto