Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowianie dzielić będą na mokre i suche

Kini
Kini
Krakowianie mają możliwość skorzystania z nowej oferty segregacji odpadów. Od 1 września wchodzą w życie zmiany w zasadach selektywnej selektywnej zbiórki surowców wtórnych.

- Przyjęte w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Kraków’ zmiany nakładają obowiązek segregacji śmieci bezpośrednio na mieszkańców oraz dają możliwość selektywnego zbierania odpadów w workach, a nie tylko w pojemnikach, jak było do tej pory. System workowy ma na celu ułatwienie segregacji tam, gdzie nie było możliwości dostawienia pojemników, a ponadto jest tańszy w eksploatacji - informuje Jacek Bartlewicz rzecznik prasowy Krakowskiego Zarządu Komunalnego.

Zgodnie z nowymi zasadami, właściciel nieruchomości - podpisując umowę z wybranym przedsiębiorcą na odbieranie odpadów komunalnych - zostanie powiadomiony o sposobie i warunkach odbioru selektywnie zbieranych odpadów tj. czy usługa będzie realizowana w systemie poprzez jeden worek, trzy worki, czy też przez podstawienie żółtego pojemnika.

- Przyjęliśmy, że minimalny zakres segregacji śmieci na terenie nieruchomości obejmuje rozdzielenie odpadów na „suche” to znaczy: papier, tekturę, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz „mokre”, czyli pozostałe nieczystości. W tym przypadku surowce wtórne należy umieszczać w przeźroczystym worku o zabarwieniu żółtym - zaznacza Jacek Bartlewicz. Przypomina, że surowce podlegające segregacji powinny być pozbawione nieczystości.

Do zmian w segregacji odpadów przygotowuje się krakowskie MPO. Wszyscy zainteresowani segregacją mogą kontaktować się z Biurem Obsługi Klienta przy ul. Nowohuckiej 1 w Krakowie, w celu zlecenia nowej usługi. Informacje na ten temat można uzyskać pod numerami telefonu 012 64-62-225, -226, -227, -228.


Dzięki segregacji zmniejsza się ilości nieczystości, które trafiają na krakowskie składowisko Barycz. Aktywne włączenie się do selektywnego zbierania odpadów to również zmniejszenie kosztów związanych z wywozem śmieci. Zamiast na wysypisko, surowce wtórne trafiają bowiem do sortowni, co sprawia, że nie jest od nich pobierana opłata z tytułu korzystania ze środowiska, która to z roku na rok systematycznie wzrasta. Obecnie ta stawka wynosi 75 zł za tonę odpadów komunalnych zmieszanych tj. niesegregowanych trafiających na składowisko, a w roku 2013 opłata wyniesie ok. 250 zł za tonę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto